KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8712 TL
  • 6.5766 TL
  • 7.3814 TL
Kocaeli Zirve
Kırımlılar’dan muhteşem açılış
Kırımlılar’dan muhteşem açılış
Güncel
18 Kasım 2012 Pazar 16:41
  • 1242
  • 4

Kırımlılar’dan muhteşem açılış

Kırım Tatarları Derneği’nin Körfez şubesinin açılışına ilgi yoğundu. Halk oyunları ekibinin yaptığı gösteri ise izleyenleri büyüledi

Kocaeli Kırım Tatarları Kültür ve Dayanışma Derneği`nin Körfez Atalar Mahallesi`ndeki şubesinin açılışı yoğun katılımla yapıldı.

Açılışa; Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan, Körfez Kaymakamı Mahmut Şirinoğlu, Körfez Emniyet Müdürü Coşkun Opak, Körfez Ticaret Odası Başkanı Mustafa Efe ve yönetim kurulu üyeleri, Kırım Tatarları Kültür ve Dayanışma Derneği Kocaeli Şube Başkanı İbrahim Aracı katıldı. 
 
YALNIZ BIRAKMADILAR
Açılışta ayrıca eski belediye başkanları; Halil Vehbi Yenice, Abdullah Köktürk, Erhan Yenilmez, Gübretaş Yarımca Tesisleri Müdürü Nejdet Barlas, AKP Körfez İlçe Başkanı Engin Koyun, eşi Sevinç Koyun ve ilçe yönetim kurulu üyeleri, DP Körfez İlçe Başkanı Uğur Nurcan ve eski ilçe başkanları; Fevzi Canbaz ve Orhan Bozkurt, CHP eski ilçe başkanı Salih Şirin, AKP eski kadın kolları başkanı Melek Çelik, başta Kardeşler Nakliyat`ın sahibi İlhami Önal olmak üzere birçok iş adamı, Kırım`dan gelerek ilimizde eğitim gören üniversitede öğrencileri, mahalle sakinleri ve davetliler hazır bulundu.
 
KÜLTÜRLER BİRLEŞSİN
Kırım`da yaşanan sıkıntılara değinen derneğin Körfez şube başkanı Hilmi Özdilek, dernek şubesinin açılışıyla kültürlerin birleşmesini, birlik ve beraberliğin sağlanmasını hedeflediklerini belirtti. Özdilek, “Kırım Tatarları`na tarihte bir sürü zulümler yapıldı. Artık zorluklar yavaş yavaş aşılıyor. Kurduğumuz derneklerle kültürümüzü yayarak var olma mücadelemize devam ediyoruz. Bu dernekler yardımıyla Kırım`da yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına çare bulmaya çalışıyoruz. Dilde, işte ve fikirde birlik kurarak beraber hareket edeceğiz” dedi.
 
ÇİĞ BÖREK İKRAMI
Hilmi Özdilek`in ardından sırayla il başkanı İbrahim Aracı, Körfez Kaymakamı Mahmut Şirinoğlu, Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu kısa birer konuşma yaptı. Kırım Tatarları`yla ortak geçmiş yaşandığının altının çizildiğini konuşmalarda ortak duygu ve düşünce, kültürlerin kaynaşması oldu. Konuşmalardan sonra derneğin açılışı için Kırım ve Türk bayrağı desenli pasta kesildi. Kesilen pastanın ardından derneğin açılış kurdelesi dualarla kesilirken davetlilere çiğ börek ikramı yapıldı.
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ