KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6502 TL
  • 6.3550 TL
  • 7.0801 TL
Kocaeli Zirve
Kirazpınar’ın doğalgaz isyanı
Kirazpınar’ın doğalgaz isyanı
Güncel
27 Aralık 2012 Perşembe 16:04
  • 1344
  • 2

Kirazpınar’ın doğalgaz isyanı

Gebze Kirazpınar Mahallesi’nde bulunan TOKİ konutlarında ikamet eden vatandaşlar, Palgaz’ın evlerine üç aydır doğalgaz bağlanmadığını ifade ederek yetkililer hakkında şikayetçi olup tepkilerini gösterdiler
Kirazpınar`da 536 dairede oturan TOKİ sakinleri, dün toplanarak Palgaz`ın ve TOKİ yetkililerinin yaşadıkları sorunlara çözüm bulmalarını istediler. Kirazpınar Mahallesi Kalkınma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Aydın, yaşadıklarını sorunlara çözüm bulunulması yönünde başbakana dahi mektup yazdıklarını ifade etti. Mehmet Aydın şöyle konuştu: “Her daireden bin 150 TL hem çevre düzenlemesi hem de doğalgaz adı altında para aldılar. Ancak ne herhangi bir çevre düzenlemesi yaptılar ne de doğalgaz verdiler. 250-300 aile çoluk çocuk hasta perişan halde duruyor. TOKİ yetkilileri ile görüştüğümüzde bize Palgaz`a gitmeleri gerektiğini söylüyorlar. Evlerin fayansları dökülüyor dediğimizde de TOKİ yetkilileri bu sefer müteahhit firmayı suçluyor. Palgaz için bizden proje parası diye 250-300 TL para aldılar. Ancak bir türlü gaz bağlamadılar.”
 
YALAN HABER YAPILDI 
Her dairede sorun olduğunu ifade eden Aydın, “Bizim evlerimizi yıkıp bize bu daireleri verdiler. Ancak her dairede farklı farklı sorunlar yaşanılıyor. Belediye sözde güle oynaya evlerimizin yıkımı ile ilgili haber yapıyor. Yapılan o haber yalandır. Biz evlerimizin yıkılışını güle oynaya yapmadık. Çaresizlikten dolayı evlerimizin yıkılmasına izin verdik. Oysa bugün bakıyoruz ki bize verilen sözlerin hepsi yalan çıktı. Gebze belediye başkanı ile sorunlarımızın çözümü konusunda her görüşmemizde bize net bir cevap vermedi” dedi. Kendilerine dairelerin fiyatlarının ilk olarak 55-60 bin TL olduğunu söylediklerini ancak daha sonra farklı fiyat çıkarıldığını söyleyen vatandaşlar, “Bize evlerimizin değerinde alınacağı sözü verildi. Ancak evlerin yıkılacağı zaman bize verilen sözlerin hiçbiri tutulmadı. Konutların etrafında çevre düzenlemesi yapılmadığı için sürekli hırsızlık olayları yaşıyoruz. Çevre düzenlemesi yapıp istinat duvarları yapacaklardı. Ancak bunların hiçbiri yapılmadığı için yollar çamurdan geçilmiyor” diye belirttiler. 
 
NADİYE NİNE SİTEM ETTİ
Binaların önünde toplanan kadınlar ve çocuklarda tepkilerini dile getirirken, 70 yaşındaki böbrek hastası Nadiye Kömür adındaki vatandaş da çok çaresiz olduğunu, Başbakan`ın duruma el koymasını istedi. Kömür, “Ben zaten zor geçiniyorum. Böbrek hastasıyım. Battaniye ile oturuyorum ama o da çözüm olmuyor” diye tepki gösterdi. TOKİ sakinlerinden Mehmet Eylik, gecekondular yıkılırken AKP Kocaeli Milletvekili Fikri Işık`ın kendileri ile görüştüğünü, TOKİ tarafından yapılacak konutların kendilerine 55 ile 60 bin lira arasında bir fiyatla verileceğini söylediğini, ancak konutların kendilerine 92 milyara mal olduğunu ileri sürerek, “Verilen sözler tutulmadı. Üstelik gecekondularımız yok pahasına yıkıldı. Evlerimizi 6 bin ile 15 bin lira saydılar” diyerek sitemde bulundu.

 

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ