KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7728 TL
  • 6.3865 TL
  • 7.0504 TL
Kocaeli Zirve
Başiskele’de her 3 kişiden biri sigara içiyor
Başiskele’de her 3 kişiden biri sigara içiyor
Güncel
16 Nisan 2010 Cuma 15:00
  • 778
  • 0

Başiskele’de her 3 kişiden biri sigara içiyor

Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Füsun Yıldız, Başiskele’de her 3 kişiden birinin sigara tükettiğini açıkladı

Başiskele Belediyesi “Sigarayı Sende Bırakabilirsin” konulu bir seminere ev sahipliği yaptı. Kocaeli Valiliği öncülüğünde Başiskele Belediyesi, İl Sağlık Müdürlüğü ve Kocaeli Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen konferans, halk tarafından da büyük ilgi gördü. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Füsun Yıldız, Kocaeli ortalamasının altında olan Başiskele`de, yüzde 29 oranında bir sigara tüketiminin olduğunu ve her üç kişiden birinin sigara içtiğini söyledi.

Başiskele Belediyesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen seminere, Başiskele Belediyesi Başkan Yardımcısı Köksal Ayabakan, Başiskele İlçe Sağlık Grup Başkanı Dr. Muhammet Tekin, belediye birim müdürleri, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Açılış konuşmasını yapan sağlık işleri grup başkanı Tekin, sigaranın insan sağlığına ne denli zarar verdiğine vurgu yaparak katılan davetlilere teşekkür etti.

YÜZDE 32`Sİ 18 YAŞINDA
Tekin`in, ardından söz alan konuşmacı Prof. Dr. Füsun Yıldız, slayt eşliğinde yaptığı sunumunda can alıcı istatistiki bilgilere yer verdi. Sigaraya bırakmayla ilgili ekim ayında başlattıkları kampanyanın kent genelinde devam ettiğini dile getiren Yıldız, sözlerine şöyle devam etti: “ Bugün yapılan anketler sonucu sigara içme alışkanlıkları, her ay sigaraya verilen para ve yaş ile cinsiyet guruplarıyla ilgili dağılımı, sizlerle paylaşmak istiyorum. Kocaeli genelinde yapılan anketlerde 18 yaş üzeri sigara kullanımı yüzde 32 oranında.

EN FAZLA 35-44 YAŞ ARASI
Aynı anketin ilçeler arası dağılımına baktığımızda, Başiskele`de yüzde 29 oranında bir sigara tüketiminin olduğunu görüyoruz. Bu oran Kocaeli ortalamasının biraz altında seyrediyor. Özellikle 35-44 yaş gurubu arasında yoğun sigara tüketimi yaşanıyor. Bu tespitlere göre Kocaeli genelinde erkeklerde yüzde 52, bayanlarda ise yüzde 21 olarak dikkat çekiyor. Bu ortalamayla Kocaeli`deki bayanların Türkiye ortalamasının üstünde sigara kullandığını görüyoruz.”

EN AZ DİN GÖREVLİLERİ İÇİYOR
Yıldız, bu rakamlarla Kocaeli gelenlinde her üç kişinin sigara kullandığına dikkat çekerek, sözlerini şöyle tamamladı:  “Bu Başiskele için de aynıdır. Bu değerler neticesinde mesleki guruplarına göre biz hekimlerin sigara içmesi kabul edilemez. Ama sigara tüketiminde en yüksek mesleklerin başında yüzde 63`le sanatçı ve şoförler geliyor. Öte yandan yüzde 19 ile din görevlileri en az sigara içen meslekler grubunda yer alıyor.”

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ