KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
Körfez’de asansörler incelenecek
Körfez’de asansörler incelenecek
Güncel
14 Kasım 2012 Çarşamba 12:36
  • 1126
  • 0

Körfez’de asansörler incelenecek

Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği gereği Körfez’deki tüm asansörler muayeneden geçecek ve her asansörün bir belgesi bulunacak

Yürürlüğe giren Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği gereği, asansörlerin güvenli ve işletme yönünden uygun şekilde çalıştığının tesbiti, 01.01.2012 tarihinden itibaren Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından asansör konusunda akredite olmuş A tipi bir muayene kuruluşuna yaptırılması zorunlu hale gelmişti. Bu kapsamda Körfez Belediyesi, A tipi muayene yetkisi olan LIFTINSTITUUT Güvenlik Denetim Ltd. Şti. ile asansör tarama ve yıllık kontrol işlemlerini yapması için protokol imzaladı.

 
BELGE VERİLECEK
Körfez Belediye Başkan Yardımcısı Selattin Kabadayıoğlu ve firma yetkilisi Yavuz Keçeci`nin imzaladığı protokolle asansörlü binalar yılda bir kez muayene edilerek asansör kazalarının da önemli ölçüde önüne geçilmesi planlanıyor. Kabadayıoğlu tıpkı araçlarda olduğu gibi asansörlerde de muayene zorunluluğu getirildiğini belirterek “Körfez`de kayıtlı kayıtsız bütün asansörlerin muayene ve kontrolü yapılacak. Yönetmeliklere uygun olan asansörlere belge verilecek.” dedi. 
 
DENETİM BELEDİYEDE
Uygun olmayan asansörlerin uygun hale getirilene kadar kullanıma kapatılacağını belirten Kabadayıoğlu, “Bütün bu çalışmalar, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği içindir. İmzalanan protokol gereği firma, asansörleri kuran firmaları denetlemek suretiyle prosedürü işletecek. Belediyemiz sürekli olarak bu denetim ve kontrollerin içinde yer alacak.” Ifadelerine yer verdi. Asansör muayene ve kontrolleri için yapılacak hizmetin ücreti 1-3 durak için 135 lira, artan her durak için artı 5 lira olarak belirlendi. 
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ