KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8316 TL
  • 6.5108 TL
  • 7.5663 TL
Kocaeli Zirve
Bu insanların ne suçu var?
Bu insanların ne suçu var?
Güncel
18 Nisan 2010 Pazar 09:16
  • 2366
  • 12

Bu insanların ne suçu var?

İzmit’in en eski köylerinden Üçtepeler’de bulunan evlere imar ruhsatı dinlemeden elektrik, su, telefon hatta doğalgaz götüren İzmit Belediyesi şimdi ‘ruhsat yok’ diyerek bu evleri yıkmak istiyor

Yaklaşık 200 hanenin bulunduğu 100 yıllık Üçtepeler Köyü`nde endişeli günler yaşanıyor. Bunun nedeni; İzmit Belediyesi`nin imar ruhsatı olmayan evleri yıkmak istemesi. Köy halkının tapulu arazilerinin üzerine yaptıkları evlere su, telefon, elektrik ve doğalgaz götürüp ardından da ‘Yıkılacak` denmesine vatandaşlar büyük tepki gösteriyor. Bu nedenle köye gelen yıkım ekiplerine, köy halkının arabalarını ve minibüslerini yola barikat yapması tüm dikkatleri Üçtepeler Köyü`ne çekmişti. Akabinde de belediye yıkım kararını ertelemiş, bu durum Üçtepeler Köyü`nde bir anlık sevince neden olmuştu.

AKŞAMLARI NÖBET TUTUYORLAR
Fakat köy halkı o günden bu yana nöbet tutarak yıkım ekipleri gelebilir endişesiyle nöbet tutuyor. Yıkım kararı alınan evlerinin akıbıyetini merak eden vatandaş, İzmit Belediyesi yetkililerini sorumsuzlukla suçladı. Orman köyü statüsünde olan Üçtepeler Köyü Muhtarı Seyfettin Ersoylu, beş ev hakkında yıkım kararı çıktığını söyleyerek, “Herkes tapulu arazileri üzerinde ev yaptı. Köy 200 haneli. Şimdi bu evleri neden yıkmak istiyorlar? Biz 6 yıldır ruhsat çıkması için uğraşıyoruz. Ama belediye 6 yıldır köyü imara açamadı” dedi.

KÖY HARİÇ HER YER İMARA AÇIK
Tapulu arazileri üzerine ev yapan köylüler, altı yıldan bu yana imar ruhsatı almak için İzmit Belediyesi`nin kapısını aşındırırken, belediye ise 200 hanenin yaşadığı köyü imara açmamakla niyetli. Fakat olayın dikkat çeken diğer tarafı Üçtepeler Köyü ile KOÜ Umuttepe Yerleşkesi arasında kalan kısmın imara açık durumda olması. Biz de evleri yıkılacak olan köylüler; Fikriye Kaymakoğlu, Bayram Aktop, Hakkı Aktop, Güven Köysu, Musa Örnek ile buluşarak, köy halkının yaşadığı sıkıntıları dile getirmek için dün Üçtepeler Köyü`ne gittik.

ÇATILARINI YAPTIRAMIYORLAR
İlk olarak köyün en mağdur ailelerinden biri olan Kaymakoğlu ailesiyle görüştük. Yaklaşık bir aydır yaşadıkları sıkıntın artık bitmesini isteyen Kaymakoğlu ailesi tahtadan yapılan, kışın yağan kar ve yağmurdan  çöken ikinci evlerinin çatılarına beton atamıyor. Aile beton çatı yapsa dahi evleri yıkılacak. Özellikle özürlü olarak dünyaya gelen Hülya(29) ve Sevda(27) Kaymakoğlu`nun da bulunduğu 9 kişilik aile, İzmit Belediyesi`ne “İnsaf” dedi. 60 yaşındaki Fikriye Kaymakoğlu, yaşadığı sıkıntıyı şu sözlerle ifade etti:

9 KİŞİ İKİ ODAYA TIKILDIK
“Eşimin abisi olan Kemal Kaymakoğlu ölünce ‘çocuklar yetiştirme yurduna verilmesin` diye yanıma aldım. Onların annesi gibiyim. Şimdi bu iki çocuğu da, biz yaşlıları da mağdur ettiler. Ben doğma büyüme buralıyım. Oğlum Sezgin ve gelinim Hatice`nin yaşadığı evin çatısı çöktü. Derme çatma tahtadan yapılan çatı yıkılınca beton çatı yapmak istedik. Ama Belediye ‘Evin ruhsatı yok çatı yaparsan yıkarım` diyor. ‘Tahta çatıyla idare edin` diyor.

HUZURLU YAŞAYALIM
Bir aydır 9 kişi iki odalı evde yaşamak zorundayız. Perişan olduk. İnanın üst üste yatıyoruz. Şimdi arazi bizim. Tapumuz da var. Madem bu evler ruhsatsızdı neden elektriği, suyu bağlandı? Faturamızı ödüyor, emlak vergimizi veriyoruz. Eşim Şaban Kaymakoğlu hem kalp hastası hem gırtlak kanseri. Çalışamıyor. Malulen emekli oldu. Şimdi bir emekli maaşı bir de oğlumun desteğiyle evi geçindiriyoruz. İzin versinler evimizin çatısını yapalım en azından bu yaşımızda huzurlu yaşayalım.”

ÇOLUK ÇOCUK BELEDİYEYE
Üç çocuk babası kamyon şoförü Sezgin Kaymakoğlu ise, konuyla ilgili şöyle konuştu; “800 TL maaş alIP, 2 haneye bakıyorum. Eğer evimizi yıkılarsa çoluk, çocuk, ahırdaki hayvanları da alıp belediyenin kapısına gideceğim. Evi yaparken kimse engel olmadı. İkinci evi 2001 yılında yaptık, ses çıkarmadılar. O zaman elektriği, suyu bağlandı. Ev yapıldıktan sonra sürekli ceza geldi. ‘Ruhsatı yok` gerekçesiyle şimdi de yıkmak istiyorlar. O zaman niye izin verdiniz?

KARAOSMANOĞLU VAAT ETMİŞTİ
Şimdi bir de çatı yaptırmıyorlar. ‘Tahta çatı yaptır` diyorlar. Tahta çatı da bir süre sonra yıkılacak. Zaten durumumuz iyi değil. Evi de akrabaların yardımıyla yaptırdık. Borç aldım. Kurban Bayramı`nda ineğimizi satıp borcumu ödeyeceğim. Şimdi bu evi yıkarlarsa onca emek boşa gidecek.  Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ‘seçim zamanı köylüye her türlü destek vereceğiz. Ruhsatsız evlerine ruhsat vereceğiz` demişti. Sağ olsun kepçelerle kapımıza dayandı.”

PSİKOLOJİSİ BOZULDU
Sezgin Kaymakoğlu`nun eşi Hatice Kaymakoğlu ise, yaşananlardan çocukları; İlknur, Yusufcan ve Bilalcan`ın çok etkilendiğini, çocuklarının derslerindeki başarı oranının düştüğünü söyleyerek, “Çocuklarımın dersleriyle ilgilenemiyorum. Dersleri git gide kötüye gidiyor. Çocuklar ders çalışamıyor. Çünkü çalışacak yer yok. Bu yetmezmiş gibi bir de oğlum Yusufcan`da davranış bozukluğu vardı.

BİR ÇATIMIZ OLSUN YETER
Son günlerde yaşananlardan sonra iyice arttı. Durumumuz olmadığı için çocuğumuzu psikologa götüremiyorum. Devlet Hastanesi sadece ilaç veriyor. O da çocuğu uyuşturuyor. 13 yıllık evliyim, 3 yıl çadırda yaşadım. Şimdi bir ev sahibi olduk. Onu da yıkmak istiyorlar. Bıraksınlar evimizin çatısını yapalım biz ‘Kat çıkacağız` demiyoruz ki. Bir çatımız olsun yeter” diyerek isyan etti. 

CHP`LİLER İMZALADI
Yine köy sakinlerinden Bayram ve Saime Aktop da, evlenecek olan oğulları Aziz Aktop için ev yaptıklarını ifade ederek, “Evin kaba inşaatını yaptığımızda kimse bir şey demedi. Hatta ruhsat için gittiğimizde imara açılmadığını söyleyerek, ‘Ne yapın deriz ne yapmayın deriz` diyerek ikili konuştular. Biz de tapulu arazimizin üzerine ev yaptık. Kendileri hatalarının faturasını halka kesiyor” derken evi yıkılacak olan mağdurlardan Musa Örnek ise, “Evleri yaptığımızda belediye ‘Bir an önce yapın da içine girin` diyordu. Evin suyunu, elektriğini açtım. Hatta köye doğalgaz bile geldi. Madem imara açık değildi niye doğalgaz, su, elektrik verdiler. Bunları yaparken neredeydiler? Ama bu siyasi bir oyun. Yıkım kararında CHP`li Adnan Uysal, ve Orhan Karadağ`ın da imzası var” diye konuştu.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ