KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7077 TL
  • 6.3054 TL
  • 7.1537 TL
Kocaeli Zirve
Kocaeli huzur kentidir
Kocaeli huzur kentidir
Güncel
26 Aralık 2011 Pazartesi 12:15
  • 2385
  • 22

Kocaeli huzur kentidir

Kocaeli’nin 2011 yılı Asayiş Değerlendirme toplantısında konuşan vali Ercan Topaca, 2011 yılı içinde polis ve jandarma bölgesinde meydana gelen bütün olayların aydınlatıldığını belirterek, Kocaeli’nin bir huzur kenti olduğunu söyledi.

Bir basın toplantısı düzenleyen vali Ercan Topaca, 2011 yılı içinde ilimiz genelindeki asayiş değerlendirmesi yaptı. Polisin ve jandarmanın faaliyeti hakkında da bilgi veren Topaca, Kocaeli`nin konumu itibariyle bir geçiş noktası olmasına rağmen alınan ciddi önlemlerle tam bir huzur kenti olduğunu söyledi. 2011 yılı içerisinde meydana gelen ölümlü olayların tamamının aydınlatıldığını, faillerinin yakalandığını belirten Topaca, toplantıda, geçtiğimiz hafta Karamürsel ilçesinde bilezikleri için öldürülüp gömülen kadın cinayetinin faillerinin bir hafta içerisinde yakalandığını, bunun da polis ve jandarmanın titiz ve özverili çalışmalarından kaynaklandığını söyledi. Asayiş toplantısına vali Topaca`nın yanı sıra il emniyet müdürü Yusuf Çalkavur, Jandarma Alay komutanı Albay Uğur Dilbaz, vali yardımcıları Mustafa Guni ve Mustafa Ünlüsoy`da hazır bulundu.
 

HUZUR KENTİYİZ
Kocaeli`nin bir huzur kenti olduğunu bir yıl içindeki asayiş olaylarında anlaşıldığına dikkat çeken vali Topaca, “Zaman zaman ilimizde olaylar olmuyor değil ama çok abartılacak gibi değildir. Sınırlı sayıda olaylar meydana geliyor. Burada polis ve jandarmamızın özverili hizmetleri, halkımızın olayı yetkili kurumlara bildirmesi ve gelişebilecek olayların önlenmesinde ciddi payları vardır.  
 

YASAYA SAYGILIDIR
Kentimizdeki düzeni sağlarken yasalara saygılı bir şekilde davranıyoruz. Polis ve jandarmanın olaylara müdahalesinde en temel insan hakkı olan hukuk kuralları çiğnenmeden, bu sınırlar içerisinde kalınarak asayiş düzenini sağlamaya çalışıyoruz. Bu düzeni sağlamak bile çok zordur. Çünkü polis ve jandarmamızı ciddi manada eğitim veriyoruz.
 

PSİKOLOJİSİ BOZULUR
Meydana gelen toplumsal olaylarda polisimiz her ne kadar temel hak ve hukuk çerçevesinde görevini yapmaya çalışsa da, zaman zaman psikolojisi bozulup olaylara müdahale tarzı evrensel hukuk sınırları içinden çıkılmıyor. Bu sınırlar içerisinde kalarak asayiş ve düzeni sağlamak aynı zamanda zordur.
 

İHBARDA BULUNUN
Kentin güvenliği, huzuru ve insanlarımızın güven içerisinde yaşamaları için, halkımıza da çok büyük görevler düşüyor. Bulunduğumuz bölgede tanık olduğunuz, huzuru kaçıracak her ne varsa mutlaka 155 polis ve 156 jandarma ihbar hatlarından bildirin. Bildireceğiniz her ihbar kesinlikle çok büyük olayları ve üzücü gelişmeleri önlemiş olursunuz.  
 

DEVLET CEZALANDIRSIN
Toplumsal olarak yaşanacak bütün olayları önlemede tek güç devlettir. Bu kuralı aşarak bireysel anlamda müdahale ve cezalandırma yöntemine asla başvurulmasını istemiyorum, daha büyük olaylara neden olabilirsiniz. Olaylara müdahale, suçluyu yakalama, cezalandırma tamamen devletin yetkisindedir ve işidir. Tek tekelin devlet olduğunu kimse unutmasın” şeklinde konuştu.
 

ORTALAMANIN ALTINDA
İlimizde görev yapan polis ve jandarma sayısı ve faaliyet alanları hakkında da bilgi veren vali topaca, “Kocaeli genelinde bin 618 polis, bin 193 jandarma bulunuyor. Türkiye genelinde bir polise 275 vatandaşımız düşerken, ilimizde bir polise 388 vatandaş düşüyor. İlimizde kendi alanı içerisinde bir jandarmaya düşen vatandaş sayısı da 113`tür. Polis sayımız ortalamanın altında ama alan olarak küçük bir il olmamız polis sayısındaki azlığımızı sorun yapmıyor.
 

BİN 219 KİŞİ TUTUKLANDI
2011 yılı içerisinde ilimizde polis ve jandarmanın kendi bölgelerinde yaptıkları operasyonlar sonrasında toplam on bin 896 kişi yakalandı.
Polis kendi bölgesinde beş bin 155 operasyon yaptı, jandarma ise bin 605 operasyon gerçekleştir. Toplam yapılan 6 bin 670 operasyonda, emniyet 8 bin 45 kişi, jandarma ise bin 70 kişi yakaladı. Yakalanan zanlılar içerisinde toplam bin 219 zanlı tutuklandı.
 

TERÖRDE 41 TUTUKLAMA
Bir yıllık süre içinde ilimizde Terörle mücadelede 36 operasyon gerçekleştirildi. Emniyet 35, jandarma bölgesinde sadece bir operasyon yapıldı. Yapılan terör operasyonunda emniyet 111, jandarma bir kişi olmak üzere toplam 112 terör suçlusu yakalandı. Bunardan sadece 41 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.
 

2 MİLYON KAÇAK SİGARA
Asya ile Avrupa arasında geçiş noktası olan ilimizde mali ve kaçakçılık suçları da çok işleniyor. İlimize ve İstanbul`a ve Avrupa`ya götürülmek üzere doğu bölgelerinde gönderilen uyuşturucu maddelerine de polis ve jandarma göz açtırmıyor. Geçişler sırasında tam 2 milyon 285 bin 249 adet kaçak sigara ele geçirildi. Operasyonlar kapsamında; 538 tabanca, 195 av tüfeği, bir ton 87 gram esrar, 229 kilo eroin, 368 bin Hint keneviri, 661 bin 3 litre kaçak akaryakıt, 821 adet sahte banknot para, 973 adet tarihi eser, bin 313 adet tarihi para ele getiridi.
 

480 BASIN TOPLANTISI
Sivil toplumun ağırlıkta olan ilimizde; toplantı ve gösteri yürüyüşünde emniyet bölgesinde 11, jandarma bölgesinde 5 olmak üzere toplam 16 gösteri yürüyüşü yapıldı. Basın açıklaması olarak da emniyet bölgesinde 472, jandarma bölgesinde 8 olmak üzere toplam 480 adet basın toplantısı yapıldı.
 

721 İŞYERİNE SİGARA CEZASI
Kapalı alanlarda sigara içmenin yasaklanmasından sonra, bu yasağı ihlal eden toplam 721 işyerine işlem yapıldı.
Emniyet bölgesinde 682, jandarma bölgesinde 39 işyerine işlem yapıldı. Yapılan işlemlerde sigara yasağını delen iş yerlerine toplam 54 bin 75 TL para cezası kesildi.
 

MOBESE YAKALIYOR
İlimizde bir yıl önce uygulanmaya başlanan MOBESE kameralarında kaçmak neredeyse imkânsız. İl merkezindeki cadde ve sokaklara kurulan MOBESE kameralarında toplam 16 bin 727 olay tespit edildi. Bu olayların 8 bin 912 tanesi aydınlatıldı. MOBESE kamerasına hatalı park yaptığı ve trafik kurallarını çiğneyip kameraya yakalanan 10 bin 157 arada cezai işlem yapıldı.
 

TRAFİKTE 114 KİŞİ ÖLDÜ
İlimiz sınırları içerisinde meydana gelen trafik kazalarında bir yıl içinde toplam 114 vatandaşımız hayatını kaybetti. Polis ve jandarma bölgesinde toplam 97 trafik kazası meydana geldi. Meydana gelen kazalarda 114 vatandaşımız hayatını kaybetti. Bir yıl içinde ilimiz sınırları içerisinde 3 bin 117 yaralamalı trafik kazası meydana geldi. Bu kazalarda 4 bin 364 vatandaşımız hayatını kaybetti.
 

522 İHBAR YAPILDI
Toplumu rahatsız eden unsurları ihbarda bulunmak için bir yıl içinde ilimiz genelinde toplam 552 bin 800 vatandaşımız polis ve jandarmaya ihbarda bulundu. Yapılan olumlu ihbar sayısı 267 bin 156. 48 bin 924 ihbar ise olumsuz çıktı.
 

FAİLE MEÇLUMUZ YOK
2011 yılı içerisinde meydana gelen ölümlü olayda hiçbir faili meçhul olayımız yoktur. Polisimizin ve jandarmamızın titiz ve özverili çalışması bütün olayları en kısa süre içerisinde çözmüştür” dedi.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ