KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7880 TL
  • 6.4414 TL
  • 7.4606 TL
Kocaeli Zirve
KOTO’dan Fransa’ya tepki
KOTO’dan Fransa’ya tepki
Güncel
23 Aralık 2011 Cuma 13:03
  • 850
  • 1

KOTO’dan Fransa’ya tepki

Ermeni Yasa Tasarısı’nı kabul eden Fransa’ya tepki gösteren KOTO Başkanı Halil İbrahim Keleş, “Fransa’ya toptan karşı olmalıyız” dedi

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Başkanı Halil İbrahim Keleş, Fransa`nın sözde Ermeni soykırımı ve 1915 olayları için ortaya koymaya çalıştığı yaptırıma Türk halkının sessiz kalamayacağını ve mutlaka gereken sesi uyumlu bir biçimde çıkartacağına inandığını söyledi. Başkan Keleş, Fransa`nın yaptırım uygulama kararına Fransız mallarının alınmaması ve Fransa`yla ilgili karşıt düşüncelerin hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

 

 

KARŞILIK VERİLMELİ
Türkiye`nin kendi içinde barışı ve huzuru sağlaması, bölgesinde oluşturduğu güç dengesinin artık bölgeler arasında geçerliliğe kavuşmasının bu güçten çekinen ülkeleri rahatsız ettiğini, bu ülkelerin başında da Fransa`nın geldiğini söyleyen Keleş, “Fransız parlamentosunda oylanan yasa, aslında bir Türkiye tepkisi. Fransız Cumhurbaşkanı Sarkozy`nin Türkiye`nin AB üyeliğine karşı oluşundaki nedenin altında da Türkiye`nin başarısı geliyor. Karşılığını sert ve ivedilikle vermemiz gerek” şeklinde konuştu.

 

 

PARTİLER ÜSTÜ KONU
Keleş, “Konu partiler üstü bir olay. Her Türk vatandaşının buna duyarlı davranması gerek. Türkiye`nin dış ticaretinde Fransa büyük önem taşıyor ancak, Fransa`nın da dış ticaretinde Türkiye önemli bir partner. Ülkemizin jeostratejik durumu bizi Fransa`dan daha avantajlı kılıyor. Zira enerji hatlarının Türkiye`den geçecek olması ve savunma konularında açılacak ihalelerde Fransız firmalarının alınmaması Fransa`yı bizden çok daha zor duruma düşürecektir” diye konuştu.

 

 

İHALE DARBE OLUR
Yıllık yaklaşık 5,5 milyar avroluk bir dış satımın yapıldığı Fransa`dan bir yılda 6,3 milyar avro mal ve hizmet alındığını da belirten Keleş, “Eğer bu ticaret hacmini Fransa baltalamayı göze alıyorsa Türkiye`de hiç düşünmeden bu ticareti yok sayabilir. Hükümetin cesur adımlar atması gerek. Enerji hatları ihalelerine Fransız firmalarının alınmaması bile Fransa`ya çok büyük darbe vurur.  Fransızlar`ın yaptığı bu girişim hiçbir şekilde Türkiye-Ermenistan ilişkilerine olumlu yansımayacak” dedi.

 

 

KAÇAK ERMENİLER
Konunun siyasi yaptırımlarının yanında ekonomik uzantılarının olmasına karşılık insani, kültürel ve sanatsal uzantılarının da olduğunu sözlerine ekleyen Keleş, “Türkiye`de kaçak çalışan yaklaşık 100 bin Ermeni`nin sonlarının ne olacağına da Fransa karar versin. Eğer bu yasa çıkar ve uygulanırsa o zaman Türkiye`de kaçak olarak yaşayan bu Ermeniler ülkelerine gönderilir. Kendi namıma hiçbir Türk`ün de Fransız mallarını almayacağını düşünüyorum. Fransa bu cevabı hak ediyor” diyerek tepkisini dile getirdi.
 

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ