KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
KOTAŞ davasında ceza yağdı
KOTAŞ davasında ceza yağdı
Güncel
09 Eylül 2009 Çarşamba 16:53
  • 1633
  • 0

KOTAŞ davasında ceza yağdı

Temmuz 2008’de Kuruçeşme’de araçtan diğer araca açılan ateş neticesinde Yusuf Türkkan’ın hayatını kaybettiği saldırıda tutuklu bulunan 6 sanık ve tutuksuz olarak yargılanan 4 sanığa ceza yağdı

2007 yılında Fırat Polat'ın öldürülmesinin ardından tutuklanan Erdal Yıldız ve Kadir Tarım'ın mahkemeleri karara bağlanmış, Erdal Polat'ın tahliye edilip, Kadir Tarım 25 yıl hapis cezası almıştı. Bu olayın ardından, 21 Temmuz 2008 tarihinde D-100 Karayolu Kuruçeşme KOTAŞ mevkiinde öldürülen Yusuf Türkkan'ın davasına devam edildi. Davaya tutuklu bulunan sanıklar Ergün, Cevdet, Murat, Ergün, Servet ve Cesim Polat ile tutuksuz olarak yargılanan sanıklardan Mahmut Tataş, Harun Polat, avukatları Hüseyin Acurman, Cengiz Sarıbay, Ebru Başaran,  öldürülen Yusuf Türkkan'ın kardeşi Hayri Türkkan, avukatı Haydar Sevgican katılırken, diğer tutuksuz sanıklar Selahattin Akdeniz, Mahmut Akdeniz, Mehmet Zeki Polat katılmadı. Davada herhangi bir olay çıkmaması için de polis sıkı güvenlik önlemleri aldı.

SON SAVUNMALARINI YAPTI

Öğle saatlerinde başlayan davada sanık avukatları teker teker savunmalarını yaptı. Sanık avukatlarından Cengiz Sarıbay “Bu davada ve iddianamede adı geçtiği gibi tasarlayarak işlenmiş bir cinayet söz konusu değil. Ergün Polat'ın bu olayda herhangi bir yardımı söz konusu değil. O sadece olay yerine Murat Polat'ı durdurmak için gitmiştir. Davanın başından bu yana Murat Polat olayı kendisinin işlediğini ifade etmiştir ve suçunu kabullenmiştir' dedi. Diğer sanık avukatlarından Hüseyin Acurman ise yarım saatlik sözlü savunmada bulundu. Acurman “Olayda tek silah kullanıldığı kesindir ve silahı kullanan Murat Polat da bunu kabul etmiştir. Ancak kesinlikle kin gütme nedeniyle adam öldürmek suçu yoktur. Tasarlayarak adam öldürmek suçu da yoktur. Çünkü olayın olduğu gün kimse Erdal Yıldız'ın beraat edeceğini bilmiyordu' dedi. Diğer sanık avukatı olan Ebru Başaran ise müvekkillerinin beraatlarını talep etti.

SANIKLARA CEZA YAĞDI

Sanık avukatlarının savunmalarının ardından sanıklara son sözleri sorulurken sanık Mustafa Polat “Pişmanım' dedi. Ergün Polat ise “Olay yerinde olmamın tek nedeni Murat'ı durdurmaktı' dedi. Son sözlerinin ardından mahkemeye yaklaşık yarım saat ara verildi. Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme başkanı olayda silahı kullandığı iddia edilen Murat Polat'ı adam öldürmek ve kin gütmek sakiniyle adam öldürmeye teşebbüs ve ruhsatsız silah taşımaktan toplam 30 yıl, Ergün Polat'ı 29 yıl 2 ay, Ergün, Cevdet, Servet ve Cesim Polat ise ağırlaştırılmış müebbet hapisten suçun iştirakte kalması nedeniyle toplam 6 yıl 3 ay, Harun ve Gülsen Polat'ı suç delilini gizlemek suçundan 5 ay, Mahmut Akdeniz ve Selahattin Akdeniz ise suçluyu kayırma suçundan 5 ay hapis cezasına çarptırıldı. 
Zeliha YALÇIN
 


Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ