KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7372 TL
  • 6.3027 TL
  • 7.1361 TL
Kocaeli Zirve
Kimi kandırıyorsunuz?
Kimi kandırıyorsunuz?
Güncel
29 Kasım 2012 Perşembe 13:45
  • 4451
  • 10

Kimi kandırıyorsunuz?

Maşukiye-Yanıkköy sınırında kurulması planlanan ve tüm prosedürleri tamamlanan taş ocağının olduğu bölgedeki dereyi formalitenden incelemeye gelen müfettişler çevrecileri ayaklandırdı

 

Yüksek hızlı tren projesi kapsamında kullanılacak olan taşların çıkarılması için Maşukiye-Yanıkköy sınırında bulunan Çatalköy Vadisi üzerinde kurulması planlanan taş ocağıyla ilgili tartışmalar sürüyor. Ancak, devlet taş ocağını ihaleye verdi, tüm prosedürlerini tamamladı. Şimdi tek engel halk ve çevreciler. Ancak çevreciler de iş işten geçtiği için tepki göstermekten başka bir şey yapamıyor. Taş ocağının olduğu bölgede kirlenmesi kaçınılmaz olan Yanık Deresi`ni incelemek için bölgeye müfettişler geldi. 


FORMALİTEDEN İNCELEME
Taş ocağının kurulmasına karar verilmeden önce yapılması gereken bu incelemenin tüm işlemler tamamlandıktan sonra gerçekleşmesi ise şaşırtıcı. Yapılan incelemenin formaliten olduğunu düşünülüyor. Müfettişlerin taş ocağının kurulacağı alanı inceleyeceğini öğrenen çevreciler sabahın erken saatlerinde bölgeye gitti. Yanıkköy`de mevcut taş ocaklarına bir yenisinin daha eklenmesini istemeyen çevreciler, taş ocağı yapılması planlan 150 dönümlük alanda müfettişleri bekledi.


DESTEK VERDİLER 
Yanıkköy Muhtarı Sibel Baykal, Maşukiye Çınarlı Muhtarı Mete Karakuş, Maşukiye Soğuksu Muhtarı Zülküf Aybadın, Kartepe Belediye Meclisi`nin MHP`li üyesi Cemil Altınkaya, İl Genel Meclisi`nin CHP`li üyesi Erdal Baş, CHP Kartepe İlçe Başkanı Bülent Sarı, Kocaeli Turizm Dernek Başkanı Soner Kılıç da çevrecilere destek verdi. Çevreciler alan içerisinde bulunan Yanık Deresi`ni de inceledi. 


MUHTARLAR KARŞI
Yanıkköy Muhtarı Sibel Baykal taş ocağıyla birlikte birçok doğal güzelliğin yok olacağını ifade ederken, Maşukiye Soğuksu Mahalle Muhtarı Aybadın ise taş ocağına kesinlikle karşı olduklarını söyledi. Maşukiye`de oturan vatandaş Hüseyin Barlas da “10 senedir burada toz yutuyoruz. O zaman İbrahim Karaosmanoğlu ‘Toz yutturmam` demişti şimdi ise 2. taş ocağına ‘tamam` diyor” diyerek yetkililere tepki gösterdi. 


KARABALIK`A SESLENDİ
CHP Kartepe İlçe Başkanı Bülent Sarı yanında getirdiği Kartepe Belediyesi`nin bastırdığı broşürü göstererek, “Şükrü Karabalık ‘Kartepe`yi seviyoruz` diyor ancak ne yazık ki taş ocağıyla ilgili iradesini göstermiyor. Biz kendisinin Kartepe`yi sevmediğini düşünüyoruz. Artık iradesini ortaya koymalı” dedi. Kocaeli Turizm Dernek Başkanı Soner Kılıç ise “Taş ocağına herkes karşı. Yerel yönetimler bu sorundan sorumlu” şeklinde konuştu. 


TARTIŞMA ÇIKTI

Öğlen saatlerinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Su Ürünleri Genel Müdürlüğü ile İl Su Ürünleri`ne bağlı 4 kişilik bir ekibin alana gelmesiyle olanlar oldu. Çevreciler ile müfettişler arasında sözlü tartışma çıktı. Görevliler sadece incelemede bulunacaklarını söylerken, çevreciler ise incelemelerde bulunmalarına karşı olmadıklarını ancak taş ocağına karşı olduklarını anlatmaya çalıştı. 


ÖZTÜRK VADİSİ!

Çevreciler bu sırada inceleme yapılmaması için yetkilileri adeta gölge gibi takip etti. Taş ocağına izin vermediği için görevinden alınan Gıda, Tarım ve Hayvancılık eski İl Müdürü  Abdullah Öztürk`e de alkışlarıyla sahip çıkan grup, Çatalkaya Vadisi olarak bilinen bölgenin adının ‘Abdullah Öztürk Vadisi` olarak değiştirilmesini talep etti. Grup bazı zamanlarda da alkışlarla ve sloganlarla müfettişleri protesto etti. 


DEREDE İNCELEME

Yetkililer herhangi bir rapor düzenlemeyeceklerini, sadece incelemede bulunacaklarını söylemelerine rağmen çevrecilerle aralarında yaklaşık bir saat süren tartışma yaşandı. Sonunda yetkililer taş ocağını değil, Yanık Deresi`ni incelemeye geldikleri konusunda çevrecileri ikan etti. Derenin yapısını ve balıkları incelemek için gelen ekip bir saat sonra ancak incelemesine başlayabildi. Çevreciler de inceleme sonrası bölgeden ayrıldı. 

 

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ