KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Körfez’de bayram coşkusu
Körfez’de bayram coşkusu
Güncel
31 Ekim 2012 Çarşamba 10:16
  • 1037
  • 0

Körfez’de bayram coşkusu

Cumhuriyet Bayramı, tüm yurtta olduğu gibi Körfez’de de protokol, öğretmen, öğrenci ve vatandaşların katılımıyla coşkulu bir şekilde kutlandı

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluşunun 89. yıldönümü, tüm yurtta ve dış temsilciliklerde olduğu gibi Körfez`de de coşkuyla kutlandı. Düzenlenen törenlerde geleceğin teminatı olan gençler, yaptıkları gösterilerle herkesin göğsünü kabarttı. Kaymakamlık binası önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başlayan kutlama programı, öğrencilerin geçit töreniyle sona erdi.

 
ÇELENK KONULDU
Cumhuriyet töreni sırasında; Körfez Kaymakamı Mahmut Şirinoğlu, Körfez Garnizon Komutan Vekili binbaşı Savaş Erdoğan, Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan, Körfez Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fatih Yol ile siyasi partilerin yanı sıra katma bütçeli kuruluşlar, sanayi kuruluşları, kamu kurumları ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk konularak saygı duruşunda bulunuldu.
 
İLK KUTLAMA
Pazar günü gerçekleştirilen çelenk koyma töreninden sonra kutlamalar; 29 Ekim`de kaymakam Mahmut Şirinoğlu, garnizon komutan vekili Binbaşı Savaş Erdoğan, belediye başkanı Yunus Pehlivan ve başsavcı vekili Fatih Yol`un kaymakamlık makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı. Kaymakamlıkta düzenlenen törenden sonra Esentepe Şehir Stadyumu'na geçildi.
 
YOĞUN KATILIM
Körfez`de düzenlenen cumhuriyet coşkusuna; il genel meclisi üyeleri Ahmet Yağız, Haydar Yıldırım, müftü Hasan Erdoğan, emniyet müdürü Coşkun Opak, ilçe jandarma komutanı yüzbaşı Savaş Dalgıç, Körfez Ticaret Odası Başkanı Mustafa Efe, AKP Körfez İlçe Başkanı Engin Koyun, ilçe milli eğitim müdürü Hurşit Ekinci, CHP Körfez İlçe Başkanı Mehmet Miroğlu, MHP Körfez İlçe Başkanı Yağız Öztürk Günen, belediye meclisi üyeleri, daire müdürleri, mahalle ve köy muhtarları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.
 
SELAMLADILAR
Tören, kaymakam Şirinoğlu, binbaşı Erdoğan ile başkan Pehlivan'ın öğrencileri ve vatandaşları selamlamasıyla başladı. Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Şirinoğlu, “Cumhuriyetimizin temelindeki harcı oluşturan milli irademiz ve miras aldığı tarihi hasletlerimiz, bugün de ilk günkü gibi vakur ve sağlam durumda” dedi. 
 
FOLKLOR GÖSTERİSİ
Konuşmadan sonra Hedise Evyap İlkokulu Folklor Ekibi`nin halk oyunları gösterileri, programa renk katarken okunan şiirler ise törendekileri duygulandırdı. Mimar Sinan İlkokulu Öğrencileri`nin folklor gösterilerinden sonra Milangaz Hacer Demirören Çok Programlı Lisesi Öğrencileri`nin oluşturduğu koro, söylediği türkü ve şarkılarla uzun süre alkışlandı. Cumhuriyet Bayramı nedeniyle düzenlenen resim, kompozisyon ve kros (kır koşusu) yarışmalarında dereceye giren öğrenci ve okullara ödülleri verildi.
 
DERECEYE GİRENLER
Yarışmada dereceye girenler ise şu şekilde; resim yarışmasında 1. Atatürk İlkokulu`ndan Saadet Şık, 2. İlimtepe İlkokulu`ndan Ecem Bensu Güzel, 3. Özel Erkul Bahar İlkokulu`ndan Nil Şükran Avan seçildi. Şiir yarışmasında ise 1. General Edip Bayoğlu İlkokulu`ndan Merve Matuğan, 2. İlimtepe İlkokulu`ndan Övgü Keleşoğlu, 3. ise Petkim İlkokulu`ndan Girayhan Güney seçildi. Kompozisyon alanında ise Körfez Atatürk Anadolu Lisesi`nden Emine Gülsever birinci olurken, Hereke Anadolu Lisesi`nden Şeyma Erkan ikinci, Yarımca Lisesi`nden Selen Güner de üçüncü seçildi.
 
KOŞUDA DERECEYE GİRENLER
Cumhuriyet Koşusu Genç Erkekler kategorisinin 1.`si Hereke Anadolu Lisesi, 2.`si Tüpraş 50. Yıl Anadolu Lisesi, 3.`sü de Körfez Endüstri Meslek Lisesi oldu. Cumhuriyet Koşusu Genç Kızlar kategorisinin 1.`si Körfez Kız Meslek Lisesi, 2.`si Tüpraş 50. Yıl Anadolu Lisesi, 3.`sü ise Hereke Kız Meslek Lisesi seçildi. Cumhuriyet Koşusu Yıldız Erkekler kategorisinde 1. İlimtepe İlkokulu , 2. Hereke Kışladüzü İlkokulu , 3. İgsaş İlkokulu oldu. Cumhuriyet Koşusu Yıldız Kızlar kategorisinin 1.`si İlimtepe İlkokulu, 2.`si Yukarı Hereke İlkokulu, 3. Hedise Evyap İlkokulu seçildi.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ