KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
Kirleten hep kahramanvKirlettiği potansiyel “t….t!!!”
Kirleten hep kahramanvKirlettiği potansiyel “t….t!!!”
Güncel
Aktan Uslu
11 Ekim 2018 Perşembe 15:32
  • 1448
  • 0

Kirleten hep kahramanvKirlettiği potansiyel “t….t!!!”

Bugüne kadar Dilovası’nı ve çevreye kirleten çok sayıda sanayici ve iş adamı devlet tarafından çeşitli şekillerde onura edilirken kirliliğe karşı imza kampanyasını ret eden kaymakamlığın gerekçeleri, Dilovalı’nın içini acıttı. Kampanya “güvenlik” bahanesiyle terörle ilişkilendirildi

Dilovası, Dilovalı hiçbir şey çekmeden “terörist” iftirasıyla maruz kalmaktan. Hatta, kanserden ölüm oranlarının Türkiye ortalamasının çok üzerinde seyretmesine sebep çevre kirliliği bile, Dilovalılar’ın içini o kadar yakmadı. Dilovası Belediyespor başta olmak üzere ilçenin amatör liglerdeki takımları aynı il sınırlarındaki deplasmanlarda, bu anlamda kentlileri tarafından bile “terörist”likle suçlanıp “terörle” itham edildi.

 

Kimine ödül kimine aba itham…

Kanserden ölüm oranlarının gerek Kocaeli gerekse Türkiye ortalamasının çok üzerinde olduğu ilçede kirliğin sebepleri ama “kamusal rüşvet” diye de tanımlanan okul, sağlık ocağı gibi “hayır” yatırımlarıyla kollandı. Gerekse çeşitli gerekçelerle bizzat devlet tarafından onura da edildi. Ama sıra asil olana, kirliliğe isyan eden halka gelince, daha doğrusu halk tepki gösterince devletin sıcak yüzü yerini gerekçeleriyle yürek burkan bir yasaklamaya bıraktı.

 

Bu algının nedeni memleketleri ve ekseri ahalinin siyasi tercihleri

Tanımı doğru koymak gerek. Bunda tek sebep ise ilçe halkının büyük çoğunluğunun Güneydoğu ve Doğu Anadolu illerinin eşraflarından olması; genel ve yerel seçimlerde seçmenin önemli kısmının HDP tercihi, yine HDP’nin Kocaeli’de en yüksek oy oranına sahip ilçe olması oldu. Terörle ve teröristle ithama bu sefer Kömürcüler OSB’ye karşı bir süre önce Osmangazi Köprüsü’nde eylem yapanlar maruz kaldı. Gözaltına alınıp para cezasına çarptırıldılar. İmza kampanyası için yaptıkları başvuruya yanıt hiç ummadıkları şekilde ret edilirken gerekçe de açıkçası içlerini acıttı. Üstelik o açıklama, hiç ummadıkları yerden geldi.

 

Ret edildi

Osmangazi Köprüsü’ndeki eylemin ardından Kayapınar - Turgut Özal Mahalleleri Gençliği Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin çevre kirliliğine tepki amacıyla düzenleyeceği imza kampanyasına devlet; Dilovası Kaymakamı Mustafa Asım Alkan imzasıyla verdiği ret yanıtında şu görüşlere de yer verdi:

 

İstihbari bilgiler edindik

“Ülkemizde yapılacak yerel seçimler öncesinde Anayasa ve Yasalarla güvence altına alınan toplantı ve gösteri yürüyüşleri ile basın açıklaması gibi temel hak ve hürriyetleri istismar etmek isteyen terör örgütü ve yandaşlarının, vatandaşlarımızı basın açıklaması ve gösteri yürüyüşleri adı altında kitlesel protesto eylemlerinin içerisine çekerek istenmeyen olayların yaşanmasına, İlçe genelinde gerçekleştirilmesi planlanan tüm eylem ve etkinliklerin, terör örgütleri ve marjinal gruplarca provoke edileceğine dair provakatif saldırılarla kargaşa çıkarmaya çalışılabileceğine dair istihbari bilgiler elde edilmiştir.

 

Milli güvenlik ve kamu düzeninin bozulmaması

Terör örgütlerinin planlarının bertaraf edilmesi, tesis olunan huzur ortamı ile milli güvenlik ve kamu düzeninin bozulmaması, Cumhuriyetin temel nitelikleri, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla; Devlet Kurum ve Kuruluşlarının program ve etkinlikleri, resmi bayram, resmi anma günleri, resmi mahalli kurtuluş günleri, resmi tören ve kutlamalar ile, bu kurumların düzenleyeceği gelenek ve göreneklere göre yapacakları programlar, spor faaliyetleri ile bilimsel, ticari ve ekonomik amaçlarla yapılan toplantılar hariç olmak üzere;

 

İlgili yasanın ilgili maddesi…

2911 sayılı yasanın 17. Maddesi 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 32/Ç maddesine istinaden ilçemiz genelinde her türlü açık ve kapalı toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, çadır kurma, stant açma, oturma eylemleri, bildiri dağıtma, afiş ve pankart açma vb. eylem ve etkinliklerin 09 Ekim 2018 ile 09 Kasım 2018 tarihleri arasında yasaklanması kararı verilmiş olmakla birlikte ilgi ( C ) sayılı dilekçenize cevabendir.

Bilgilerinize rica ederim.”

 

Dernek sosyal medyadan açıklama yaptı

Kaymakamlığın bu yanıtından sonra dernekten yapılan yazılı açıklamada ise şu görüşlere yer verildi: “Derneğimizin başlatmış olduğu kömürcülere hayır kampanyası kapsamında, kaymakamlıktan imza kampanyası talebimize cevaben adeta Dilovası ilçesinde OHAL ilan edilmiştir. Kaymakamlığın tarafımıza ilettiği üst yazı ve bugünkü resimler gördüğünüz gibi. 

 

Yöneticilerimiz para baronlarının yanında

Devletimize zerre kadar karşılık vermek gibi bir niyetimizin olmadığı aşikardır.  Ama görüyoruz ki ilçe ve il yönetimleri para baronlarının yanında yer alarak Kömürcüler OSB’nin Dilovası’nı zehirlemeye devam etmesi için büyük çaba içindeler. 
Kimden neden korkuyorsunuz? 

 

Neden haklı olan halkın yanında değilsiniz?

Haksızlık karşısında neden haklı olan halkın yanında değilsiniz?

……... (Burada hakaret içeren bir kelime yer almamakla birlikte günümüzde basına yönelik malum yaklaşımlardan ötürü açıkçası kendimizi korumak adına, buradaki cümleyi pas geçtik.) Sayın cumhurbaşkanımıza sesimizi duyurana kadar bu mücadele hukuki zeminde devam edecektir.

Dilovası ilçesi yönetiminin artık çıkmaz sokakta olduğunu önümüzdeki süreçte hep beraber göreceğiz.

 

Maskenizi düşürmek boynumuzun borcu olsun

Tarafımıza uygulanan bu psikolojik baskı size sadece oy kaybı yaşatır. 
Maskenizi düşürmek boynumuzun borcu olsun.
Bu halkı zehirlemenize izin vermeyeceğiz.
Halkın gücü sizin makamlarınızdan daha güçlü.
15 Temmuz’da sokaklara inmiştik. Zafer kazanmıştır. 
Cumhurbaşkanımız sesimizi duyacak ve sokaklara inmeden rant ovasını bu rantçılardan kurtaracaktır.


Cesur olursak Dilovası’nı rantçılardan arındırabiliriz

Zafer İnananlarındır!
Biz haklı olduğumuz bu davada sonuç alacağız.
Yanımızda durmayıpta paranın, gücün uşağı olmuş bu sessiz güruh hesap verecektir. İlahi adalet sizi vuracaktır. 
Dilovası halkı haklı olduğunun bu davada korkma, cesur olursak bu rantçılardan Dilovası’nı arındırabiliriz. 

 

DİĞER HABERLER

Hurda araçta ÖTV indirimi artırıldı

Hurda araçta ÖTV indirimi artırıldı

16 yaş ve üzerindeki motorlu araçların ihraç edilmesi veya hurdaya çıkarılmasına bağlı olarak, aynı cins yeni bir aracın ilk alımında terkin edilecek ÖTV'nin üst sınırı 10 bin liradan 15 bin liraya yükseltildi. İndirim miktarları yeni aracın ÖTV matrahı 70 bin liraya kadar olanlarda 10 bin liradan 15 bin liraya çıkarıldı. Matrahı 70 bin lira ile 120 bin lira arasında olan araçlar için terkin edilecek ÖTV 12 bin lira oldu.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ