KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
Kocaeli sandık başında
Kocaeli sandık başında
Güncel
12 Eylül 2010 Pazar 12:50
  • 2545
  • 0

Kocaeli sandık başında

Kocaeli, kapsamlı anayasa değişikliği paketine 'evet' ya da 'hayır' demek için bu sabahtan itibaren sandık başına gitmeye başladı.

Kocaeli`nde 1 milyon 138 bin 057 seçmen Anayasa değişikliğiyle ilgili tercihini belirtmek üzere 2 bin 800 sandıkta oy verdi. Anayasa değişikliği için yapılan referandum için oy verme işlemi sabah saat 08:00`den itibaren başladı. Vatandaşlar sabahın erken saatlerinden itibaren sandık başına giderek oyunu kullanmaya başladı.

Oy kullanma işlemi genel olarak sakin geçiyor.

 

Referandumdan kareler için TIKLAYIN


DERİNCELİLER OYUNA SAHİP ÇIKTI
12 Eylül referandumunda Derinceliler dün sandık başına giderek oylarını kullandı. Bu halk oylamasında bir oyun dahi çok önemli olduğunu bilen Derinceliler bayram tatilinden dönerek oylarına sahip çıktı.  Türkiye`de olduğu gibi Anayasa Değişiklik Paketi`nin halkın oyuna sunulduğu referandumda Derinceliler dün sandık başına gitti ve oyuna sahip çıktı. Ramazan Bayramı tatilini başka illerde geçiren Derinceli çoğu vatandaş referandum nedeniyle ‘bir oy bir oydur` mantığıyla ilçelerine dönüp oyunu kullanmayı tercih etti. Oy kullanma işleminin saat 08.00`de başladığı Derince`de vatandaşlar erken saatte sandık başına giderek oylarını kullandı.


GÖLCÜK`TE HERKES SANDIĞA KOŞTU

Sabah saatlerinde seçime sakin başlayan Gölcük`te yaşlı, engelli demeden herkes sandığa koşarken Gölcüklüler ‘Evet` mi ‘Hayır` mı konusunda ser verip sır vermedi. 96 bin seçmeni ve 262 sandığı bulunan Gölcük anayasa referandumu için dün yapılan seçimlere oldukça sakin başladı. Sabah saat 08.00`de oylama başlamasına rağmen Pazar olması nedeniyle sokaklar ve okullar öğlen saatlerine kadar boştu. Sandık başkanları ve görevlileri saat 11.00`e kadar oy kullanmaya gelen az kişi olduğu için rahattı. Bir çok okul ve sandıkta öğlen saatlerine kadar yaklaşık 45 kişi oy kullandı.


KARAMÜRSEL`DE  SESSİZ SEDASIZ REFERANDUM

Anaysa değişiklik paketinin oylandı Karamürsel`de halk sessiz sedasız  sandık başına giderken,  oy kullanılan okulları gezen Başkan İsmail Yıldırım`a yoğun ilgi gösterdi. 37 bin Karamürsel`li seçmen 116 sandıkta anayasa değişiklik paketini için oy kullandı. Referandumun hem bayram dönüşü hem de  Pazar gününe denek gelmesi sebebi ile oldukça sakin geçtiği Karamürsel`de  vatandaş sabahın erken saatlerinde sandık başına gitmektense öğle saatlerini tercih etti. Çoluk çocuk genç yaşlı demeden sandık başına giden vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturmadan hızlı bir şekilde oylarını kullandı.
Referanduma gençler ilgi göstermezken kadınların ve yaşlıların ilgisi bir hayli fazlaydı.


GEBZE YAĞMURLU REFERANDUMA İLGİ AZ

Gebze ilçesinde sabah saatlerinde başlayan sağanak yağmur oy kullanma işlemine ilgiyi azalttı. Birçok okulda oy kullanmak için gelen vatandaşlar sıra beklemeden rahatça oylarını kullandı. Gebze de oturan birçok vatandaş memleketinde olması nedeniyle referanduma olan ilginin düşük olması bekleniyor. Gebze belediye başkanı Adnan Köşker ile Rakibe Köşker ile birlikte Gebze Sağlık Meslek lisesinde sabah saat 11.00 de oyunu kullandı. 1055 nolu sandıkta oyunu kullanan başkan Köşker oyunu kullandıkta sonra kısa bir açıklama yaptı. Başkan Köşker “ Referandum İlk önce ülkemize, sonra Kocaeli ve Gebze`mize hayırlı olsun.Bugün katılım az olsada ilginin yükseleceğini düşünüyorum. Güzel bir referandum olacağını düşünüyorum. Akşam da sandıklara açılacak ve sonuçları hep beraber göreceğiz.”dedi. 


KARTEPE`DE TARTIŞMALI REFERANDUM
Anayasa değişikliği nedeniyle sandığa giden Kartepe bölgesinde seçim gergin ve tartışmalı geçti. Maşukiye`de yaşlı bir bayan oy kullanamazken, Uzunbey`de ise yönlendirme iddiası ortalığı karıştırdı.  Anayasa değişikliği nedeniyle Kartepe ilçesinde yaşayan vatandaşlar sabahın erken saatlerinden itibaren oy kullanacakları okullara gelerek oylarını kullanmaya başladılar. Hemen hemen bütün okullarda oylarını kullanacak vatandaşlar saat:08.00 itibariyle oylarını kullanmak için sıraya girdiler. Kartepe bölgesinde seçim nedeniyle yaklaşık olarak rütbeli ve rütbesiz olarak 110 polis görev yaptı.  Sandık başkanlarının dışında sandıklarda siyasi partilerin de sandık görevlileri hazır bulundu. Sandık görevlilerinin hemen hemen hepsinin kimlik kartlarının ceplerinde olması yakalarında olmaması dikkat çekti. Siyasi partilerden sadece MHP`li sandık görevlileri yaka kartlarını takarken, diğer siyasi partilerin ise neden yaka kartlarını takmadıkları anlaşılamadı. 


KÖRFEZDE SAKİN SEÇİM
Anayasa değişikliği referandumu seçimleri Körfez ilçede sakin geçiyor.88765 seçmeni bulunan Körfez ilçede 249 sandıkta oy kullanıldı. Sabah 8:30 başlayan oylamada ilk saatlerde sandık başları çok sakin ve az katılımlı olurken özellikle öğlen saatlerinde vatandaşlar sandıklara hücum ettiler.Sabahın ilk saatlerinde hava az yağmurlu olurken daha sonra yağmur kesildi ilçedeki siyasi partilerden özellikle AKP, CHP, MHP ve DP oy kullanılan okullara giderek sandık görevlilerinden bilgi alırken vatandaş ile sohbet ettiler.


KANDIRA`DA REFERANDUM DURGUN BAŞLADI
Kandıra`da referandum seçimleri durgun başladı. Sıcak yataklarını terk edemeyen vatandaşlar, genellikle öğleden sonra oy kullandı 34 bin 439 seçmeni ve 160 sandığı bulunan Kandıra`da referandum seçimleri oldukça durgun geçti. Havanın yağmurlu olması ve seçimin pazar gününe denk gelmesi nedeniyle sıcak yatağını terk edemeyen Kandıralılar, genellikle öğleden sonra oy kullanmayı tercih etti. Yoğunluğun az olması nedeniyle vatandaşlar sıra beklemeden oy kullandı. Bazı sandıklarda ise az da olsa kuyruklar oluştu. Ayrıca Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi`nde yatan mahkumların oy kullanması için de 7 sandık tahsis edildi. 
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ