KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8095 TL
  • 6.6153 TL
  • 7.4129 TL
Kocaeli Zirve
Kış lastiği yoksa 500 TL ceza var
Kış lastiği yoksa 500 TL ceza var
Güncel
01 Aralık 2012 Cumartesi 09:12
  • 1913
  • 4

Kış lastiği yoksa 500 TL ceza var

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlara, 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği takma zorunluluğu getirdi. Kış lastiğini takmayanlar, 500 TL ceza ödemek durumunda kalacak

Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçların ‘kış lastiği` takma zorunluluğu bugünden itibaren başlıyor. Kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği olmayan araçların yola devam etmelerine izin verilmeyecek. İnsanların mağduriyetlerini önlemek için başlatılan uygulamada kış lastiği takmayan araçlara 500 TL para cezası kesilecek. Bugün yürürlüğe girecek kış lastiği uygulaması konusunda görüş belirten S.S. 5 No`lu Şehiriçi Minibüsçüler Kooperatifi Başkanı Mustafa Kurt, bakanlık genelgesinin valilik tarafından kendilerine gönderildiğini fakat uygulamanın il valiliklerine bırakıldığını söyledi.

 
VALİ TALİMAT VERİNCE…
Kurt, “Uygulamaya bugün hemen başlamayacağız. Genelgeye göre ilimizdeki uygulama valiliklere bırakılmıştır. Kar yağdığında ulaşım zorlaştığında kış lastiklerini takarız. Kocaeli`de bahar havası var. Bu havada kış lastiği takılmaz. Vali Ercan Topaca ne zaman talimat verirse o zaman takarız” ifadesini  kullandı. Kış lastiği uygulamasının önemli fakat lastiklerin pahalı olduğunu söleyen Kocaeli Servis Araçları Odası Başkanı Ahmet Taşçı, odaya bağlı 6 bin 500 servis aracının bulunduğunu kaydetti.
 
LASTİKLER ÇOK PAHALI
Bazı servis araçlarında kış lastiğinin tanesinin 300 ile 700 lira olduğunu, TIR`ların lastiklerinin ise tanesinin bin 500 TL ‘den satıldığını aktaran Taşçı, “Bir TIR`da 18 adet lastik var ve bu lastikler kış lastiği olarak değiştirilirse bedelini siz düşünün artık? Uygulama için bugünden itibaren zorunluluk yok. Uygulama mevsim koşullarına uygun olarak valiliklere bırakıldı. Kocaeli`de kar yağdığında uygulama başlar. Ancak, lastikler çok pahalı tutuldu” dedi.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ