KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Kimse çocuğunu aşıya götürmüyor
Kimse çocuğunu aşıya götürmüyor
Güncel
18 Kasım 2009 Çarşamba 09:02
  • 2107
  • 4

Kimse çocuğunu aşıya götürmüyor

6 aylıktan 6 yaşa kadar olan çocuklara ‘domuz gribi’ aşısı dün itibariyle vurulmaya başlandı, ancak sağlık ocaklarına gelen giden yok

Tüm dünyanın korkulu rüyası haline gelen, Türkiye`de de ölümlerin her geçen gün arttığı domuz gribi salgınına karşı başlatılan aşı kampanyasına ilimizde vatandaş ilgisiz kaldı. Sağlık personeli ve hacı adaylarının ardından dün itibariyle kronik rahatsızlığı bulunanlar ve 6 aylıktan 6 yaşa kadar çocukların aşılanması işlemine başlandı, ancak aileler çocuklarını aşıya götürmedi.
 

SAĞLIK OCAKLARINDA
Dün sabah saatlerinden itibaren ilimizdeki bütün sağlık ocakları ile aile sağlığı merkezlerinde görevli personel tek tük de olsa minikleri domuz gribine karşı aşıladı. İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri de sağlık ocaklarını gezerek, çocuklarını aşıya getiren anne ve babaları bilgilendirdi, “Çocuklarınıza mutlaka aşı yaptırın” dedi.
 

OKULLAR DAHA SONRA
İlk gün itibariyle domuz gribi aşısı için sağlık ocaklarına çocuklarını getiren aile sayısı kimi yerde 7, kimi yerde 20`yi geçmedi. Yahya Kaptan`daki sağlık ocağı dün 40`a yakın kişiyi aşılayarak bir rekor kırdı. Üçüncü risk grubunu oluşturan ilköğretim okulu öğrencilerine de domuz gribi aşısının bayramdan sonra, aralık ayının birinci haftasından itibaren yapılacağı açıklandı.
 

YAN ETKİLERİNDEN
Domuz gribi aşısına ailelerin ilgi göstermemesinin en büyük nedeni, aşının yan etkilerinin çok olması, aşı olduktan sonra hastalananların bulunması. Öte yandan  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`ın “Ben aşı olmam” şeklindeki açıklaması da toplumda domuz gribi aşısına karşı büyük bir güvensizlik ortamı yarattı. Buna rağmen aşıdan korkmayanlar da var.

 

YUMURTAYA KARŞI  ALERJİSİ OLANLAR  AŞI YAPTIRMASIN!
İl Sağlık Müdür Vekili Şeref Kasımoğlu, çocuklarına domuz gribi aşısı yaptırmayı düşünen ailelere yönelik çok önemli bir uyarıda bulundu. Yumurtaya karşı alerjisi olan ve ciddi alerjik reaksiyonları bulunanların kesinlikle domuz gribi aşısı yaptırmamaları gerektiğini söyleyen Kasımoğlu, “Çocuğunuza aşı yaptırmadan önce bu durumu gözardı etmeyin. Eğer yumurtaya karşı alerjisi olup olmadığını bilmiyorsanız önce test yaptırın, sonra aşı” dedi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ