KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7372 TL
  • 6.3027 TL
  • 7.1361 TL
Kocaeli Zirve
Ketence baraj kapakları açık unutuldu
Ketence baraj kapakları açık unutuldu
Güncel
04 Aralık 2009 Cuma 14:49
  • 2407
  • 2

Ketence baraj kapakları açık unutuldu

Sulama barajının kapakları açık unutulunca, barajda su kalmadı. Barajdaki suyun bitmesi üzerine balık ölümleri baş gösterdi.

Kartepe'de bulunan ve tarım arazilerinin sulanması için kullanılan Devlet Su İşleri'ne bağlı Ketence barajında tam anlamıyla katliam yaşandı. Yaklaşık 1 hafta önce açtıkları baraj kapaklarını tekrar kapatmayan yetkililer hem barajın kurumasına, hem de milyonlarca balığın telef olmasına neden oldu. Baraj kapaklarının açılmasıyla, aralarında kefal, sazan, istakoz, yayın gibi milyonlarca balık kilizderesi'ne toplandı. 
 

Güçlükle yetiştirilen ve büyümeleri 3 yılı bulan bu balıkların telef olması yetkilileri de çileden çıkarttı. Köylülerin haber vermesi üzerine olay yerine gelen Kartepe Kaymakamı Mustafa Ünaldı gördüğü manzara karşısında adeta şaşkına döndü.


Kaymakam Ünaldı, beraberinde geldiği jandarma ekiplerine talimat vererek baraj kapaklarını açan kişilerin bir an önce bulunmasını istedi. Ölen balıkların dışında 20 metre karelik alanda toplanan ve can çekişen balıklar için kaymakamlık, belediye ve amatör balıkçılar adeta seferber oldu.


Amatör balıkçılar kovalarla yaşam savaşı veren balıkları toplayarak 3 tonluk su tanklarına taşıdı. Kocaeli Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği Başkanı Engin Uztürk, DSİ'nin sulama göletinin deşarj vanalarını açtığını ve milyonlarca balığın telef olduğunu söyledi. Uztürk, yaşanan bu olayın katliam olduğunu aktardı.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ