KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.5959 TL
  • 6.2126 TL
  • 6.7892 TL
Kocaeli Zirve
İş Bankası soruşturmasında şok gözaltılar
İş Bankası soruşturmasında şok gözaltılar
Polis-Adliye
16 Nisan 2010 Cuma 13:28
  • 9528
  • 8

İş Bankası soruşturmasında şok gözaltılar

İş Bankası Hereke Şubesi’ndeki büyük vurgunun ardından eski şube müdürü Mehmet Bozkurt ile bankacı Halil Topaç gözaltına alandı

Hereke geçtiğimiz mart ayında ilginç bir iddiayla çalkalanmıştı. Hereke`de doğup büyüyen ve bankacı olduktan sonra İş Bankası Hereke Şubesi`nde çalışmaya başlayan Halil Topaç`ın vadeli hesaplardan yüklü bir miktarda parayı zimmetine geçirdiği iddia edilmişti.Hesaplarının boşaltıldığını ya da adlarına kredi çekildiğini fark eden çok sayıda Herekeli durumu İş Bankası yetkililerine aktarmış,bunun üzerine bankaya müfettişler gelmişti.
 

DOSYA EMNİYETTE
Bu sırada Halil Topaç`ın senelik izne ayrıldığı, hatta rahatsızlığı nedeniyle İstanbul`daki bir hastanede tedavi gördüğü ortaya çıkmıştı. Müfettişler incelemelerini tamamladı, hazırlanan dosya soruşturmayı yürüten Körfez Cumhuriyet Savcılığı tarafından Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Mali Büro ekiplerine teslim edildi. Bu doğrultuda İş Bankası Hereke Şubesi`nin eski müdürü Mehmet Bozkurt ile Halil Topaç gözaltına alındı.
 

3.5 MİLYON TL ZİMMET
Banka müfettişleri tarafından hazırlanan raporda şok iddialar yer alıyor. 17 Mart tarihinde bankanın Kırıkkale şubesine giden Hereke şubesinin eski müdürü Mehmet Bozkurt`un,Halil Topaç`labirlikte yaklaşık 90 kişinin hesabından kredi kullanarak paraları zimmete geçirdikleri öne sürülüyor. Paranın meblağının ise 3,5 milyon TL olduğu iddia ediliyor. Zimmet iddiasıyla gözaltına alınan eski müdür ve banka görevlisinin ifadesinin alınmasına devam ediliyor. n Zeliha YALÇIN


KİMSE İNANMAK İSTEMEMİŞTİ

Yaklaşık 15 yıldır aynı bankada çalışan ve en kıdemli personel olan Halil Topaç`ın zimmetine para geçirdiği iddiası Hereke`de bomba etkisi yaratmıştı. Belde sakinleri tarafından çok sevilen ve ‘dürüst` olarak tanınan Topaç`ın böyle bir şey yaptığına kimse inanmak istememişti.Yukarı Hereke Mahallesi Şirin Sokak`ta oturan iki çocuk babası Halil Topaç`ın iftiraya uğradığını düşünenler bile vardı. Ancak müfettişlerin yaptığı soruşturmanın ardından zimmet suçunun kesinleştiği öğrenildi. Hesapları boşaltılan banka müşterileri de emniyete gelerek ifade verdi.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ