Kocaeli Zirve
Kirleten hep kahramanvKirlettiği potansiyel “t….t!!!”
Kirleten hep kahramanvKirlettiği potansiyel “t….t!!!”
Güncel
Aktan Uslu
11 Ekim 2018 Perşembe 15:32
  • 1101
  • 0

Kirleten hep kahramanvKirlettiği potansiyel “t….t!!!”

Bugüne kadar Dilovası’nı ve çevreye kirleten çok sayıda sanayici ve iş adamı devlet tarafından çeşitli şekillerde onura edilirken kirliliğe karşı imza kampanyasını ret eden kaymakamlığın gerekçeleri, Dilovalı’nın içini acıttı. Kampanya “güvenlik” bahanesiyle terörle ilişkilendirildi

Dilovası, Dilovalı hiçbir şey çekmeden “terörist” iftirasıyla maruz kalmaktan. Hatta, kanserden ölüm oranlarının Türkiye ortalamasının çok üzerinde seyretmesine sebep çevre kirliliği bile, Dilovalılar’ın içini o kadar yakmadı. Dilovası Belediyespor başta olmak üzere ilçenin amatör liglerdeki takımları aynı il sınırlarındaki deplasmanlarda, bu anlamda kentlileri tarafından bile “terörist”likle suçlanıp “terörle” itham edildi.

 

Kimine ödül kimine aba itham…

Kanserden ölüm oranlarının gerek Kocaeli gerekse Türkiye ortalamasının çok üzerinde olduğu ilçede kirliğin sebepleri ama “kamusal rüşvet” diye de tanımlanan okul, sağlık ocağı gibi “hayır” yatırımlarıyla kollandı. Gerekse çeşitli gerekçelerle bizzat devlet tarafından onura da edildi. Ama sıra asil olana, kirliliğe isyan eden halka gelince, daha doğrusu halk tepki gösterince devletin sıcak yüzü yerini gerekçeleriyle yürek burkan bir yasaklamaya bıraktı.

 

Bu algının nedeni memleketleri ve ekseri ahalinin siyasi tercihleri

Tanımı doğru koymak gerek. Bunda tek sebep ise ilçe halkının büyük çoğunluğunun Güneydoğu ve Doğu Anadolu illerinin eşraflarından olması; genel ve yerel seçimlerde seçmenin önemli kısmının HDP tercihi, yine HDP’nin Kocaeli’de en yüksek oy oranına sahip ilçe olması oldu. Terörle ve teröristle ithama bu sefer Kömürcüler OSB’ye karşı bir süre önce Osmangazi Köprüsü’nde eylem yapanlar maruz kaldı. Gözaltına alınıp para cezasına çarptırıldılar. İmza kampanyası için yaptıkları başvuruya yanıt hiç ummadıkları şekilde ret edilirken gerekçe de açıkçası içlerini acıttı. Üstelik o açıklama, hiç ummadıkları yerden geldi.

 

Ret edildi

Osmangazi Köprüsü’ndeki eylemin ardından Kayapınar - Turgut Özal Mahalleleri Gençliği Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin çevre kirliliğine tepki amacıyla düzenleyeceği imza kampanyasına devlet; Dilovası Kaymakamı Mustafa Asım Alkan imzasıyla verdiği ret yanıtında şu görüşlere de yer verdi:

 

İstihbari bilgiler edindik

“Ülkemizde yapılacak yerel seçimler öncesinde Anayasa ve Yasalarla güvence altına alınan toplantı ve gösteri yürüyüşleri ile basın açıklaması gibi temel hak ve hürriyetleri istismar etmek isteyen terör örgütü ve yandaşlarının, vatandaşlarımızı basın açıklaması ve gösteri yürüyüşleri adı altında kitlesel protesto eylemlerinin içerisine çekerek istenmeyen olayların yaşanmasına, İlçe genelinde gerçekleştirilmesi planlanan tüm eylem ve etkinliklerin, terör örgütleri ve marjinal gruplarca provoke edileceğine dair provakatif saldırılarla kargaşa çıkarmaya çalışılabileceğine dair istihbari bilgiler elde edilmiştir.

 

Milli güvenlik ve kamu düzeninin bozulmaması

Terör örgütlerinin planlarının bertaraf edilmesi, tesis olunan huzur ortamı ile milli güvenlik ve kamu düzeninin bozulmaması, Cumhuriyetin temel nitelikleri, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla; Devlet Kurum ve Kuruluşlarının program ve etkinlikleri, resmi bayram, resmi anma günleri, resmi mahalli kurtuluş günleri, resmi tören ve kutlamalar ile, bu kurumların düzenleyeceği gelenek ve göreneklere göre yapacakları programlar, spor faaliyetleri ile bilimsel, ticari ve ekonomik amaçlarla yapılan toplantılar hariç olmak üzere;

 

İlgili yasanın ilgili maddesi…

2911 sayılı yasanın 17. Maddesi 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 32/Ç maddesine istinaden ilçemiz genelinde her türlü açık ve kapalı toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, çadır kurma, stant açma, oturma eylemleri, bildiri dağıtma, afiş ve pankart açma vb. eylem ve etkinliklerin 09 Ekim 2018 ile 09 Kasım 2018 tarihleri arasında yasaklanması kararı verilmiş olmakla birlikte ilgi ( C ) sayılı dilekçenize cevabendir.

Bilgilerinize rica ederim.”

 

Dernek sosyal medyadan açıklama yaptı

Kaymakamlığın bu yanıtından sonra dernekten yapılan yazılı açıklamada ise şu görüşlere yer verildi: “Derneğimizin başlatmış olduğu kömürcülere hayır kampanyası kapsamında, kaymakamlıktan imza kampanyası talebimize cevaben adeta Dilovası ilçesinde OHAL ilan edilmiştir. Kaymakamlığın tarafımıza ilettiği üst yazı ve bugünkü resimler gördüğünüz gibi. 

 

Yöneticilerimiz para baronlarının yanında

Devletimize zerre kadar karşılık vermek gibi bir niyetimizin olmadığı aşikardır.  Ama görüyoruz ki ilçe ve il yönetimleri para baronlarının yanında yer alarak Kömürcüler OSB’nin Dilovası’nı zehirlemeye devam etmesi için büyük çaba içindeler. 
Kimden neden korkuyorsunuz? 

 

Neden haklı olan halkın yanında değilsiniz?

Haksızlık karşısında neden haklı olan halkın yanında değilsiniz?

……... (Burada hakaret içeren bir kelime yer almamakla birlikte günümüzde basına yönelik malum yaklaşımlardan ötürü açıkçası kendimizi korumak adına, buradaki cümleyi pas geçtik.) Sayın cumhurbaşkanımıza sesimizi duyurana kadar bu mücadele hukuki zeminde devam edecektir.

Dilovası ilçesi yönetiminin artık çıkmaz sokakta olduğunu önümüzdeki süreçte hep beraber göreceğiz.

 

Maskenizi düşürmek boynumuzun borcu olsun

Tarafımıza uygulanan bu psikolojik baskı size sadece oy kaybı yaşatır. 
Maskenizi düşürmek boynumuzun borcu olsun.
Bu halkı zehirlemenize izin vermeyeceğiz.
Halkın gücü sizin makamlarınızdan daha güçlü.
15 Temmuz’da sokaklara inmiştik. Zafer kazanmıştır. 
Cumhurbaşkanımız sesimizi duyacak ve sokaklara inmeden rant ovasını bu rantçılardan kurtaracaktır.


Cesur olursak Dilovası’nı rantçılardan arındırabiliriz

Zafer İnananlarındır!
Biz haklı olduğumuz bu davada sonuç alacağız.
Yanımızda durmayıpta paranın, gücün uşağı olmuş bu sessiz güruh hesap verecektir. İlahi adalet sizi vuracaktır. 
Dilovası halkı haklı olduğunun bu davada korkma, cesur olursak bu rantçılardan Dilovası’nı arındırabiliriz. 

 

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

SON YORUMLAR

Körfezli genç yoğun bakımda

Yazan: Ulaş Mintemur

Yorum: Merhaba bu haberde isim karışıklığı var bu Ömer o Ömer değil kusura bakmayın lütfen düzel tirmisiniz görünce şok olduk

Engin Koyun’dan ne demek istedi?

Yazan: Körfezli

Yorum: Bu mesajla ne demek istiyorsun sende tesadüfen bu makama gelirsen millet ne der düşündün mü Sakın yanlışlık yapıp Bld.Bşk Aday adayı olma AKP Körfez de biter

Karaosmanoğlu; Muhalefet adına üzülüyorum

Yazan: Emre Celik

Yorum: Ya bu adam zamanında bizim öğrtmenimizdi. Yüzüne bakınca içiniz ferahlardı.Cidden nur yüzlü bir adamdı. Şimdi şu resmine bakıyorum. İnsanın yaptıkları hakikaten yüzüne yansıyormuş. Alakası kalmamış.

Cemil Yaman, Erdoğan'la Macaristan'da

Yazan: Dilovası

Yorum: Helal olsun gerçekten büyük başarıdır tebrikler

Baran vatandaşa telefonla ulaşıyor

Yazan: Herekeli

Yorum: Kamuoyunda iyi bir izlenim bıraktığı kesnlikle hikaye, REİS ne demişti benim yanıma bu tanıdım şu akrabam diye kimse gelmesin Baran koşturup dursun boşuna çünkü son çırpınışları ElvEda BLD.BŞK.ğı

“İndirim her alanda yapılmalı”

Yazan: Körfezli

Yorum: Başkan doğru söylüyor İndirim her alanda olmalı Başta KÖRFEZ İZMİT TAM 3,50 TL yerine 2,00 TL Öğrenci 1,00 TL indi - bindi 1,00 TL Ne güzel olur

Genç kadın kurtarılamadı

Yazan: Onur gezen

Yorum: Allah rahmet eylesin.mekanin cennet olsun Neval.

Genç kadın kurtarılamadı

Yazan: Varli

Yorum: Bir insan vefat etmiş,bu haberin ortasında reklam olcak is mi? Biraz daha anlayış biraz daha insanlık lutfen

Baran saha çalışmalarını hızlandırdı

Yazan: Körfezli

Yorum: Baran sözde Saha çalışmalarını hızlandırmış gözüksede Bu Dönem BLD.BŞK. lığına aday gösterilmeyecek

Balıkçı; Herkesin desteğini istiyorum

Yazan: Mehmet yılmaz

Yorum: Güzel insan

KENT REHBERİ