KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8603 TL
  • 6.5681 TL
  • 7.3457 TL
Kocaeli Zirve
Kocaelili işçiler sokağa çıkın
Kocaelili işçiler sokağa çıkın
Güncel
25 Aralık 2010 Cumartesi 15:23
  • 2570
  • 12

Kocaelili işçiler sokağa çıkın

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Kocaeli Bölge Temsilciler Kurulu toplantısında, ilimizdeki işçilere sokağa çıkın çağrısında bulundu

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), AKP hükümetinin işçi sınıfı aleyhinde çıkardığı yasalara karşı, sendika başkanları ve işyeri temsilcileriyle yeni eylem planlarını oluşturmak, torba yasa kanunlarını değerlendirmek için Edirne, Konya ve Eskişehir`den sonra dördüncü bölge temsilciler kurulu toplantısını Kocaeli`de gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan Süleyman Çelebi, ilimizdeki işçilere seslenerek “Sokağa çıkın” dedi.
 

BİRÇOK KONUYA DEĞİNDİ
“Acil demokrasi” başlığı altında yapılan bölge toplantısında torba yasa ve işçi sınıfının yeni dönemde karşılaşacağı sorunlar konuşuldu, 2011 stratejileri ve eylem planları tartışıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, asgari ücret, sendikal hak ve özgürlükler ile torba yasa hakkında hükümete yönelik sert açıklamalarda bulundu. Çelebi konuşmasında, Türk-İş ve Hak-İş`i ağır bir dille eleştirdi. Çelebi şunları kaydetti:
 

ASGARİ ÜCRETE TEPKİ
“Asgari ücret açlık sınırının da altında. Başbakan meydanlarda ‘dünyanın en iyi 16 ekonomisi arasındayız` diyor ancak açılık sınırının altındaki asgari ücretten bahsetmiyor. Asgari ücretin insan onuruna yakışan düzeye yani açlık sınırının üstüne çıkmasını istiyoruz.  Biz susarsak yarın bilin ki hepimiz tehdit altında olacağız. Asgari ücrete en büyük tepkiyi örgütlü kesim vermelidir. DİSK`e düşen görev bu sürece müdahil olmaktır. Türk-İş ve Hak-İş gibi susmayacağız.
 

SOKAKLARI İNLETİN
Böyle sendikal anlayışa yazıklar olsun. Bu kuşatılmışlığa en ufak tepki vermeyen işçi sınıfına ihanet eder. Sendikal hak ve özgürlükler konusunda da aşmamız gereken sıkıntılar var. Başta yüzde 10 baraj ve noter şartı kaldırılmalı. Torba yasa çağrı üzerine çalışma düzenini getiriyor. İşçilere karşı oynanan oyunu örgütlü gücümüzle sokağa çıkarak bozacağız. On binlerce işçi Kocaeli sokaklarını inletmeli. Haklarımızı geliştirmek için sokaklarda olmalıyız.”
 

GENEL BAŞKANLAR
Temsilciler Kurulu toplantısına, Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Bank-Sen Genel Başkanı Önder Atay, Lastik-İş Genel Sekreteri Nuri Serim ile DİSK`e bağlı sendikaların Kocaeli şube başkanları, işyeri temsilcileri ve yönetici kadrosu katıldı. Şubat ayında bitecek olan  bölge toplantılarının ardından DİSK`in kuruluşunun yıl dönümü olan 13 Şubat`ta  DİSK deklarasyon yayınlayacak.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ