KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6973 TL
  • 6.2955 TL
  • 7.1033 TL
Kocaeli Zirve
Körfez’den medeniyet manzaraları
Körfez’den medeniyet manzaraları
Güncel
24 Aralık 2012 Pazartesi 12:29
  • 5005
  • 20

Körfez’den medeniyet manzaraları

Bu günlerde kentimizin sanayi merkezlerinden bir tanesi olan Körfez’de akıllara durgunluk veren bir olay yaşanıyor.

Ne kadar normal karşılamaya çalışırsanız çalışan, duruma ne kadar “ihtiyaçtır” gözüyle bakmaya çalışırsanız çalışın ve neresinden tutarsanız tutun sapır sapır dökülen bu olay karşısında hayretleri gizlemek gerçekten mümkün değil.

 
Anlatalım;
Körfez`de, Ağadere Caddesi üzerinde yıllardır bölge esnafına ve vatandaşlara hizmet veren bir tuvalet bulunuyormuş. Geçtiğimiz günlerde Belediye tarafından bu tuvaletin yıkılması ile doğal olarak bir tuvalet problemi baş göstermiş.  Esnafının tuvaleti yıkılınca, bölge halkı -belki birazda mecburiyetten olsa gerek - Gün Işığı Derneği`nin bulunduğu bina duvarında ihtiyaç gidermeye başlamış. 
Bu durum elbette medeni insanın yapabileceği bir davranış değil. Ancak maalesef daha vahimi de var. Belediye binasının hemen yakınında bulunan tuvaletin yıkılması ile tuvaletsiz kalan vatandaşların bu konudaki feryadına da Körfez Belediye`si tarafından kulak tıkanmış ve o bölgenin bu konudaki ihtiyacı halende giderilmemiş. 
Vahim tablo bu kadarla da sınırlı değil. Vatandaş ihtiyacımızı gideriyoruz gözüyle baktığı, belediye yetkililerinin çözmeye uğraşmadığı bu olaya dernek yetkilileri de gayet normalmiş gibi davranıyormuş. Tenhada bulunan duvara vatandaşların çiş yapıyor olmasına ses çıkarmıyormuş hiç kimse.  
 
Şimdi biz tabi ki öyle değil ama(!) hiç kimsenin medeniyetten haberi olmadığını varsayarak şu üç maddeyi sıralayalım, herkes kıssadan hisse payını alsın;
1- Medeni insanlar tuvalet ihtiyaçlarını sokaklara yapmazlar. Türk toplumunda tarihin bilindiği noktadan beri hiçbir zaman gerçekleşmeyen bu durumu, Avrupa bile 1700`lü yıllarda bıraktı. Adama “önce çişini düzgün yap” derler. 
2- Medeni insanlar, diğer medeni insanları tuvalet ihtiyaçlarını giderecek yerlerden mahrum bırakmazlar. Tuvalet ihtiyacı, toplumumuz için binlerce yıldır mahrem bir konudur. Körfez Belediye`si küçük gibi görünen ama son derece hassas bu konuyu derhal çözecektir. 
3- Medeni insanlar, diğer insanlar yanlış bir hareket yaptıklarında sosyal toplum düzeni çerçevesinde uyarıda bulunur ve de bu hareketi normal görmeyip engellemeye gayret göstererek sosyal sorumluluğunu yerine getirir. Ayrıca toplumda aktivist olma görevini üstlenen dernek benzeri kurumlar bu tarz durumları görmezden gelirlerse meşruluklarını ve inandırıcılıklarını yitirirler.
 
Bu konuda haklı ya da suçlu aramak doğru olmayabilir. Vatandaş, belediye, dernek üçgeninde gerçekleşen bu olayda herkes kendine göre haklı, ya da sosyal sorumluluklar noktasında herkes biraz suçlu olabilir. Ancak olaya çözüm bulmak noktasında görev belediye ye düştüğünden, seçilmişlerin konuya acilen bir çözüm bulması evladır. Son olarak, bölge esnafının topladığı imzalar belediyeye  gönderilmiş. Yetkililerin en kısa zamanda bu medeniyetten uzak tabloyla ilgilenmesi gerekiyor. Bizden söylemesi.
Twitter
Twitter

KENT REHBERİ