KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
Kocaeli'ye 18 Milyon TL katkı sağladık
Kocaeli'ye 18 Milyon TL katkı sağladık
Güncel
13 Aralık 2012 Perşembe 15:03
  • 5839
  • 16

Kocaeli'ye 18 Milyon TL katkı sağladık

Yayından kaldırılan ‘Bir Zamanlar Osmanlı’ dizisinin yapımcısı Burhan Özkan, Kocaeli'ye de 18 milyon TL katkı sağladıklarını söyledi. Ancak bu paranın nereye gittiği merka ediliyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`ın sert çıkışıyla karşı karşıya gelen ve 2013 Ocak ayında meclise sunulacak önergeyle finalini yapması beklenen bir Osmanlı dizisi olan ‘Muhteşem Yüzyıl` kısa bir süre daha ekranlarda. Henüz bir yıl önce ekranlara ‘merhaba` diyen ve Kocaeli`de çekilen ilk dizi olması sebebiyle kent için  önemli bir yeri olan ‘Bir Zamanlar Osmanlı` ise Başbakan`ın değil ancak reytinglerin kurbanı oldu.


ÖZCAN DENİZ`E RAĞMEN
Seka Fabrikası`nda kurulan platoda çekilen ve TRT 1 ekranlarında her hafta pazartesi günü seyirciyle buluşan dizi bir türlü istediği ilgiyi görmedi. Türk sinemasının ‘Sultan` lakaplı oyuncusu Türkan Şoray, Hazım Körmükçü ve daha pek çok ünlü oyuncunun rol aldığı dizi canlansın diye oyuncu kadrosuna ünlü sanatçı Özcan Deniz de katılmıştı. Ancak, daha bir kaç bölümdür dizide oynayan Özcan Deniz, rolünün tadını çıkaramadan dizi ekranlara veda etti. 


SEKA`DA TOPLANTI
Önümüzdeki pazartesi günü final bölümünü oynayacak olan 'Bir Zamanlar Osmanlı' dizisinin yapımcısı Burhan Özkan, dün sette bir basın toplantısı düzenledi. Özkan, “Bu dizi sadece başlangıçtı. Burada planladığımız daha pek çok yerli ve yabancı film projesi var" diyerek  milyonlarca lira harcanarak yapılan platonun kapanmayacağının sinyallerini verdi. Başbakan'ın eleştirilerinin ardından Muhteşem Yüzyıl'a alternatif olarak gösterilen ‘Bir Zamanlar Osmanlı` dizisinin 'Herşeyfilm Şirketi`nin prodüktörü Bülent Turgut da basın toplantısında hazır bulundu.


SADECE BAŞLANGIÇTI
Seka Film Platosu`nun kapanıp kapanmayacağı hakkında da basın mensuplarını bilgilendiren yapımcı Özkan, “Bir Zamanlar Osmanlı sadece bir başlangıçtı. Burada daha çok film ve dizi çekeceğiz. Seneye bu platoda 4 yabancı ve 1 yerli yapım hayata geçirmeyi planlıyoruz. Küresel şirketlerle planladığımız büyük yapımlar olacak. Ayrıca elinde bir senaryosu olan herkesi de bu platolara davet ediyoruz. 'İyi bir senaryom var' diyen herkese kapımız açık" şeklinde konuştu.


SEKA'YI KORUMAK 80 MİLYON 
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan yapımcı Özkan, “Seka Film Platosu Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın ise en büyük 3. platosu. Yakında Avrupa'nın da en büyüğü olacak. Burası sadece sinema televizyon sektörüne değil, Kocaeli'ye de büyük değer katıyor. Bu plato Kocaeli'nin GAP'ı durumunda ve Kocaeli'nin entellektüel birikimi için en büyük adım. Belediyeler bizlere ‘Seka'yı koruyun` diyor, ama burasının korunması 80 milyon TL'ye mal oluyor" şeklinde konuştu. 


BİTMEYEN DİZİLER..
.
‘Bir Zamanlar Osmanlı` dizisiyle yapımcılığa soyunduğunu da belirten Burhan Özkan, dizinin yayından kaldırılmasıyla ilgili olarak, “Allah bizi bitmeyen dizilerden korusun. Bu dizinin sahibi TRT. TRT'nin aldığı karara saygılıyız” dedi. Sürekli olarak ‘Muhteşem Yüzyıl` dizisiyle mukayese edilmeleri konusuna da değinen Özkan, “İki dizi birbirinden tamamen ayrı. Bir kere dizinin yayın günleri bile farklı. Onlar elmaysa, biz ekmeğiz. İnsanlar her zaman elma yemez, ya da elma seviyorlar diye önlerine hep elma koyamayız. İnsanların biraz da ekmeğe ihtiyacı vardı. Biz bu yüzden böyle bir dizi çektik” ifadelerini kullandı. 


18 MİLYONLUK KATKI 
‘Muhteşem Yüzyıl` dizisinden daha pahalı bir yapım olduklarının da altını çizen yapımcı Özkan, “Muhteşem Yüzyıl dizisi daha çok entrikanın olduğu bir diziydi. Biz ise politik birşeyler yapmak istedik. Reyting kaygısında bulunmadık. Biz de haremi ön plana alsaydık reytingleri üstümüze çekerdik. Bu yapımda toplam 25 milyon TL harcadık, Kocaeli'ye de 18 milyon TL katkı sağladık. Ayrıca film platosu ziyaretçilerimize de açık olacak" diyerek sözlerine son verdi.


PARALAR NEREDE?
Ancak şimdi merak edilen yapımcı Burhan Özkan`ın ‘Bıraktık` dediği 18 milyon TL`nin kime, nereye gittiği. Hatırlarsanız, dizi daha ekranlarda gösterime girmeden önce dizi setinin Sekapark`taki işletmelerde yiyip içtiği, İzmit`teki otellerde konakladığı ancak buralara para ödemediği gündeme gelmişti. Öyle ki dizi de oynayan binlerce İzmitli paralarını alamadıkları için diziden ayrılmıştı. Bu olaylarda yerel basında genişçe yer bulmuştu. 


OYUNCULAR YÜRÜYECEK
Dizide rol alan oyuncular bugün saat 12.00`de Perşembe Pazarı alanında toplanarak bir yürüyüş yapacak. Yürüyüşün amacı ise twitter hesabından Başbakan Erdoğan`a seslenen Özcan Deniz`e tepki. Oyuncular, kendisinin diziye dahil olmasıyla reytinglerde kıpırdanma olduğunu söyleyen Özcan Deniz`e öfkeli. Çünkü kendi emeklerinin yok sayıldığını düşünüyor.

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ