KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.3606 TL
  • 6.1109 TL
  • 6.9426 TL
Kocaeli Zirve
Kaya; Rezil kepaze olacaklar!
Kaya; Rezil kepaze olacaklar!
Güncel
24 Kasım 2017 Cuma 14:31
  • 3483
  • 3

Kaya; Rezil kepaze olacaklar!

Neredeyse haftada bir kamuoyunun gündeminde. İktidara karşı vermiş olduğu mücadele muhalefete örnek olacak cinsten. Şimdilerde yeni yapılacak olan caminin ruhsatının düzmece olduğu hakkında söylediği sözlerle gündemde. Kocaeli İlme Hizmet Vakfı’yla tanıdığımız Abdullah Kaya’ya Mehmet Ali Paşa Cami ve yeni yapılacağı söylenen cami hakkında kamuoyunda çok konuşulan ve merak edilen her şeyi sorduk.

*Mehmet Ali Paşa Cami kamuoyuna yansıdığı gibi yıkılacak mı?

-Mehmet Ali Paşa Cami yıkılacak diye yapılan haberler de Paşa'ya yeni cami yapılıyor diye sunulan haberler de temelde bir algı operasyonu olarak yapılıyor. Böylece camimiz yıkılacak imajı ile vakfımız itibarsızlaştırılıyor. Mehmet Ali Paşa Cami mülkiyeti Kocaeli İlme Hizmet Vakfı'mıza ait bir camidir.

 

*Mehmet Ali Paşa Cami’nin bir aylık gideri ne kadar?

-Cami'nin yıllık 50 bin TL civarı elektrik gideri var. Cami büyük olduğu için günlük düzenli temizlik yapan bir personelimiz var. Bunun da maaşı ve sigortası yıllık 25 bin TL civarı. Namaz vakitlerinde 300 ila 500 arası düzenli cemaatimiz var. Bunlardan ve mahalle dışında Vakfı'mızdan burs, gıda yardımı ve çeşitli yardımlar isteyen kimseler var. Dolayısı ile Vakfı'mızın aylık 20 bin TL civarı cami ve cemaati için harcaması oluyor.

 

*Bu kadar masrafı nasıl karşılıyorsunuz?

-Bu finansmanı cami altındaki dükkanın kirası ile yapıyorduk. Oradaki kiracımız yakın zaman önce çıktı. Vakıf yönetimimiz orayı kiraya veremesin diye kasıtlı olarak, sistematik olarak bu algı yapılıyor. Yakın zaman sonra yıkılacak bir caminin 850 m2 civarı dükkanına kim yatırım yapıp kiracı olur. Böylece vakfımızı camide hizmet üretemez hale getirmek istiyorlar.

 

*Neden kasıtlı yaptıklarını düşünüyorsunuz?

-Kasıtlı diyorum zira Mehmet Ali Paşa Cami hakkında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin almış olduğu bir yıkım kararı yok. Almış olduğu bir Kamulaştırma kararı yok. Böyleyken bu Cami'nin yıkılacağını manşet yapanlar neye dayanarak bunu ileri sürüyorlar. Esasında bu kişiler burada rezil oldular.

 

*Rezil olmalarının nedeni nedir?

-Zira idare mahkemesinin bu alanda verdiği Kamulaştırmanın iptali kararının gerekçesi Belediye'nin ortaya attığı projenin imar kanununa, Şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına aykırı olması idi. Yani katakulli ve ali cengiz oyunları ile burada bir süreç çalışıyor ama böyle hukuksuz bir işlemin toslayacağı çok aşama var. O yüzden bugün yapılan bu konuşmalar boş konuşma.

 

*Söylediklerinizden yeni caminin yapılamayacağını çıkarıyorum?

-Yeni cami yapılacak haberleri ve sanki cami yapılacakmış gibi yapılan hareketler de ruhsat verilmesi gibi hareketler sadece artistik hareketler. Cami yapmak çok kutsal bir iş, çok hayırlı bir iş. Bu yönetim ve mahallede birlikte hareket ettikleri kişiler böyle hayırlı bir hizmeti yapacak kişiler değil maalesef.

 

*Sizi rahatsız eden neydi?

-Bakın burada süreç başlarken ne diye başladı. Kocaeli'nin en büyük camisini yapacağız dediler. Paşa'ya tarihi proje yapacağız dediler. Külliye yapacağız dediler. Hatta mahallenin Milli Görüş ağırlığı nedeni ile yeni caminin adını Erbakan koyacağız dediler. Bunların hepsi Vakfı'mızı ve yönetimimizi burada yürütülen kumpasa karşı direnç gösteremeyecek hale getirmek için birer yalandı.

 

*Tamamı yalan derken?

-Bakın yalan diyorum. Adam İzmit Belediye Başkanı ama yalan söylüyor. Mevcut cami 1300 m2 taban alanına sahip. Peki yeni yapacakları cami ne kadar? 730 m2 taban alanlı, bu cami nasıl Kocaeli'nin en büyük camisi oluyor, nasıl tarihi proje oluyor, nasıl külliye oluyor? Bu camiye Erbakan ismi nasıl verilecek? Herhangi bir kenar mahalle camisi gibi bir camiye Erbakan’ın ismi verilir mi?

 

*Yeni yapılacak caminin kıbleyi görmediğine dair basında bazı haberler çıkmıştı, bununla ilgili ne söylemek istersiniz?

-Evet doğru, 2008 yılında bu cami için imar değişimi yaptılar. 2017'de bu imar değişiminde önceki tadilatlara ilave bir tadilat daha yaptılar. Yapacakları cami Kabe'yi görmediği için 15 derece civarı planda cami yerini sola doğru kaydırdılar. Bunun için yandan 5m olan çekme mesafesini 3m'ye düşürdüler. Meğer yapacakları caminin kıblesi de Kabe'yi görmüyormuş. Bir de plan tadilatlarında caminin taban alanını büyütmek istediler. Çünkü vakıf yönetimi ve bizler verdiğimiz mücadele ile buradaki kumpasları halka anlattık, vatandaş oyunu gördü. Şimdi mecburi olarak belli büyüklükte bir cami yapmak zorundalar. Dahası cami yapmak zorundalar.

 

*Peki buraya yeni bir cami yaparlarsa iki cami yan yana olacak?

-Bakın bunlar burada cami yapmak istemezler. Çünkü eğer cami yaparlarsa ya iki cami yan yana olacak ya da mevcut cami yıkılacak. Mevcut cami vakfımızın mülkiyeti olduğu için ve en kıymetli yerde 1400 m2 arsa ve 1300 m2 taban üzere 6 kat yükseklikte ruhsatlı hasarsız bina olduğu için vakfımıza çok büyük miktarda para verecekler. Kamulaştırma kanunu itibari ile belediye önce parayı vakfın hesabına yatıracak sonra kamulaştırma yapacak. Yani parayı vermiyorum diyemez. Geçmişte rahmetli babama İzmit Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Bulut gelip gidip 'İlyas Abi seni yıkmaya geliyoruz. Seni yıkmak için camiyi de yıkacağız. Buraya rezidans yapacağız' demiş. Bunlar hep taktik operasyonlar. Hepsi kumpas.

 

*Sizce kamulaştırma yapacaklar mı?

-Bunların kamulaştırma yapmama şansı da yok, iki cami yan yana olmaz. Mevcut caminin parasını ki bu 30 milyon civarı bir para, bunu da bizim yönettiğimize vakfa vermek istemezler. Çünkü bu çok büyük bir para ve vakfımız çok büyük bir güç merkezi olur. Bizi böyle bir güce ulaştırmak istemezler. Zaten dertleri vakfı ele geçirip bu parayı yönetmek ve camiyi de oradan Doğu Kışla'ya kaydırıp orada rezidans yapmak.

 

*Bunlar Allah rızası için mi girdi bu işe?

-Allah rızası için bu işe girmiş olsalar daha işin başında vakıf ile belediye bu işi beraber yapalım derdi. Öndeki arsayı belediyeye vereyim, belediye arkadaki arsayı vakfa versin. Camiyi de vakıf yapsın böylece maddi risk vakfın üzerinde kalsın teklifini kabul ederlerdi. Hadi onu kabul etmediler, ben teklif ediyorum, diyorum ki “Siz şimdi cami projesini büyüttünüz, 1250 m2 taban alanında cami mi yapacaksınız. Bu proje üzerine koyacağınız her 1 m2'nin kaba inşaat bedelini vakıf olarak biz verelim. 1750 m2 yapın 500 m2'nin kaba inşaat maliyetini Vakfımız versin mevcut Cami'nin kamulaştırma bedelinden. Ve şart sunmuyoruz, yani yönetimde olalım falan istemiyoruz. Kim yönetirse yönetsin cami derneğini. Yeter ki mahalleye ve şehre büyük, güzel bir cami kazandıralım. Bakın bir Allah'ın kulu buna tamam demiyor bu işin muhataplarından, çünkü dertleri başka.

 

*Dertleri başka diyorsunuz, cami yapma amaçları farklı mı?

-Dertleri vakfı ele geçirip Mehmet Ali Paşa Cami mülkiyeti üzerinde ve kamulaştırma bedeli üzerinde söz sahibi olmak. Bunun için her yol deneniyor. Saldırılar ile bizi vakıftan kaçırtmayı denediler. Beceremediler. En son Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne dilekçe yazılıp bizim vakıftan azledilip vakfın kayyuma verilmesini istediler. Bunu isteyen de öyle herhangi biri değil. AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı'nın kayınpederi, AK Parti Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz'ın amcası ve Şevki Yılmaz'ın abisi Aziz Yılmaz. Dilekçesinde arzuladığı amaca ulaşmak için iftiranın her yolunu denemiş.

 

*İftira dilekçesi dediğiniz dilekçede ne yazmışlar?

-Bizim FETÖ’cü olduğumuzu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Selam TV'den sabah akşam hakaret, küfür ve iftira ettiğimizi, vakfı aile şirketi gibi yönettiğimizi ve yolsuzluk yaptığımızı falan yazmış. Çok detaylı teftiş geçirdik. İftiraların hepsi iftira olarak tespit edilince müfettiş yönetimimizi tebrik etti teftişi bitirdi. Yani bu yolla da vakfı ele geçiremediler. Bu teftiş böyle bitince yine kurşunlama, yine saldırılar başladı. Düşünün bir insan bin tane iyilik gördüğü insanlar için neden bu derece ağır iftiralar eder de illa Vakfı ele geçirmek ister.

 

*Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

-Paşa cami her türlü iktidar gücünü kullanan ve her yalanı da pervasızca söyleyebilen bir güruha karşı direniyor. Zaten hukuki süreçler tamamlanmadı, çok ilginç davalar var. Yine AK Parti belediye başkanları her an hadi ben istifa ettim diyebilir. İşleri bitti. Bu ortamda inşaat yapıyoruz rüzgarı falan kamuoyuna bu cami yıkılacak aman caminin dükkanını kiralamayın demek. Ve de hemen Caminin yanı başında yer alan ve mahallenin otopark sorununa kısmen çözüm üreten bir alanı araçlara kapatarak Cami altını kiralayacak yatırımcıya burada park yeri yok, burada inşaat başladı havası estirmek. Bakın Mehmet Ali Paşa Mahallesi Tramvay nedeniyle araç park sorunu yaşıyor ve dükkanlar kiracı bulamıyor bu nedenle böyle bir sorun ortadayken vatandaşın park sorununa duyarsız böyle de vicdansız bir yönetim var. Bu güzel röportaj için sizlere teşekkür ediyorum.

 

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

ANKET

Twitter

KENT REHBERİ