KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6502 TL
  • 6.3550 TL
  • 7.0801 TL
Kocaeli Zirve
Kazaya rekor tazminat
Kazaya rekor tazminat
Güncel
26 Ekim 2012 Cuma 13:25
  • 4525
  • 0

Kazaya rekor tazminat

Balıkesir’de iki yıl önce meydana gelen ve ilimizde ikamet eden iki kişinin de hayatını kaybettiği kaza sonrası ailelerinin açtığı tazminat davasında mahkeme, maddi ve manevi toplam 1 milyon 80 bin lira tazminata hükmetti

Davaya konu olan kaza 12 Temmuz 2010`da Çanakkale-İzmir Karayolu Altınova Kavşağı`nda meydana geldi. Almanya`dan yüklediği plastik kasaları İzmir`e getiren Tuncay Kavçak (45) yönetimindeki 35 PFJ 29 plakalı TIR`ın şoför mahallinden alevler yükselmeye başladı. Panik yaşayan Kavçak, TIR`ıyla kırmızı ışıkta bekleyen 3 otomobile birden çarptı. TIR`ın çarptığı araçlardan 35 AF 5578 plakalı otomobilin yakıt deposunun patlamasıyla, ortalık savaş alanına döndü. 


ALEV TOPUNA DÖNDÜ

Alev alan otomobilde çevrelerinde çok iyi anlaştıkları için ‘Kafadarlar` olarak tanınan otomobil sürücüsü Mümin Varol (50), otomobilin sahibi Metin Yenigün (65) ve Ahmet Uçar (44), yanarak can verdi. Bir gıda firmasının Ege Bölge Müdürlüğü`nden emekli iki çocuk babası Metin Yenigün İzmir`de, iki çocuk babası SEKA`dan emekli Mümin Varol ile İzocam`da makine mühendisi olarak çalışan üç çocuk babası Ahmet Uçar İzmit`te gözyaşları arasında toprağa verilmiş, TIR şoförü ise kazadan sonra tutuklanmıştı.


TATİLE GİTMİŞLERDİ
Yahya Kaptan Mahallesi A-6 Blok Kat: 5 adresinde ikamet eden SEKA emeklisi Mümin Varol ve İZOCAM`da mühendis olarak çalışan Ahmet Uçar`ın 2 gün önce eşleri ve çocuklarıyla birlikte İzmir Dikili`deki yazlıklarına tatile gittikleri öğrenilmişti. İddialara göre Mümin Varol ile Ahmet Uçar, İzmirli iş adamı Metin Yenigün ile Ayvalık`a geçerek burada alışveriş yaptı. Kaza ise kendilerini Dikili ilçesine giderken yakaladı. Ölen üç kişinin yakınları, Avukat Ebru Seferoğlu Kömürcü aracılığıyla Ayvalık Asliye Hukuk Mahkemesi`nde ayrı ayrı manevi tazminat davası açtı.


AİLELER DAVA AÇTI 
Sürücünün yüzde 100 kusurlu olduğunu savunan avukat Ebru Seferoğlu Kömürcü, Ahmet Uçar`ın eşi Çiğdem Uçar`a 100 bin, çocukları Damla Uçar, Duru Uçar ve Görkem Uçar`a 50`şer bin; Mümin Varol`un eşi Birsen Vural`a 100 bin, çocukları Selçuk Varol ve Ecenur Varol`a 50`şer bin; Metin Yenigün`ün eşi Hülya Yenigün`e 100 bin, çocukları Zehra Burcu Sezen`e 50 bin ve Muhsine Begüm Özmutlu`ya 50 bin TL manevi tazminat istemiyle, TIR şoförü Tuncay Kavçak ve çalıştığı nakliye şirketi ile sigorta şirketine dava açtı. 


MAHKEME KARARI  
Ayvalık Asliye Hukuk Mahkemesi`nde ayrı ayrı görülen üç tazminat davasında mahkemeler davalı şirket, sürücü ve sigorta şirketini tazminata mahkum etti. Kararda şöyle denildi: “Ahmet Uçar`ın eşi Çiğdem Uçar`a 15 bin TL manevi, 485 bin TL maddi, çocukları Damla Uçar`a 5 bin TL manevi, 32 bin TL maddi, Duru Uçar`a 5 bin TL manevi, 163 bin TL maddi ve Görkem Uçar`a 5 bin TL manevi 100 bin TL maddi, toplam 810 bin lira. 


YASAL FAZİLER HARİÇ
Mümin Varol`un eşi Birsen Varol`a 30 bin TL manevi, 61 bin TL maddi, çocukları Selçuk Varol`a 15 bin TL manevi, bin 441 TL maddi, Ecenur Varol`a 15 bin TL manevi ve 6 bin 500 TL maddi, toplam 128 bin 941 lira. Metin Yenigün`un eşi Hülya Yenigün`e 30 bin TL manevi, 82 bin TL maddi, çocukları Zehra Burcu Sezen ve Muhsine Begüm Özmutlu`ya 15`er bin TL manevi, toplam 142 bin TL yasal faizler hariç ödenmesine karar verildi. 


TEMYİZE GİDECEKLER
Üç aileye yasal faizler hariç toplam 1 milyon 80 bin 941 TL tazminat ödenecek. Ailelerin avukatı Ebru Seferoğlu Kömürcü, verilen manevi tazminatların az olduğunu, kararı bu yönde temyiz edeceklerini söyledi. Sürücü Tuncay Kavçak`ın tutuklu yargılandığı ceza davası ise henüz sonuçlanmadı. Kaza sonunda açılan davayla verilen bu tazminat alanında ‘rekor` olarak nitelendirildi.

 

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ