KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7216 TL
  • 6.4298 TL
  • 7.1277 TL
Kocaeli Zirve
Katlı otopark satışına yargı engeli
Katlı otopark satışına yargı engeli
Güncel
24 Ekim 2012 Çarşamba 12:54
  • 1841
  • 4

Katlı otopark satışına yargı engeli

Koçakelçi Ailesi tarafından ‘Yap-İşlet-Devret’ modeliyle yapılan şehir merkezindeki katlı otoparkın satışı yargı engeline takıldı. Koçakelçi Ailesi, satışın yapılmaması için dava açtı

İzmit`te eski itfaiye meydanında yer alan, Saraybahçe Migros`un da içinde bulunduğu, Koçakelçi ailesi tarafından ‘Yap-İşlet-Devret` modeliyle yapılan otopark, 25 milyon TL bedelle geçen ay satışa çıkrartılmıştı. Koçakelçi Ailesi 7 katlı, 453 araç kapasiteli otoparkta halen hakları bulunduğunu belirterek satış ihalesinin durdurulması için dava açtı. Yargı engeline takılan katlı otoparkın satışı yargı sonuçlanıncaya kadar yapılamayacak. 

 
DEPREMDE KAPALIYDI
Geçtiğimiz ay yapılan ihaleye girmeyen Koçakelçi Ailesi, ihalenin ardından yürütmenin durdurulması için dava açtı. Otoparkı kullanma haklarının halen devam ettiğini söyleyen İlhan Koçakelçi, “1999 yılında meydana gelen depremden sonra otoparkı 3-4 yıl kullanamadık. Otopark o dönemde kapalı kaldı. Biz bu hakkımızı kullanmak istiyoruz. Büyükşehir Belediyesi, satış kararı alırken hakkımızdaki kaybı hesap etmemiş. Hakkımızı almak için yargı yoluna başvurduk” dedi.
 
FİYAT ÇOK PAHALI 
İhalede otoparka talip çıkmadığı gibi kendilerinin de ihaleye girmediklerini söyleyen İlhan Koçakelçi, Büyükşehir Belediyesi`nin otopark için belirlediği 25 milyon TL`lik miktarın neye göre hesapladığını bilmediklerini, fiyatın çok yüksek tutulduğunu söyledi. Koçakelçi, “Çok astronomik bir fiyat. Hesaplama yapılırken otoparkın bina değeri mi, emlak yeri mi, yoksa araçlardan elde edilecek gelir mi gözönünde bulundurularak hesaplandı, bunu bilmiyoruz” ifadesini kullandı.
 
SATIŞ DURDURULDU
Büyükşehir Belediyesi Emlak İstimlak Daire Başkanı Yalçın Özün, katlı otopark için yapılan ilk ihaleden sonra, işletmeci Koçakelçi Ailesi tarafından satışın durdurulması için dava açıldığını söyledi. Özün, “Otoparkı işleten Koçakelçi Ailesi, depremde otoparkı işletemediklerini gerekçe gösterip, hak kayıpları bulunduğunu belirterek yürütmenin durdurulması davası açtı. Yargı engeli önümüzde durduğu sürece ihaleye çıkamayız. Yargı ne karar verir, nasıl olacak belli değil. Satış ihalesiyle ilgili şimdilik hiç bir çalışmamız yok” dedi.    
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ