KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7100 TL
  • 6.4124 TL
  • 7.1215 TL
Kocaeli Zirve
Kocaeli’nin 10 günlük suyu kaldı
Kocaeli’nin 10 günlük suyu kaldı
Güncel
29 Ekim 2012 Pazartesi 16:24
  • 6190
  • 14

Kocaeli’nin 10 günlük suyu kaldı

Kocaeli'nin içme suyunu karşılayan Yuvacık Barajı'nda 10 günlük su kalması üzerine, Sapanca Gölü devreye sokulacak.

 

 

İlimizin içme suyu ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayan Yuvacık Barajı'nda su bitti. Barajda yaklaşık 10 günlük suyun kalması üzerine Sapanca Gölü devreye sokulacak. Önceki yıllarda yaşan su sıkıntısı nendekiyle sapanca gölü ile Yuvacık barajı arasında yapılan boru hattı ile Sapanca Gölü`nün suyu Yuvacık barajına pompalanacak. 


SU SIKINTISI YAŞANMAYACAK
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, kurak giden mevsim nedeniyle 10 günlük suyun kaldığı Yuvacık Barajı`yla ilgili açıklamalarda bulundu. ‘`B planımız hazır`` diyen Başkan Karaosmanoğlu, Sapanca Gölü`ndeki terfi istasyonunun devreye alınmasıyla Kocaeli`nde su sıkıntısı yaşanmayacağını ifade etti.

 

10 GÜNLÜK SUYUMUZ VAR
Konuyla ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Başkan Karaosmanoğlu, ‘`Son yılların en kurak mevsimini yaşıyoruz. Son 5 aydır bölgemizdeki barajlara su götürecek yağmur yağmadı. Yuvacık Barajı`ndaki su seviyesinde de azalma meydana geldi. Barajda tahminen 10 günlük suyumuz var`` ifadesini kullandı.

 

B PLANIMIZ HAZIR
Bu duruma hazırlıklı olduklarını ve B planını devreye sokacaklarını söyleyen Başkan Karaosmanoğlu, ‘`O nedenle Sapanca hattımızı devreye alıyoruz. Çarşamba günü hattı çalıştırmayı planlıyoruz. Şu anda havzadan gelen su miktarı harcadığımızın beşte birini karşılıyor. Sapanca Gölü`nde yeterli miktarda su var. Onu Yuvacık Barajı`ndaki suyla birlikte vererek, halkımıza su sıkıntısı yaşatmayacağız`` açıklamasını yaptı.

 

HALKIMIZ ENDİŞE ETMESİN
Önümüzdeki günlerde bol ve barajları dolduracak yağışların başlamasını beklediklerini dile getiren Başkan Karaosmanoğlu, ‘`Karadeniz sahillerimizde de kaynaklar yeterli değil, yağmur yağmayınca mevcut kaynaklar yetmiyor. Önümüzdeki temmuz-ağustos aylarında Kandıra`daki Namazgah Barajı`nı tamamlıyoruz. Orada biriktirdiğimiz kış suyunu, yazın bol miktarda kullanacağız. Şimdi yaptığımız çalışmalarla yaza kadar su biriktirmeyi başaracağız. Tekrar ediyorum, halkımız endişe etmesin; Kocaeli`nde su problemi olmayacak`` şeklinde konuştu.

 

ÇARŞAMBA GÜNÜ DEVREYE ALINACAK
Öte yandan 29 Ekim 2012 tarihi itibariyle Yuvacık Barajı`nda 11 milyon metreküp su bulunuyor. Bu suyun ise 6 milyon metreküpü kullanılabiliyor. Baraja havzadan gelen günlük su miktarı 82 bin metreküp iken, çıkan su miktarı ise 356 bin metreküpü buluyor. Geçen yılın bu döneminde barajda 20 milyon metreküp su bulunuyordu. Sapanca- Yuvacık terfi hattının 31 Ekim Çarşamba günü devreye alınması planlanıyor.

 

SU KALİTESİ DEĞİŞMEYECEK
İSU`nun Sapanca-Yuvacık iletim hattı, herhangi bir tehlikeye karşı 10 ay gibi kısa bir zamanda süratle tamamlanmış ve 22 kilometre çelik hat döşenerek, Sapanca Gölü yedek baraj haline getirilmişti. Her an ihtiyaç olunacakmış gibi canlı tutulan bu hat, barajdaki su seviyesi dikkate alınarak arıtmaya belirli aralıklarla su aktarmaya başlayacak. Su kalitesinde bir fark olmayacağı, şehrimizde su sıkıntısı çekilmemesi için baraj gölündeki su miktarı muhafaza edilerek Sapanca Gölü`nden çekilecek su ile dengeleme yapılacağı ifade edildi. Bu kapsamda Sapanca Gölü`nden gelen su, Balaban`daki terfi istasyonundan Yuvacık Barajı`nın arıtma tesislerine cazibeyle iletilecek ve buradan da arıtılarak şebekeye verilecek.

 

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ