KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
Kartepe’de 85 kişi daha okuma-yazma öğrendi
Kartepe’de 85 kişi daha okuma-yazma öğrendi
Güncel
09 Nisan 2010 Cuma 16:13
  • 889
  • 0

Kartepe’de 85 kişi daha okuma-yazma öğrendi

Ana Kız Okuldayız projesini başarıyla uygulayan Kartepe İlçe Halk Eğitim Merkezi, 2010 yılının ilk okuma-yazma kursundan mezun olan 85 kişiye sertifikalarını törenle verdi

Kartepe`de okuma yazma öğrenenlere sertifikaları verildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`ın eşi Emine Erdoğan`ın Türkiye genelinde 2008 yılında başlattığı ve bu ay sona erecek olan “Ana Kız Okuldayız” kampanyası çerçevesinde düzenlenen okuma yazma kampanyası belge ve ödül töreni önceki gün Kartepe Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Törene; vali Gökhan Sözer, Kartepe Kaymakamı Mustafa Ünaldı, vali yardımcısı Ali Sözen, Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, Kartepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Seyfettin Nuroğlu, Kartepe Jandarma Komutanı Serkan Esen, İl genel ve belediye meclis üyeleri, daire müdürleri, muhtarlar, okul müdürleri kursiyerler ve konuklardan oluşan kalabalık bir davetli topluluğu hazır bulundu.

75 YAŞINDA ÖĞRENDİ
Bu kampanya kapsamında Kartepe`de 3 bin 100 okuma yazma bilmeyen vatandaştan iki yılda 734 kişi okuma yazma öğrendiği belirtildi. Bu yıl ise ilçe halk eğitim müdürlüğü bünyesinde açılan kurslara katılan 100 okuma yazma öğrenen kursiyerlerden başarılı olan 85 kişiye sertifikaları verildi. Tören müzik dinletisiyle başladı. Kartepe Halk Eğitim Müdürlüğü'nün faaliyetlerinin anlatıldığı slayt gösterisinin ardından okuma-yazma kursuna katılanlar adına 75 yaşında okuma yazma öğrenen Naşide Usta yazdığı şiiri okuyarak salondakileri duygulandırdı. Akabinde Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, "Yeni kurulan Kartepe'de birlikte çalışmaya ne kadar çok ihtiyacımız varsa eğitim öğretime de o kadar ihtiyacımız var. Amacımız ilçemizde eğitimi en üst seviyelere çıkarmak" dedi.

HEPİMİZ İÇİN BÜYÜK AYIP
Milli eğitim müdürü Nevzat İspirli ise törende 75 yaşında okuma yazma öğrenen Naşide Usta`nın kendi yazdığı yazıyı okuyarak duygularını il protokolüne ifade etmeye çalışmasını çok farklı bir yorumla gündeme taşıdı. İspirli, "Naşide ninemiz ‘Beni okula göndermek yerine koyuna kuzuya çoban ettiler` dedi. Bu hepimiz için büyük bir ayıp. Kız çocuklarına okuma yazma öğretmeyenler aklının yüzde 50`ni terk etmiştir” şeklinde konuştu. Kocaeli Valisi Gökhan Sözer de, törende yaptığı konuşmada, “Okumaz- yazmazlık bizim toplum olarak en büyük ayıbımız. Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana ülkemizde okumaz yazmaz oranını ne yazık ki bir türlü sıfırlayamadık. Bugün burada yapılan törende önemli olan bizlerin siz kursiyerlere kurs açmamız değil, önemli olan siz yetişkinlerin okuma isteğinde gösterdiğiniz üstün çaba ve gayretleridir” ifadelerini kullandı. Törende daha sonra kursta başarılı olan 85 kişiye belge ve ödülleri verildi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ