KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
KOTO’da imza savaşı
KOTO’da imza savaşı
Güncel
02 Aralık 2009 Çarşamba 15:51
  • 1254
  • 1

KOTO’da imza savaşı

KOTO Meclisi’nde eski başkan Hüseyin Zeytinci ve yeni başkan İbrahim Keleş arasında, genel sekreter Ersan Ertoptamış’ın görev süresinin uzatılmasıyla ilgili belgeyi “imzaladın, imzalamadım” tartışması çıktı

KOTO Meclisi bu ayki toplantısını gerçekleştirdi. KOTO Meclis Salonu`nda gerçekleştirilen toplantı öncesi, meclis Kocaeli Vergi Dairesi Başkanı Yafes Pehlivan`ı ağırladı. Vergi Dairesi Başkanı Pehlivan, meclis üyelerine hitaben yaptığı konuşmada, mükellef olarak nitelendirilen kişilerin müşteri olarak değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yaparak, şöyle konuştu; “Vergi ödeyen kişiyle kar ortağı olduğumuz için mükellef değil müşteri demeliyiz. Bir devletin devlet olabilmesi için askeri güç ve ekonomik güç önemli. Hatta ekonomik güç askeri gücünde önündedir.
 

SAHTE FATURAYA DİKKAT
Aydınlık gelecekten bahsediyorsak belgeler olmalıdır. Küçük bir il olmamıza rağmen Türkiye`nin bütçesinin yüzde 15`ini biz karşılıyoruz. Geçtiğimiz yıl 25 milyar TL gelir elde ettik. Bu yıl sonunda da bu rakama yakın bir veri elde edeceğiz. Bu rakam Türkiye ortalamasının üzerinde.” Pehlivan, vergi barışı ve sahte  fatura konusuyla ilgili olarak ise şunları söyledi; Varlık Barışı`nın amacı kayıt dışında bulunan malları kayıt altına almaktır. Varlık Barışı sigortanız, bu yüzden varlık barışından yararlanın. Sahte fatura konusuna dikkat edin lütfen. Çünkü sahte fatura kullanan müşterimiz ağır cezada yargılandığı gibi ayrıca bizim tarafımızdan da ceza kesilecek.
 

SEKTÖREL DENETİM ARTACAK
Fatura malı satan firmaya ait olmalı. Sahte fatura mükellefimiz tarafından bilerek kullanılmışsa işin rengi değişir ve ceza 3 katına çıkar. Bu noktada dikkat etmenizi istiyorum.” 2010 yılı hedeflerinden bahseden Pehlivan, “Hedefimiz kayıt dışı ekonominin önüne geçmek. Biz bunun için pek çok çalışma yapıyoruz. Bu yıl 1000 mükellefimizi kayıt altına aldık. Amacımız mükellefe ceza kesmek değil vergi bilincini oluşturmak. Memurlarımın işine karışmam ben. Ancak bir yanlışlık görürseniz bana direk ulaşabilirsiniz. 2010 yılında sektörel denetimi arttıracağız. Bunun için mali programı hazırladık. Bizim görevimiz aynı zamanda haksız rekabeti önlemek ” diye konuştu. Pehlivan, konuşmasının ardından meclis üyelerinin sorularını yanıtladı ve toplantıdan ayrıldı.
 

BAYRAMLAŞMA TARTIŞMASI
KOTO Meclisi Pehlivan`ın konuşmasının ardından toplantıya geçildi. KOTO Başkanı İbrahim Keleş ve yönetiminin hazır bulunduğu toplantıya meclis başkanı Recep Ekşi hacda olmasından dolayı katılmazken meclis divanından Hakkı Özkan da mazeretinden dolayı toplantıda yoktu. Toplantıyı meclis başkanlık divanı üyelerinden Yücehan Öztüre ve Melih Paşmakçı yönetti. Meclis toplantısı bayramlaşma ve imza tartışmalarına sahne oldu. Toplantı da aylık faaliyet raporunu okuyan KOTO Başkanı Keleş, katılımcıların geçmiş kurban bayramını kutlayarak, şöyle konuştu; “Bugüne kadar ülke bütçesine hep iki haneli rakamlarla katkı sağlayan Kocaeli ekonomisinin yatırım olarak genel bütçeden aldığı pay hep tek haneli rakamlarda kalmıştır.
 

KOSGEB`E VURGU YAPTI
Biz oda olarak alınan payın arttırılması için gerekli çalışmaların yapılmasını istedik. 7-11 Aralık tarihlerinde  genel girişimcilik semineri KOSGEB ile yaptığımız işbirliği sonucunda hazırlanmıştır. KOSGEB uzmanları tarafından  verilecek seminerde iş planı hazırlanması, pazarlama planı hazırlanması gibi konularda eğitim verilecek. İşleteme sahibi üyelerimiz bu seminere katılmalarında yarar görüyorum. KOSGEB sadece sanayicinin değil ekonominin bütün aktörlerini destekliyor. KOSGEB'in bir hizmet masasının odamızda faaliyete geçmesi için alt yapı çalışmalarını başlattık. 10 bin üyemizin ve 50 binin üzerinde esnaf odalarına kayıtlı esnafın yararlanacağı bu hizmeti ilimize kazandıracağız.”
 

BAYRAMLAŞMA NEDEN YAPILMADI
Keleş`in bu konuşmasının ardında söz alan meclis üyesi eski başkan Hüseyin Zeytinci, KOTO`nun neden bir bayramlaşma düzenlemediğini sorarak, şöyle konuştu; “Ben bu odaya 30 yıldan beri üyeyim. 30 yıldır bayramlaşma yapılıyordu. Bu yıl bayramlaşma neden yapılmadı? Kent Bayramlaşması 12 yıldır yapılıyor. Ancak ben beklerdim ki bayramlaşmanın nerede yapılacağı konusunda meclisin fikri alınsın. Yönetim kurulunun meclisin yapısına göre karar alma yetkisi yok. KOSGEB şu ana kadar Kocaeli`nden kaç müracaat aldı. Bu işin önemli olan yanı müracaat değil, firmanın niteliği.
 

ODANIN PARASINI ÜYELER KULLANSIN
Yani elektrik borcu, su borcu olmayan kişilere verilen bir kredi bu. Ekonominin kötü olduğu ortamda kaç arkadaşımız kredi alabilecek? Benim dönemimde Halk Bankası ile çalışılıyordu. Odanın üyesine odanın parasını veriyordu banka. Odanın 4 milyon TL parasını kullandırdık ve 11 milyon 88 bin TL para kazandı oda. Odanın mevduattan alacağı para 9 milyon civarıdır. Ben buradan yönetim kuruluna tekrar sesleniyorum. Odanın şu an 8 milyon TL parası  var. Bu paranın oda üyelerine yine vadeli verilip mevduattan zarar görmeyecek şekilde verilmesini talep ediyorum. Bu çağrıyı son kez  yapıyorum artık.”
 

BAYRAMLAŞMAYA GELEN YOK
Zeytinci`nin bayramlaşmayla ilgili konuşmasının üzerine tekrar kürsüye çıkan oda başkanı Keleş, bayramlaşmaya gerekli katılımın sağlanamadığı için Kent Bayramlaşması`nda buluşmayı uygun gördüklerini belirterek, Zeytinci`ye hitaben şunları söyledi; “Ben bundan sonra orada bayramlaşacağım. Sen gelmek zorunda değilsin. 10 kişi buraya gelecekse, körler sağırlar birbirini ağırlar. Meclis üyesi arkadaşlarım tekrar burada bayramlaşmak isterse kabul ederim. Ama yaptığım şey konusunda bir eleştiri almadım meclis üyelerinden. 73 meclis üyemize mesajla bildirdik. Herkesin haberi vardı. 10 kişiyle bayramlaşma yapmak istemiyorum.
 

EVRAĞI NEDEN İMZALADIN
Ayrıca buradan şunu söylemek istiyorum. Zeytinci, genel sekreter Ersan Ertoptamış`ın görev süresinin 5 yıl uzatılması için imza atmış. Ve şimdi bizden yönetim kurlunun evrağını istiyor. Bu imzayı ben atmadım. Mustafa Balaban, Hüseyin Zeytinci ve Ersan Ertoptamış imza atmış. Yönetim kurulu kararı da burada. Ersan Bey`in görev süresinin 5 yıl uzatılması için imza  topluyoruz. Bizim yönetim kurulu olarak bu imzadan haberimiz yok. Bunu imzalayıp sonra itiraz ediyorsun. Bunu neden imzaladın? Senin marifetinle görev süresi 5 yıl yıl olarak düzenlendi.”
 

BANA İMZALATTIILAR!
Zeytinci, Keleş`in gösterdiği evrakla ilgili şunları söyledi; “Ben yönetim kurulu evrağını istiyorum. Yönetim kurulu kararı görev süresinin 1 yıl olduğunu gösteriyor. Oda bana yönetim kurlu evrağını getirecek. Aksi taktirde dava açacağım. Yönetim kurulunun kararının bana gönderilmesi için noterden ihtar da çektim. Ancak cevap gelmedi. Ben 5 yıl uzatılsın diye bir evrak imzalamadım. O evrak bana diğer evraklar arasında imzalatıldı.” Bunun üzerine Keleş, “Sen başkan olarak böyle bir evrağı imzalayacaksın ve ‘imzalatıldı` diyeceksin, el insaf” yanıtını verdi. Hararetli tartışmaların yaşandığı imza polemiği meclis üyelerinin araya girmesiyle sonlandı. Zeytinci, tartışmadan kısa bir süre sonra toplantıyı terk etti.
 

BORÇLAR TELKİN EDİLDİ
İmza ve bayramlaşma tartışmasının damga vurduğu meclis toplantısında Ersan Ertoptamış imza tartışmasıyla ilgili konuşmazken, odaya borçlu üye sayısını açıkladı. Ertoptamış, “Bin 50 üye odamıza 1 milyon 554 bin TL borçlu. Ancak bu kişilere ulaşılamadığını ve borçların telkin edilmesini öneriyorum” dedi. Öneri oy birliği ile kabul edilerek 1 milyon 554 bin TL borç telkin edildi. Ertoptamış, 2010 yılında oda üyelerinin aidatlarına ve odaya kayıt ücretine zam yapılması konusunda önerilerini sundu.
 

AİDATLARA ZAM YOK
Ertoptamış, “2010 yılında kayıt ücreti zammı yapılmasın. Ancak aidatlara yüzde 8 zam öneriyorum” deyince meclis üyeleri  yıllık aidatlara zam yapılmamasını 2009 tarifesiyle devam edilmesini istedi. Uzun süren tartışmanın ardından meclis üyesi Halil İbrahim Şişman, “Aidatlar konusunda orta yolu bulalım. Yüzde 8 değil de yüzde 5 olarak oylayalım”  dedi. Aidatların yüzde 5 arttırılması yönünde oy kullanan oda başkanı Keleş, yönetim kurulu üyesi Halil İbrahim Şişman, Burhan Kasım ve Şefik Alpaslan`a rağmen oda üyelerinin zamma karşı oy kullanmasıyla ne aidatlara ne de kayıt ücretlerine zam yapılmadı. Bilirkişi ücreti ise gelecek toplantıya kaldı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ