KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8603 TL
  • 6.5681 TL
  • 7.3457 TL
Kocaeli Zirve
Kent Konut’un evrakları savcılıkta
Kent Konut’un evrakları savcılıkta
Güncel
19 Kasım 2012 Pazartesi 09:44
  • 3281
  • 4

Kent Konut’un evrakları savcılıkta

Yıldız Konutları’nın ihalesini önce alan sonra vazgeçip Haldız İnşaat’a devreden Ankaralı Oraka firması teknik takibe takılınca, savcılık Kent Konut’un bütün evraklarını incelemeye aldı
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`nin iştiraklerinden Kent Konut`un başı bu kez savcılıkla dertte. Büyükşehir`in en güvenilir yan kuruluşlarından biriyken zamanında teslim edilmeyen konutlar, hak sahiplerinin yanı sıra taşeronların yaşadığı mağduriyetler, bir satış ofisi için harcanan trilyonlar yüzünden son günlerde tartışılmaya başlanan Kent Konut`un başı son olarak arsasına gelen haciz yüzünden derde girmişti. Kent Konut bir darbe de savcılıktan yedi.
 
İHALE EL DEĞİŞTİRMİŞTİ
Büyükşehir`in en büyük projelerinden biri olan Yıldız Konutları`nın ihalesini alan ancak sonra geri çekilen Ankaralı Oraka İnşaat teknik takibe takılınca, Kent Konut mercek altına alındı. Bilindiği gibi Yıldız Konutları`nın 125 milyonluk ihalesini 74 milyon 200 bin liralık teklifle İzmitli Haldız İnşaat almıştı. Ancak ihalede saf dışı kalan Ankaralı Oraka İnşaat Kamu İhale Kurumu`na itiraz edince ihale Haldızlar`ın elinden alınmış, Oraka firmasına verilmişti.
 
TEKNİK TAKİBE TAKILDI
Yıldız Konutları`na 88 milyon 865 bin lira teklif veren Ankaralı Oraka İnşaat bir anda ihaleden çekilmiş, işi Haldızlar`a devretmişti. Oraka firmasının bu ani dönüşü kamuoyunda çok tartışılmıştı. Oraka İnşaat, devlet ihaleleriyle ilgili polisin yaptığı bir soruşturma kapsamında teknik takibe takılınca, olanlar oldu. Oraka`dan bir yetkilinin telefonda “Ben şu kadar para aldım, ihaleden çekildim, işi şuna verdim” sözleri üzerine savcılığın harekete geçtiği öğrenildi.
 
SORUŞTURMA BAŞLADI
Kent Konut`un bütün evraklarını isteyen savcılığın konuyla ilgili soruşturma başlattığı ortaya çıktı. Bilindiği gibi Oraka İnşaat`ın ihaleyi Haldızlar`a devretmesi üzerine CHP`li meclis üyeleri de harekete geçmiş, bir basın toplantısı düzenleyerek “Oraka İnşaat işin tamamını tüm haklarıyla birlikte Haldız İnşaat`a devretti. 74 milyon 200 bin TL`ye verilen iş bir anda 88 milyon 865 TL`ye çıktı. İki ihale arasındaki 14 milyonluk fark nereye gitti?” diye sormuş, savcıları göreve davet etmişti. 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ