KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7084 TL
  • 6.3256 TL
  • 7.3880 TL
Kocaeli Zirve
Düğün günü devam ediyor...
Düğün günü devam ediyor...
Yaşam
23 Nisan 2010 Cuma 23:29
  • 0

Düğün günü devam ediyor...

Hatırlarsanız, geçen hafta sizlerle gelinlik seçiminin nasıl olması gerektiğini genel hatlarıyla paylaşmıştım.

Fakat gelinlik seçimi koca bir dünya, ardı arkası bitmiyor. Bir dolu tüyoları var. Prova, iç giyim, ayakkabı, duvak, çorap ve daha neler neler. Yazmaya haftalar yetmez. Ama kısıtlı alanda, parçalara ayırarak önemli olanları sizinle paylaşmaya devam edeceğim. İşte bunlardan bazıları...

*Gelinlik provalarınızdan önce
Düğün gününden en az 6 hafta önce ilk gelinlik provanızı yapmanız gerekiyor. Gelinlik alırken yardım için ailenizden birisini veya dikkatli ve zevkine güvendiğiniz bir arkadaşınızı provaya götürün. Provaya yalnız gitmeyin. Ama kalabalık bir gurupla da gitmemelisiniz. Çünkü guruptaki bütün kişilerin fikirlerini ortaya koyması kargaşa yaratacaktır. Bu da gelinliğinizde hatalar oluşmasına sebep olabilir.

Provalarınız sırasında 2 unsura önem verin
Gelinliğinizin stiline, bu stile uygun olacak kumaş, renk, desen ve işlemelere ayrıca bedeninize tam olarak uygun olup almadığına dikkat edin.
Terzinize ya da modacınıza kulak verin. Genellikle her terzinin yanında asistanı olur. İstek ve önerilerinizle beraber, onlar sizin için en uygun modeli seçecek ve dikeceklerdir. Sonradan rahatsızlık yaratacak bir durumun olmaması için terzi ya da modacınızın önerilerini dikkate alın.

Gelinliğinizi, etrafınızı saracak şekilde yerleştirilmiş 3 tane ayna karşısında inceleyin. Prova yaptığınız yerde bu aynaların sağlanmasını isteyin. Farklı açılardan gelinliğinizi görebilmek daha sağlıklı olacaktır. Aklınıza takılan her şeyi terzinize söyleyin ve danışın.
Terziniz sizin her istediğinizi, size en uygun olacak şekilde yerine getirecektir. Çünkü hayatınızın en önemli günlerinden biri olan düğün gününün, sizin için olan değerini onlar da çok iyi bilir.

*İç Giyim
Tabii ki, içerisinde kendinizi rahat hissedeceğiniz iç çamaşırlarını bulabilmeniz için bedeninizi bilmeniz gerekir. Bedeninizi bilmeden aldığınız iç çamaşırları yüzünden en önemli gününüzde huzursuz olmamalısınız.
Vücut ölçünüze oranla, göğüs ölçünüz küçük olabilir. İç giyim tasarımcılarının yarattığı modellerle bu probleminiz çözülürken, şık görünme şansını da kazanıyorsunuz. Ek pet ve balenlerle takviyelendirilmiş sutyen ve bodyler kullanmalısınız. Böylece düğün gününüzde dilediğiniz görüntüye sahip olup, şıklığınızı koruyabilirsiniz.

Ya göğüs ölçünüz vücut ölçünüze oranla büyük ise ve daha küçük görünüm istiyorsanız? Bunun da çözümü var. Yarım kuplu, içleri pet takviyeli ve balenli sutyenlerden uzak durmalısınız. Bu modellere sahip sutyenler sizi sıkar, dolayısıyla taşmalara neden olur ve göğsünüz olduğundan daha büyük görünür. Ve sanırım düğün gününde tüm dikkatleri yanlış yerde toplarsınız.

Alt bedeninizden şikâyetçisiniz, fazlalıklar veya eksiklikler olduğunu düşünüyorsunuz. Modacılar bu problemi de ortadan kaldırmışlar. Lycralı, karın bölgesindeki fazlalıkları toplayan, korseli, bedeni dar gösteren ya da destekleyen iç çamaşırı modelleriyle gelinliğinizin içinde kendinizi fazlasıyla rahat hissedecek ve güzelliğinize güzellik katacaksınız.

İç çamaşırlarınızı, gelinliğinizi seçmeden önce seçmeniz gerekir. Seçim yaparken öncelikle içerisinde kendinizi iyi hissettiğiniz, daha sonra da giymek istediğiniz, gelinliğinizin dekoltesine, yakasına uygun ve görünümünüzde sorun çıkartmayacak modelleri tercih etmelisiniz. Gelinliğinizin provalarına giderken iç çamaşırlarınızı mutlaka giymelisiniz. Çünkü başka bir iç çamaşırıyla yapacağınız provalardan sonra korse, kumaş ve balen yüzünden, düğün günü gelinliğinizde bollaşma, daralma, çekme gibi tatsız sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.

*Duvak Kullanımı
Duvak, gelinliği tamamlayan en önemli parçalardan biridir. Duvağınız ve saç modeliniz birbiriyle uyumlu olmalıdır. Dikkat etmeniz gereken ilk şey kuaför seçimidir. Her zaman gittiğiniz bir kuaför yoksa, arkadaş ve çevrenizin önerilerini dikkate almalı, kuaförünüzle görüşüp en az 1 hafta önce randevu almalısınız. Kuaförünüze kullanacağınız duvağı göstermelisiniz ve istediğiniz saç modelini çok iyi tarif edip, kuaförünüzün anladığından emin olmalısınız.

*Duvak Kullanmayan Gelinlere
Birçok gelin gibi siz de duvak kullanmamayı tercih edebilirsiniz. Eğer duvak kullanmazsanız, gelin başı nasıl olacak?
Saçlarınıza vereceğiniz modele göre, gelin başında inciler, parlak taçlar, tüyler, gerçek çiçekler, tokalar, renkli taşlar gibi bir çok süsleme aksesuarı kullanabilirsiniz. Bunların hepsi gelin adaylarına sade ve duru bir güzellik katıyor. Siz düğün gününde herkesin gözünün üstünde olacağı birisiniz. Ve en çarpıcı siz olmalısınız. Kuaförünüzün tasarlayacağı ve sizin istediğiniz bir saç modelini aksesuarlarla süsleyerek bu çarpıcılığı elde edebilirsiniz. Düğün gününden En az 1 hafta önce randevu almalısınız ve 2 gün önce de kuaförünüzle saçınızın provasını yapmalısınız.

Gelinliğiniz kabarık ve bol işlemeli ise saçlarınıza kullanacağınız aksesuarların abartılı olmamasını öneririz. Gelinlik modelinizi detaylı bir şekilde kuaförünüze anlatmalısınız. Gelinliğiniz ve gelin saçınız ayrı yerde durmamalı. Gelin, sadelik ve şıklığın buluştuğu noktadır. Önce bu uyumun hayalini kurun ve duvaksız şıklığınızı ispatlayın.

*Gelinlik ve Çoraplar
Çiftler genelde yaz aylarında evlenmeyi tercih eder. Yaz aylarında sıcaklık bir hayli yüksek olduğundan, gelinler ya jartiyer çoraplarını ya da çorap giymemeyi tercih ediyorlar. Peki kış aylarında evlenmeyi düşünüyorsanız ne yapmalısınız?
Kışın soğuk havalarda yapacağınız düğünde ayak ya da bacaklarınızın çıplak görünmesi hiç hoş olmayacaktır. Zaten böyle bir durumda üşüyebilme ihtimalinizi de göz ardı etmemelisiniz. Gelinliğinizin rengine ve bedeninize uygun iki çorap seçeneğiniz vardır. Biri bütün çorap (ağlı çorap) diğeri ise jartiyer çorabı (ağsız çorap). İki seçeneğin arasındaki seçim size kalmıştır. Düz renk çoraplarda birçok renk seçeneğiniz varken, desen baskılı, kendinden desenli, fileli gibi alternatiflere de sahipsiniz. Gelinliğinizin altına giyeceğiniz eğer bir jartiyer çorabı ise iç çamaşırınızı jartiyerle tamamlayacak şekilde kullanmanız şık olacaktır. Düğün gününüzde çorap giyecekseniz, gelinliğinizin rengi, kumaşı, işleme ve danteli ile uyumlu olmalıdır. Rahat olmanız da çok önemlidir. Tabii, çılgın bir gelinseniz tarzınızdan vazgeçmeyin.

*Gelin Ayakkabısı
Son yıllara damgasını vuran sivri burunlu, ince topuklu ayakkabılar ve botlar, gelin ayakkabılarını da etkisi altına aldı. Klasik gelin ayakkabılarının “pabucu dama atıldı.” Eğer son trendleri takip eden ve uygulayan bir gelin adayıysanız sivri burun ve ince topuklu gelin ayakkabılarını tercih etmelisiniz.

UNUTMAMALISINIZ Kİ;
Provadan önce, gelinliğinizle beraber hangi aksesuar, takı, mücevher, iç giyim ve ayakkabı kullanacağınızı belirlemeli hatta satın almalısınız. Özellikle iç giyim ve ayakkabı değişiminde gelinliğinizde olumsuz anlamda büyük farklar görebilirsiniz. Tadınız kaçmasın.
Düğün gününüzde kusursuz görünmek istiyorsanız, ilk provadan itibaren bütün provalara, takı, iç giyim ve ayakkabınızı yanınızda götürmelisiniz.
Gelinlik provalarınız başladıktan sonra aşırı kilo alma ya da kilo kaybı olmamasına dikkat edin. Eğer kilo probleminiz varsa gelinlik provalarından önce çözüme kavuşturmanız gerekir.
Gelinliğinizi diktirmek yerine hazır satın alma ya da kiralama şansınız da var. Belki de birbirinden güzel gelinliklerin içinde hayalini kurduğunuz da vardır. Bunun yanı sıra birçok moda evi ve gelinlikçilerde üzerinize göre diktirdiğiniz gelinliğini satın alabileceğiniz gibi kiralayabilirsiniz. Size tüm alternatifler sunuluyor.
Modayı takip etmek adına, sizin kötü görünmenizi sağlayacak modellerde ısrarlı olmamalısınız. Bir başkasında güzel duran gelinlik sizde durmayabilir. Unutmamalısınız ki; moda size yakışandır.
İç çamaşırı alırken kumaş önemlidir. Alerjik bir cilde sahipseniz düğün gününüzü kırmızı ve kaşınarak geçirmek zorunda kalabilirsiniz.
Göğüs ölçünüzü bilmeli ve bedeninize uygun çamaşır almalısınız. Aksi halde dışarıdan farklı görünürsünüz.
Gelinlik seçiminden önce iç çamaşırlarınız almalısınız
Potluk, darlık ve çekmelerle karşılaşmamak için gelinlik provalarının ilkinden en sonuncusuna kadar gelinliğinizin içine giyeceğiniz iç çamaşırları ile gitmelisiniz.

Düğün Ritüeli-2
Bekâr arkadaşlarınızın en kısa zamanda hayırlı bir kısmet bulup evlenmesi için, gelinliğinizin etek ucunun iç kısmına onların dileklerini veya ayakkabınızın altına isimlerini yazmalarına müsaade etmelisiniz.

Haftanın Sözü:
“Bir yenilik yaptığınız zaman, herkesin sizin deli olduğunuzu söylemesine karşı hazırlıklı olmanız gerekir ”
Larry Ellison


 Eğer hala yapmadıysanız MUTLAKA yapın
Moskova Grand Klasik Bale - Bolşoy Solistleri, 24-25 Nisan CRR Konser Salonu
İstanbul Portreleri - Aktris Adayları ve Aktrisler, 28 Nisan-5 Mayıs, Garaj İstanbul
Kaygan Zemin, Tiyatro, 27 Nis-4 Mys, BKM 
O Güzelim Kaymaklı Dondurma Rengi Elbise, 22 Nisan-1 Mayıs,  SDKM Büyük Sahne
Pilli Bebek, Konser, 28 Nisan, Zom Bar

Bunları Biliyor muydunuz?

Bahar Korçan`ın yeni kreasyonunu tanıttığını
Hande Yener ile Sinan Akçıl`ın aşk yaşadığını
Engin Akyürek`in sahte çürük raporu ile askerlikten kaçtığını
Seda Sayan`ın eski eşi Gökhan Şükür`e geri döndüğünü
Ajda Pekkan`ın yeni albünümde rock söyleyeceğini

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ