KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
KOTO’ya iskan cezası
KOTO’ya iskan cezası
Güncel
28 Kasım 2012 Çarşamba 15:42
  • 2124
  • 5

KOTO’ya iskan cezası

KOTO Meclisi’nde üyelerin sorusu üzerine hem inşaatı yapan Haldız İnşaat’a hem de yapı denetim firmasına iskan cezası kesildiği ortaya çıktı
Kocaeli Ticaret Odası`nın kasım ayı meclis toplantısı yapıldı. KOTO Meclis Başkanı Recep Ekşi başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya üyelerin ilgisiz kalması dikkat çekti. Toplantı oda başkanı İbrahim Keleş`in aylık faaliyet raporunu okumasıyla başladı. Raporun onaylanmasının ardından ekim ayı nizamı görüşüldü. 2012 çalışma raporu hakkında görüş bildiren Bülent Karagöz, çalışma raporunda yönetim kurulu için ‘deneyimli` yazdığını belirterek, “Madem bu kadar deneyimlisiniz, bundan sonraki aşamada bu deneyimi, bu verimi değerlendirelim. En azından 2013`te yapacağımız zamları üyelere yansıtmayalım. Üye sayısındaki azalışı raporda görebiliriz” diyerek zamlara karşı çıktı.
 
İSKAN BORCU VAR MI?
Daha sonra 2013 yılı kayıt ücret tarifesinin yüzde 5 artırılması önerisi meclise sunuldu. Bununla ilgili konuşan Ramazan Baştürk, “Odamızın yeni binasının yapımı için ilk başta fiyat 7 milyondu, ancak şimdi 11 milyon görünüyor. Başkanın harcadığı kalemleri tek tek açıklaması gerekiyor. Bilirkişi heyetlerine zam yapılmamasını rica ederim. Bu binayı yaptıktan sonra masraflar artacak, ne kadar arttı bunu bilmeliyiz. Kaç personel alındı? Yönetim kurulu meclise bu konuda hesap vermeli” diyerek oda binasının iskanının alınıp alınmadığını, iskan borcunun olup olmadığının açıklanmasını istedi.
 
SEÇİM KAYGIM YOK
Bunun üzerine sorulan soruları cevaplayan oda başkanı Keleş, “Sadece bir kişiyi, o da Gölcük`teki elemanı sicile aldık. Diğer alımlar hizmet alımı şeklinde oldu. Yılda bir kez vereceğiniz paralarda zam 11 lirayı geçmiyor. Ama bu zammı yasa gereği yapmamız gerekiyor. Her üye bir işletmeye sahip, bu yüzden gelirlerimizi ona göre düzenlememiz lazım, gelir olmadan harcama yapılabilir mi? Popülist politikanın yanında olmadım. Her yıl zam geldi. Seçim kaygısı taşımıyorum. Bunun için seçim kaybedeceksek olsun” dedi.
 
BELEDİYE CEZA YAZDI
Keleş, odaya iskan cezası yazılıp yazılmadığı konusunda sorulan soruya şu yanıtı verdi: “Aslında kanun dışı bir çivi dahi çakılmadı. İskan için başvurduğumuzda İzmit Belediyesi`ne kültürevi konusunda söz verdiğimiz ama unuttuğumuz ortaya çıktı. Haklılar onlar da ceza yazdı. Ancak odamıza değil müteahhide ve de şantiye şefine ceza yazıldı.” KOTO`nun yeni binası yapılırken odalardan birinin şekli değiştirildiği için hem inşaatı yapan Haldız İnşaat`a hem de yapı denetim firmasına ceza kesildiği ortaya çıktı.
 
TAŞ OCAĞINA KARŞI
Konuşmasının ardından 2013 yılı kayıt ücret tarifesinin yüzde 5 artırılması önerisi 12`ye karşı 24 oyla kabul edildi. Oylamanın ardından 21. meslek komitesi adına konuşan Yusuf Erenkaya, Maşukiye`deki taş ocağına karşı çıktıklarını belirterek, “Taş ocağı yapıldıktan sonra tekrar yeşillendirme maliyeti Kocaeli`nin cebinden çıkacak. Parayla ölçülemeyecek bir yeşil alan yok olacak” dedi.
 
HERKES EŞİTTİR
Son olarak ise oylamanın sayılıp sayılmaması konusunda meclis başkanı Recep Ekşi ile kısa süreli bir tartışma yaşayan Yusuf Koçak, “Bu odaya giren ne olursa olsun bu mecliste eşit haklara sahip. Yönetmeliklere göre oylamanın nasıl yapılacağı belli. Bunu meclis ihmal ediyorsa bu kayıtlara geçiyor. En üst düzey amir meclis başkanıdır. Meclis başkanı kimin gelip gelmediğini bakmaktadır. 73 üyemiz var. Ama 1 yıldır hep eksik toplanıyor” dedi. Sonrasında meclis son buldu.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ