KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7416 TL
  • 6.3247 TL
  • 7.1251 TL
Kocaeli Zirve
Çete sanıkları adliyede
Çete sanıkları adliyede
Polis-Adliye
18 Nisan 2010 Pazar 20:01
  • 8283
  • 5

Çete sanıkları adliyede

İl Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele bürosu ekipleri tarafından Perşembe günü düzenlenen çete operasyonunda gözaltına alınan zanlılar adliyeye sevk edildiler.

İl Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele ekipleri bürosu ekipleri yaklaşık bir yıldır takip ettikleri silahlı organize çeteye yönelik olarak perşembe günü ilimiz başta olmak üzere İstanbul, Sakarya, Mersin, Antalya ve Artvin illerinde eş zamanlı operasyonlar düzenlemişlerdi. Yapılan operasyon kapsamında çetenin lideri oldukları ileri sürülen İmdat Akçelik ile birlikte çeteye üye oldukları iddia edilen İbrahim Y., Barış K., Özgür Özay T., Turgut G., Yılmaz Ş., Hamit K., Güven A., Oğuzhan A., polis memuru Uğur B., Yüksel F., Hasan Ö., Tayfun Ş., Oktay K., S.E., E.Ç., M.K., Y.K., R.B., O.K. ve İ.A. isimli zanlılar gözaltına alınmışlardı.

Ele geçirilenler
Gözaltına alınan 22 zanlının ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda 10 adet ruhsatsız tabanca, 352 adet fişek, 351 adet boş KKTC`ye ait boş pasaport, 7 adet yabancı menşeli fişek, 19 adet uzun namlulu tüfek mermisi, bir adet ruhsatsız av tüfeği, 13 adet tüfek fişeği, iki adet kuru sıkı tabanca, 7 adet şarjör, bir adet dizüstü bilgisayar, bir adet hard disk, bir adet tarayıcı özelliği bulunan yazıcı, iki adet flash bellek, 43 adet cd, 4 adet büyüteç, 27 adet değişik markalarda cep telefonu, çok sayıda sim kart ve hafıza kartı, bir adet KKTC`ne ait sürücü belgesi, bir adet KKTC`ye ait kimlik, bir adet KKTC`ye ait pasaportlarda kullanılan mühür ve mühür negatifi, iki adet başka şahıslar adına pasaport, 4 şahsa ait 29 adet fotoğraf, bir adet boş evlenme belgesi, 44 adet pasaport vize pulu, çok sayıda başka şahıslara ait kimlik ve pasaport fotokopileri, 5 gram esrar maddesi, çok sayıda sahte evrak, pasaport pul ve sürücü belgeleri, iki adet sürücü belgesi,pasaport ve diğer kartların basımında kullanılan yazıcı, pasaport, sürücü belgesi, nüfus cüzdanı gibi kartların imalatında kullanılan pres makinesi, 6 adet KKTC kayıt dairesi müdürlüğü logolu hazır sıcak preste kullanılan mühür kalıbı, 4 adet serigrafi kalıbı, 5 adet üzerlerinde ibare bulunmayan metal kalıp, 2 adet ölçekli cetvel, çok sayıda KKTC`ne ait boş sürücü evrakı, çok sayıda KKTC`ye ait boş nüfus cüzdan evrakı, 4 adet KKTC`ne ait nüfus cüzdanı, pasaport ve sürücü belgesi hazırlanmış fligram, çok sayıda nüfus cüzdanı, sürücü belgesi ve pasaportlarda kaplama için kullanılan plastik malzeme, el dedektörü, 7 adet senet, iki adet çek, başka şahıslara ait tapu senedi fotokopileri ime çok sayıda çek fotokopileri ele geçirildi.

Bir bar ve bir fabrikaya çökmüşler
Çetenin ilimizde bulunan Göksel Özdemir`e ait RMG adlı tekstil fabrikasını zorla kendi üzerlerine geçirerek yağmaladıkları, Burhan Akdemir`e ait olan Safir Barı kendi üzerlerine geçirdikleri iddia edilirken çeteden korkan iki kişinin de ilimizden ayrıldıkları iddia edildi. Ayrıca çetenin İstanbul`da bir esnafı yağmaladıkları yine aynı çetenin Sakarya`da bir kişinin zorla iki arabasını da aldıkları iddia edildi. Çetenin yağmanın dışında silah alışverişi ile insan ticareti de yaptıkları iddia edildi. Çetenin gözlerine kestirdikleri kişileri zorla tehdit ettikleri yada bir yere götürerek dövüp korkuttuktan sonra “bana şu kadar borcun var onu ver yoksa evini yada arabanı alırım” dedikleri de iddia edildi.

Özel atölye kurmuşlar
Çetenin İstanbul Avcılar`da sahte belge düzenlemek için atölye kurdukları burada özellikle KKTC`ye ait çok sayıda sahte belge yaptıkları iddia edildi. Sahte yapılan evrakları yurt dışına çıkışı yasak olan kişilere sattıkları o kişilerin de o sahte belgelerle yurt dışına çıkış yaptıkları öğrenildi. Ayrıca yine çetenin sahte belgelerle silah alışverişini Kıbrıs üzerinden diğer ülkelere sevk ettikleri de iddia edildi. Zanlıların telefon dinlemelerine takılmamak için silah için Anzer balı ya da dozer iş makinesi, tehdit edilecek kişiler için de misafir takma isimlerini kullandıkları belirlendi. Çeteye yönelik olarak yapılan operasyonun ardından 30 kadar müştekinin zanlılardan şikayetçi oldukları iddia edildi. Çetenin 2009 yılında Artvin`de öldürülen Erol İnce`yi çete üyesi olduğu iddia edilen Taner G..`nin silah alışverişi sırasında çıkan tartışma sonrasında öldürüldüğü belirlendi.

14 kişi adliyeye sevk edildi
4 gündür il emniyet müdürlüğü organize suçlarla mücadele ekipleri tarafından ifadeleri alınan zanlılar adliyeye sevk edildiler. Zanlılar arasında bulunan polis memuru Uğur B.`nin çeteye yardım ve yataklık yaptığı ileri sürüldü. Gözaltına alınan zanlılardan S.E., E.Ç., M.K., Y.K., R.B., O.K. ve İ.A. adlı kişiler savcının talimatıyla serbest bırakılırken, sürülen İmdat Akçelik ile birlikte çeteye üye oldukları iddia edilen İbrahim Y., Barış K., Özgür Özay T., Turgut G., Yılmaz Ş., Hamit K., Güven A., Oğuzhan A., polis memuru Uğur B., Yüksel F., Hasan Ö., Tayfun Ş., Oktay K. İse adliyeye sevk edildi.

8 kişi tutuklandı
4 gündür il emniyet müdürlüğü organize suçlarla mücadele ekipleri tarafından ifadeleri alınan zanlılar önceki gün adliyeye sevk edildiler. Zanlılar arasında bulunan polis memuru Uğur B.`nin çeteye yardım ve yataklık yaptığı ileri sürüldü. Gözaltına alınan zanlılardan S.E., E.Ç., M.K., Y.K., R.B., O.K. ve İ.A. adlı kişiler savcının talimatıyla serbest bırakılırken, sürülen İmdat Akçelik ile birlikte çeteye üye oldukları iddia edilen İbrahim Y., Barış K., Özgür Özay T., Turgut G., Yılmaz Ş., Hamit K., Güven A., Oğuzhan A., polis memuru Uğur B., Yüksel F., Hasan Ö., Tayfun Ş., Oktay K. İse adliyeye sevk edildi.Adliyeye sevk edilen zanlılardan İmdat Akçelik, İbrahim Yücel, Barış Kalender, polis memuru Uğur Bodur. Turgut Güner, Yüksel Fil, Özgür Özay Tanta ve Yılmaz Şirin tutuklanırken diğer zanlılar ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldılar.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ