KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7880 TL
  • 6.4414 TL
  • 7.4606 TL
Kocaeli Zirve
KESK üyeleri sesini grevle duyurdu
KESK üyeleri sesini grevle duyurdu
Güncel
21 Aralık 2011 Çarşamba 15:41
  • 1925
  • 6

KESK üyeleri sesini grevle duyurdu

KESK’e bağlı sendikaların üyeleri iş bıraktı. Sağlık, eğitim, kamu ve belediye çalışanları tam gün grev yaptı. Akşam saatlerinde düzenlenen yürüyüşe de katılım yoğundu

Haberin fotoğrafları için TIKLAYIN

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK)`e bağlı sendikalara üye olan ilimizdeki yaklaşık 6 bin çalışan iş bırakma eylemi yaptı. Toplu İş Sözleşmesi Yasa Tasarısı`nda grev hakkına yer verilmesini ve haklarının güvence altına alınmasını isteyen KESK üyeleri, tüm gün çalışmadı. Sağlık, eğitim, kamu ve belediye çalışanları, akşam saatlerinde de kalabalık bir yürüyüş gerçekleştirdi. Bazı okullardaki öğretmenler, velilere mesaj atarak öğrencilerin okula gelmemesini istedi. Bazı okullarda öğrenciler, öğretmenler olmadığı için evlerine geri gönderildi.
 

DOKTORLAR DA KATILDI
Hastanelerde ise grev tarihi daha önce açıklandığı için, mecburi hastalar dışında kimseye numara verilmedi. KESK`e bağlı sendikalara üye olan doktor ve sağlık görevlileri, hastaneye gelmedi. Sadece acil servisler açık kalırken, vatandaşların da grev nedeniyle hastanelere gelmedikleri görüldü. Hastanede herhangi bir sıkıntı görülmezken, acil servislerde zaman zaman yoğunluk yaşandı.
 

KALABALIK YÜRÜYÜŞ
Akşam saatlerinde Merkez Bankası önünde toplanan KESK üyeleri, slogan atarak Sabri Yalım Parkı`na kadar yürüdü. Katılımın yüksek olduğu yürüyüşte, KESK Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Ali Berberoğlu da yerini aldı. Davul zurna eşliğinde yürüyen kalabalık, parka gelindiğinde müzik eşliğinde halay çekti. Grup adına basın açıklamasını genel merkez yöneticisi Berberoğlu gerçekleştirdi.
 

AKP`YE ELEŞTİRİ
Berberoğlu, “Hak ve özgürlüklerine sahip çıkan kamu emekçileri olarak sadece kendimiz için değil, insanca bir yaşamı hak eden bu ülkenin tüm insanları için grevdeyiz. Alanlarda omuz omuzayız. AKP iktidarının yaptığı her icraat, bu ülkenin üzerine çöken karanlığı daha da arttırıyor. Mecliste onaylanması için canla başla çalıştıkları bütçe, bu karanlığı daha da zifiri hale getiriyor.


MÜCADELEYE DEVAM
Bu bütçede inanca bir yaşam sürdürmek isteyenler yine yok. AKP iktidarı gerçekleri çarpıtmada ne kadar ustalaşsa da, güneş balçıkla sıvanmaz. Bu ülkenin gerçekleri ortadadır. Baskı ve şiddetle tüm toplumu tahakkümü altına almak isteyenlere karşı yılmak yok. Mücadeleye devam ederek dimdik ayakta duracağız” dedi. Konuşmanın ardından kalabalık olaysız bir şekilde dağıldı.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ