KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7880 TL
  • 6.4414 TL
  • 7.4606 TL
Kocaeli Zirve
KOTO’nun 2012 bütçesi 5 milyon 250 bin TL
KOTO’nun 2012 bütçesi 5 milyon 250 bin TL
Güncel
28 Aralık 2011 Çarşamba 15:00
  • 1091
  • 1

KOTO’nun 2012 bütçesi 5 milyon 250 bin TL

KOTO Meclis Toplantısı’nda 2012 yılı tahmini gelir ve gider bütçesi görüşüldü. Buna göre KOTO’nun tahmini gelir ve gider bütçesi 5 milyon 250 bin TL olarak belirlendi

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO), aralık ayı meclis toplantısını gerçekleştirdi. KOTO Meclis Salonu`nda yapılan toplantıda 2012 yılı tahmini gelir ve gider bütçesi görüşüldü. Yılın son toplantısını yapan meclis üyeleri, bütçe görüşmeleri öncesinde her toplantıda olduğu gibi yine fuar içerisinde yapılmakta olan KOTO`nun yeni binasını konuştu. Bazı meclis üyeleri, bina yapımı başlarken söylenen sözlerle  şu anki aşamada yapılanlar arasında farklar olduğunu ileri sürdü.
 

FRANSA`YLA İŞBİRLİĞİ
Toplantının açılış konuşmasını KOTO Başkanı Halil İbrahim Keleş yaptı. Keleş, konuşmasında Fransa`nın kabul ettiği ‘Soykırım` yasasına ve Fransa`ya uygulanan boykota değindi. Keleş, “Hükümetin Fransa`ya verdiği tepkiyi desteliyoruz. Ancak ikili ilişkilerde aklıselim hakim olmalıdır. Uzun zamandır birlikte iş yaptığımız yabancı yatırımcı dostlarımızı incitmemeliyiz. Ekonomik işbirliği sürmeli. Ülkemiz dünyada büyüme rekoru kırarak yüzde 8 büyüdü. Ancak dış ticaret açığı sürmekte” dedi.
 

HER ŞEY KANUNİ OLSUN
Daha sonra okunan faaliyet raporu ve 2011yılı bütçesinde  KOTO`nun fuar içinde yapımı süren yeni binasıyla ilgili görüşler aktarıldı. Bu sırada söz alan meclis üyesi Yusuf Koçak, binanın daha önce 8,5 milyon TL`ye ihale edildiği ancak raporlarda 7 bin TL olarak görüldüğünü söyleyerek duruma açıklık getirilmesini istedi. Koçak, “Yazdıklarınızla konuştuklarınız birbirini tutmuyor. Her şey kanuni yapılsın” dedi. Bunun üzerine söz alan oda başkanı Keleş şunları söyledi:
 

TASARIMA ÖNEMLİ
“İşin selametle yürümesi için her şey yasala olarak yapıldı. Binanın kaba inşaatı ağustos ayında bitti. İnşaat hızlı gidiyor. Farklı bir ima kabul edilemez. Her şey 1. sınıf malzemeden yapılıyor. Tasarıma önem veriyoruz. Her şey iyi niyetli olarak yapılıyor. Faaliyet raporlarını okumuyorsunuz gelip konuşuyorsunuz.” Keleş`in bu çıkışı üzerine Fuat Biçici, konuya muhalefet eden meclis üyelerine, “Şaibe varmış gibi konuşmak doğru değil” dedi.
 

BEDELİ ÖDENİR
Daha sonra mikrofonu alan Ramazan Baştürk, “Vicdanların rahat olması prosedüre uymamaktan doğacak sorumlukların bedelini ödemek değildir. Yönetim kurulu inşaatla ilgili konunun muhatabı olmamalı. Komisyon ilgilenmeli. Şantiye şefinin imzasıyla müteahhide ödeme yapılmış. Ancak, ilk etapta söylenen iş bitmeden müteahhide ödeme yapılmaması idi. Ben bir komisyon kurulmasından yanayım” diye konuştu.
 

ŞİŞMAN ÖFKELENDİRDİ
Son olarak söz alan Halil İbrahim Şişman, bir konuşma yaptı. Oda başkanı Keleş`i aslana muhalif meclis üyelerini de tilkiye benzeten bir hikaye anlatan Keleş, “Boyna aslanı yaralamaya çalışıyorsunuz” dedi. Bunun üzerine Hasan Yılmaz ve Ramazan Baştürk, Şişman`a tepki göstererek saygısızlık yaptığını söyledi. Şişman, sözlerinin yanlış anlaşıldığını ileri sürse de tepkilerden kurtulamadı. Keleş kendisini koruyan Şişman`a hitaben, “Benim korunmaya ihtiyacım yok” dedi.
 

TAHMİNİ BÜTÇE OYLANDI
Toplantı meclis üyelerinin sakinleşmesinden sonra 2012 yılı bütçe görüşmeleriyle devam etti. KOTO`nun 2012 yılı tahmini gelir ve gider bütçesi 5 milyon 250 bin TL olurken, bütçede en fazla patlardan biri de  geziye ayrıldı. KOTO, 2012 yılında gezi-seyahat için 250 bin TL`lik bütçe ayırdı. Öte yandan personel giderleri için 2 milyon 100 bin TL bütçe ayrılırken, huzur hakları için 76 bin TL, eğitim ve fuar giderleri 322 bin TL olarak oylandı. KOTO`nun 2011 yılı bütçesi 4 milyon 625 bin TL idi.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ