KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6871 TL
  • 6.3796 TL
  • 7.0960 TL
Kocaeli Zirve
Körfez OSB, Gebze üniversite istiyor
Körfez OSB, Gebze üniversite istiyor
Güncel
10 Kasım 2010 Çarşamba 14:34
  • 1424
  • 1

Körfez OSB, Gebze üniversite istiyor

Odaların müşterek toplantısında Körfez Ticaret Odası Başkanı Mustafa Efe Tüpraş’ın OSB alanı olmasını, GTO Başkanı Nail Çiler de Gebze’ye üniversite kurulmasını istedi

Kocaeli Sanayi Odası, Kocaeli Ticaret Odası, Gebze Ticaret Odası ve Körfez Ticaret Odası`nın ortaklığında organize edilen ‘10. Odalar Müşterek Toplantısı` yapıldı. KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu`nun ev sahipliği yaptığı toplantıya  KTO Başkanı Mustafa Efe, GTO Başkanı Nail Çiler, KOTO Başkanı Halil İbrahim Keleş ve yönetimleri katıldı. Dört maddenin görüşüldüğü toplantıda KSO; Kocaeli sanayi kuruluşlarının taşınması ve alternatif sanayi alanları oluşturmayı, GTO; üretim süreci sonunda meydana gelen atıkların KDV indirimi sorununun değerlendirilmesini, KTO; 2. Anadolu Otoyolu`nun Körfez ve ilçe çevre yolu bağlantılarının yapılmasını, KOTO; ticaret sicil adres değişikliğinde harçların kaldırılmasını istedi.
 

TAŞINMAYI BEKLİYOR
Toplantıda ilk sözü alan ve sanayi kuruluşlarının yer değiştirilmesi konusunda yapılan çalışmaları anlatarak yeni OSB`lerin kurulması gerektiğini söyleyen Ayhan Zeytinoğlu, “350 firmayla yüz yüze görüştük. 182 sanayi kuruluşu şehir içinde kalmaları, deprem riski taşımaları nedeniyle yerlerini değiştirtmek istiyor. 182 kuruluşun yer değiştirmesi halinde ihtiyaç duyacakları alan minimum 2 bin 900 dönüm, maksimum 6 bin 700 dönüm olarak belirlendi” dedi. Taşınmaların ardından yeni OSB`lerin yapılması gerektiğini de ifade eden Zeytinoğlu, taşınma maliyetlerine dikkat çekerek devletin teşvik etmesi gerektiğini hatırlattı.
 

TÜPRAŞ OSB OLSUN
Zeytinoğlu, “Taşınmaya maliyet fiyatları engel oluyor. Firmaların yeni OSB`lere taşınmasını özendirecek teşvikler olmalı. Bununla birlikte Büyükşehir ve Tarım İl Müdürlüğü ile yeni sanayi bölgelerinin açılması için çalışılmalıdır” diye konuştu. Sanayi kuruluşlarının yoğun olduğu yer olarak bilinen ancak OSB`si bulunmayan Körfez ilçeye OSB yapılması gerektiğini söyleyen KTO Başkanı Mustafa Efe ise “Özellikle enerji alanında Tüpraş`ın OSB alanı olmasını istiyoruz” şeklinde konuştu. Zeytinoğlu OSB`lerde yüzde 75 doluluk olmadan yenisinin yapılmadığını hatırlatarak siyasi olarak kendilerine destek vereceklerini söyledi. Kandıra`da kurulacak gıda OSB`sinde de müşteşebbis olduklarını söyleyen Zeytinoğlu, siyasi iradeyle bu sorunun çözüleceğini belirtti.
 

ÜNİVERSİTE İSTEDİ
Gebze`nin OSB`ye doyduğunu ve sosyal anlamda eksikleri olduğunu dile getiren GTO Başkanı Nail Çiler de ya Kocaeli Üniversitesi`nin fakültelerinden Gebze`ye getirilmesini ya da yeni bir üniversite yapılmasını gerektiğini ifade etti. Çiler, “Gebze ve çevresi yeni OSB istemiyor. Çünkü yer yok. Doluluk oranları yüzde 75`in üzerinde. KOBİ' ler için yer ayırmak lazım. Gebze`de sosyal eksiklikler var. İnsanların yaşam alanı yok. Gebze İleri Teknoloji Enstitüsü var ama sanayiyle işbirliği yok. KOÜ`nün fakültelerinden Gebze`ye gelmesi ya da yeni bir üniversite yapılması lazım” ifadelerini kullandı.
 

20 MİLYAR DOLAR ZARAR
Gebze ve çevresinde bulunan sanayi kuruluşlarının taşınmasıyla ilgili yapılan araştırmadan bahseden GTO Genel Sekreteri Ümran Nargül ise çarpıcı açıklamalar yaptı. Taşınan firmaların ciddi bir milli servet kaybına neden olacağını ifade eden Nargül, “Yatırım tesisleri ve donanımlarının alınamayan kısımlarıyla en az 20 milyon dolar yerde bırakılacak. Üstelik bunların içinde Türkiye`de ilk 500`e giren 18 sanayi kuruluşu var. Onların isteği sanayi ve ticaretin iç içe olması” dedi.
 

BAĞLANTI NOKTALARI
Mustafa Efe ayrıca ilimizden geçecek olan 2. Anadolu Otoyolu`nun Körfez ilçe ve çevreyolu bağlantılarının ihalesi yapılmadan projeye alınması gerektiğini savundu. Efe, ‘2 bin araç her gün limana girip çıkıyor. Neden ilçelerin bağlantı yolları olmasın?” diye konuştu. Son olarak söz alan KOTO Başkanı İbrahim Keleş, harç vermemek için adres değişikliği yapmayan yüzde 20 oranında firmanın dondurulduğunu hatırlatarak harçların alınmamasını talep etti. Diğer başkanlar da Keleş`e katılarak konu hakkında çalışacaklarını ifade etti.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ