KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8496 TL
  • 6.5184 TL
  • 7.5742 TL
Kocaeli Zirve
Bu yılın birincisi keşkekli hindi
Bu yılın birincisi keşkekli hindi
Güncel
23 Nisan 2010 Cuma 10:21
  • 1079
  • 0

Bu yılın birincisi keşkekli hindi

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen yöresel yemek yarışmasında en iyi yemeği seçmek zor olsada bu yılın birincisi keşkekli hindi oldu

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, 15-22 Nisan tarihleri arsında kutlanan Turizm Haftası nedeniyle KOÜ Derbent Turizm Meslek Yüksekokulu ve Otel Asya`nın katkılarıyla “Kocaeli Yöresel Yemek Yarışması” adıyla bir yarışma düzenledi. İlk defa düzenlenen “Kocaeli Yöresel Yemek Yarışması” Otel Asya`da yapıldı. Etkinliğe Vali Yardımcısı Hıdır Kahveci, İl Kültür Turizm Müdürü Adnan Zamburkan, eski Bekirpaşa Belediye Başkanı Abdullah Köktürk, İzmit Belediyesi eski Başkanı Halil Vehbi Yenice, Müze Müdürü İlksen Özbay, Turizm Derneği Başkanı Soner Kılıç, TEMA Vakfı İl Temsilcisi Nermin Tol ve çok sayıda konuk katıldı.

TURİST SAYISI ARTTI
Yarışmada ana yemek kategorisinde 14, çorba kategorisinde 10, tatlı kategorisinde 19 olmak üzere toplam 43 kişi yarıştı. Yarışmanın açılış konuşmasını gerçekleştiren Zamburkan, “Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve diğer belediye başkanlıkları turizmin alt yapısının oluşturulması için çok büyük projeler gerçekleştirdiler. Kocaeli 3 bin yıllık tarihiyle her türlü turizm çeşidinin yapılacağı bir yer. Son yıllarda ilimize gelen turist sayısı arttı. 2007 yılında ilimeze 235 bin turist geldi. Bu sayı bu yıl 295 bin turiste yükseldi” diyerek artık gelen turistlere 4 günlük gezi programı çıkarabildiklerini belirtti.

BİRİNCi KAYPAK ÇORBASI
Konuşmanın ardından ilk önce çorba kategorisinde yarışıldı. 10 kişinin yarıştığı çorba kategorisinde Esra Garip yaptığı kalpak çorbasıyla birinci olurken, çalça çorbasıyla Ebra Çakır ikinci, umaç çorbasıyla Özge Özkanlı üçüncü oldu. Gülten Yıldırım annem çorbasıyla mansiyon ödülünü, Yeliz Işık ise pastırmalı ısırgan otu çorbasıyla jüri özel ödülünü aldı. Çorba kategorisinden sonra ana yemek kategorisinde yarışıldı. Ana yemek kategorisinde 14 yarışmacı yarıştı. Keşkekli hindi yemeğiyle Güleyhan Ergüney birinci, püreli et sarmayla  Nuran Aktaş ikinci, Karalahana sarmasıyla Senem Can üçüncü oldu. Zülfiye Bayram mansiyon ödülünü, Tuğçe Akbaş da jüri özel ödülünü kazandı.

HERKESE FİNCAN TAKIMI
Son olarak ise tatlı kategorisinde 19 yarışmacı yarıştı. Tatlı kategorisinde ay tatlısıyla Ferihan Dokumaz, Kartepe topu tatlısıyla Gamzenur Çınar, pişmaniyeli incir tatlısı ile Senem Can üçüncü oldu. Tuğçe Aktürk Akmeşe`nin tatlı helvasıyla mansiyon ödülünü, pişmaniyeli Kartepe tatlısıyla da Özlem Şirin jüri özel ödülünü kazandı. Yarışmaların ardından birincilere mikrodalga fırın, ikincilere tost makinesi, üçüncülere çay makinesi, mansiyon ödülünü kazananlara tencere, jüri özel ödülünü kazananlara tava hediye edildi. Ayrıca yarışmaya katılan herkese fincan takımı armağan edildi. Ödül töreninin ardından etkinlik sona erdi.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ