KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7077 TL
  • 6.3054 TL
  • 7.1537 TL
Kocaeli Zirve
Kaya, kış lastiği uygulamasını eleştirdi
Kaya, kış lastiği uygulamasını eleştirdi
Güncel
26 Kasım 2012 Pazartesi 15:44
  • 2512
  • 6

Kaya, kış lastiği uygulamasını eleştirdi

Kemal Kaya, Yeni Karayolları Trafik Kanunu kapsamında yer alan kış lastiği zorunluluğunu sert bir şekilde eleştirdi
Yeni Karayolları Trafik Kanunu çerçevesinde 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri arasında kullanma zorunluluğu getirilen kış lastiği uygulamasını, Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kemal Kaya sert bir şekilde eleştirdi. Oda binasında bir açıklama yapan Kaya “Kış lastiği uygulaması teknik olarak doğru, ancak sadece ticari araçlara zorunlu kılınması yanlıştır. Devlet, zorunlu kılınan uygulama nedeniyle, tek sefer mahsus taşıma yapan esnaf ve sanatkarın masraflarının yarısını karşılamalıdır” dedi. 
 
HAKSIZ UYGULAMA
Kış lastiği uygulamasının sanatkarlar için haksızlık olduğunu söyleyen Kaya “Kış lastiği kullanmayan ticari araç sahiplerine 500 lira ceza verilecek. Türkiye`de her yeni uygulama nedense küçük esnaf ve sanatkarın üzerinde deneniyor. Uygulama teknik olarak doğru, ancak rekabet kurallarına göre haksızlıktır. Kış lastiğinin sadece yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar için zorunlu olması, başlı başına esnaf ve sanatkara yapılan haksızlıktır” dedi. 
 
LASTİK FİYATLARI
Tüm araçlar için aynı uygulamanın olması gerektiğini ifade eden Kaya “Eğer kış lastiği teknik olarak uygulanması gereken bir zorunluluksa, bu karayollarında seyreden tüm araçlar için geçerli olmalı. Küçük lastikler jant sayısına göre 120 TL ile bin TL arasında değişiyor. Küçük kamyon lastikleri 500 TL ile bin 100 TL arasında satılırken, kamyon ve otobüs lastikleri bin ile bin 600 TL arasında değişmektedir” diye konuştu. 
 
SESSİZ SEDASIZ
Hükümetin uygulamadaki yanlışlarını aktarmayı sürdüren Kaya şu ifadelere yer verdi: “Hükümetin sessiz sedasız bir şekilde ‘Ben yaptım, ben yaparım` mantığıyla başlattığı kış lastiği uygulaması, kış aylarında ticaret hacmi düşen esnaf ve sanatkarımız için ayrı bir külfet ve ayrı bir dolaylı vergi yükü getirmektedir. Uygulamanın hemen başlatılarak, bunun da sadece esnaf ve sanatkara zorunlu kılınması, kabul edilemez bir durumdur.” 
 
BÖYLE HAKSIZLIK YOK
Uygulamanın karayolunda seyreden bütün araçlar için zorunlu olması gerektiğini ifade eden Kaya “Karayollarında sadece ticari araçlar seyretmiyor. Ticari araçlar için geçerli olan tehlikeler tüm araçlar için bulunmaktadır. Uygulamada ticari taksi için zorunluluk var ancak şehirlerarası yollarda seyreden holdinglerin yüz binlerce pazarlama otomobilleri için zorunluluk yok. Böyle haksızlık olamaz” dedi. 
 
TEŞVİK OLMALI
Devletin teşvik uygulaması yapmasını isteyen Kaya “Taşımacılık faaliyeti gösteren küçük esnaf ve sanatkarımız için önemli ölçüde maddi yük getirecek olan kış lastiği uygulaması konusunda hükümetimiz destek olmalı. Uygulamanın ilk aşaması olması nedeniyle teşvik uygulamalı. Kış lastiklerinin ilk kez zorunlu uygulanıyor olması nedeniyle, lastik masraflarının yarısı devlet teşvikiyle karşılanmalı” diyerek sözlerini noktaladı.   
Twitter
Twitter

KENT REHBERİ