KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7314 TL
  • 6.3363 TL
  • 7.1357 TL
Kocaeli Zirve
KOÜ öğrencileri IMF’yi protesto etti
KOÜ öğrencileri IMF’yi protesto etti
Güncel
05 Ekim 2009 Pazartesi 15:40
  • 948
  • 0

KOÜ öğrencileri IMF’yi protesto etti

Umuttepe’de yaptıkları yürüyüşle IMF zirvesini protesto eden KOÜ öğrencileri, daha çok yoksulluk anlamına gelen IMF politikalarına karşı herkesi 6-7 Ekim’deki eylemlere güç vermeye davet etti

Kocaeli Üniversitesi öğrencileri, pankartlar ve sloganlar eşliğinde Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası`nı protesto etti. KOÜ Umuttepe Kampüsü'nde bir eylem gerçekleştiren üniversite öğrencileri, sosyal tesislerden rektörlük binasına kadar alkış ve sloganlarla yürüdü.  “IMF defol bu memleket bizim”, “Emperyalistler, işbirlikçiler 6`ncı filoyu unutmayın”, “Kahrolsun IMF, işbirlikçi AKP”, “Emperyalistler yenilecek direnen halklar kazanacak” şeklinde sloganlar atan öğrenciler, IMF ve işbirlikçilerine karşı mücadele edeceklerini söyledi. Yağmur yağmasına rağmen dağılmayan öğrenciler, rektörlük binası önünde bir basın açıklaması düzenledi.
 

KAMUSAL ALAN ÖZELLEŞTİRİLİYOR
Açıklamada “IMF ve Dünya Bankası`nın ülkemiz üzerinde ki politikaları bellidir. Bu hedeflerin en başında neoliberalizmi meşrulaştırarak kamusal alanın tümüyle piyasalaştırılmasını ve özelleştirilmesini istemektedir. Bu alanda son yıllarda köklü değişimler için adımlar atılmıştır. IMF taşeronu AKP iktidarı bu uygulamaların mimarıdır. İşbirlikçi AKP iktidarı ile el ele hayata geçirdikleri politikalara, sağlıkta dönüşüm, uluslar arası sermayenin önünü açan birçok kanun değişikliği ve eğitim alanında ki piyasalaştırma uygulamaları bu örneklerin en öne çıkanlarıdır.
 

BAKANIN KARŞISINA ÇIKACAĞIZ
IMF ve işbirlikçileri bugün ülkemizde halkları nasıl yoksullaştıracaklarını ve bu krizden nasıl kurtaracaklarını konuşmak için buradalar. Fakat yanlış adreste olduklarının farkında değiller. Onların emperyalist güçleri, beyinleri ve işbirlikçileri varsa, bu halkında binlerce tam bağımsızlıktan, eşitlikten, emekten, özgürlükten yana gençleri var. Kocaeli Üniversitesi`ne gelmesi beklenen Ticaret ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün`ün karşısına çıkacağız. 6-7 Ekim tarihlerini başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye`de, IMF ve yerli işbirlikçisi AKP`ye dar edeceğiz. Ayrıca Kocaeli`deki tüm antiemperyalistleri 7 Ekim`de İstanbul`a, işçi ve emekçi barikatlarına davet ediyoruz” denildi. Eylem alkış ve sloganlarla sona erdi. 
Onur ÇELİK


Twitter
Twitter

KENT REHBERİ