KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7372 TL
  • 6.3027 TL
  • 7.1361 TL
Kocaeli Zirve
Kocaeli kimyasal risk altında
Kocaeli kimyasal risk altında
Güncel
17 Ekim 2009 Cumartesi 12:02
  • 2291
  • 0

Kocaeli kimyasal risk altında

Sağlık Bakanlığı Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Uzmanı Dr. Cansın Arda, bugün her bölgenin kimyasal risk altında olduğunu ifade ederek, Türkiye'nin bu noktada en riskli bölgelerininse İstanbul ve Kocaeli olduğunu söyledi.

Mersin İl Sivil Savunma Müdürlüğü ile Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi tarafından, kimyasal, biyolojik, nükleer kazalarla sanayi kazalarına yönelik olarak 2 günden bu yana gerçekleştirilen eğitim çalışmaları, Tevfik Sırrı Gür Lisesi'nde düzenlenen tatbikatla sona erdi.

9 ayrı kurumun 8 araç ve toplam 48 personelle katıldığı tatbikatın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dr. Cansın Arda, buradaki amaçlarının sivil halka yönelik tehlikelerin bertaraf edilmesi olduğunu anlattı.

BÜYÜK TEHLİKELER VAR
 Arda, 6'ncısı gerçekleştirilen eğitim semineri ve tatbikata ilk kez bu kadar geniş bir katılım sağlandığının altını çizerek, bunun da önemli bir gelişme olduğunu savundu. Arda, "Eskiden olmayan ancak bugün iç içe olduğumuz birçok tehlikeyle karşı karşıyayız. Bunlara dikkat etmemiz lazım. Sorunun kaynağını iyi analiz edip, hijyenik şartlara da uyum göstermemiz gerek. Bu tür eğitim semineri ve tatbikatlarla birçok tehlikeleri bertaraf edeceğimize inanıyorum" dedi.
 

NÜKLEER SALDIRIYA KARŞI SENARYO YOK
Türkiye'nin kimyasal veya biyolojik saldırının yanında nükleer saldırılara karşı herhangi bir kriz senaryosunun olmadığının vurgulayan Arda, Türkiye'nin gelişmekte olan değil tam tersine gelişmiş bir ülke olduğunu, buna bağlı olarak her gelişen ülkede olduğu gibi Türkiye'nin de bir takım sorun ve sıkıntılarla karşı karşıya olabileceğini hatırlattı. Cansın Arda, nerede kimyasal tesis varsa orada aynı zamanda da kaza riski olduğunu, bunun sadece Türkiye'ye özgü bir durum olmadığına işaret ederek, "Türkiye geliştiği sürece kimya sanayisi de ilerleyecek ve bu risklerle daha fazla karşı karşıya kalacaktır. Bizim buradaki amacımız da söz konusu riskleri asgari seviyeye indirebilmek" diye konuştu.
 

KOCAELİ İKİNCİ SIRADA
Risklerin önüne geçilebilmesinde halkın bilinçlendirilmesiyle birlikte çalışanların bir araya getirilerek bir sinerji oluşturulmasını şart koşan Arda, her bölgenin kimyasal bir risk altında olduğunu ifade ederek Türkiye'nin kimyasal kaza riski haritası çıkartıldığında Kocaeli ve İstanbul'un ilk sırayı paylaşacağını savundu. Arda, kimya sanayiinin en fazla olduğu yerlerin bir bakıma kimyasal, biyolojik, nükleer kazalarla sanayi kazalarının en fazla olduğu bölgeler olarak öne çıktığını anlattı.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ