KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
KOÜ’lü akademisyenlerden KOÜ Yönetimi’ne tepki
KOÜ’lü akademisyenlerden KOÜ Yönetimi’ne tepki
Güncel
29 Aralık 2012 Cumartesi 09:26
  • 2886
  • 17

KOÜ’lü akademisyenlerden KOÜ Yönetimi’ne tepki

ODTÜ’de yaşanan olayları kınayan Batı Karadeniz Üniversiteleri Birliği üyesi olan KOÜ’nün akademisyenleri, üniversitenin bu karardan vazgeçmesini istedi

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) öğretim görevlileri, ODTÜ`de yaşanan olayları kınayan ve Kocaeli Üniversitesi`nin de içinde bulunduğu Batı Karadeniz Üniversiteleri Birliği`nin açıklamasını eleştirdi. Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi`de gerçekleşen açıklamada Aynur Özuğurlu, öğretim üyeleri olarak ODTÜ`ye karşı gösterilen tavrın kendilerinin düşüncelerini yansıtmadığını açıkladı. Özuğurlu, karara imza atan eğitimcilerin imzalarını geri çekmesini istedi.


ODTÜ`YÜ DESTEKLEDİLER
Akademisyen Aynur Özuğurlu ve Örgel Uğurlu`nun yaptığı basın açıklamasına KOÜ Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, Eğitim-Sen Şube Başkanı Veysel Kaplan, eğitimciler ve öğrenciler katıldı. Basın açıklamasını yapan Aynur Özuğurlu, yaşanan olayların ardından ODTÜ öğretim elemanlarının, çalışanlarının ve yönetiminin olayları bütün boyutlarıyla ortaya koyan, öğrencilerinin haklılığını gözler önüne seren bir bilgilendirme yaptığını hatırlattı.


DÜŞÜNCELERİMİZİ YANSITMIYOR
Özuğurlu, nesnel bilgiler olmasına rağmen bazı üniversite rektörlerinin ODTÜ`yü eleştirdiğini ve akademik özgürlük adına yakışıksız bir protestonun parçası olduklarını ifade etti. Özuğurlu, “Bu bağlamda Kocaeli Üniversitesi de Batı Karadeniz Üniversiteleri Birliği adına benzer içerikte yapılmış bir açıklamaya imza atmış ve siyasi hesaplara dayanan bu yanlışın parçası olmuştur” dedi. Özuğurlu, bu tavrın öğretim üyelerinin düşüncelerini yansıtmadığını ilan etti.


HATADAN GERİ DÖNÜN
ODTÜ yönetimine soruşturma açan YÖK Yönetimi`nin önemli bir değerlendirme hatası yaptığını düşündüklerini belirten Özuğurlu, “Bu hatanın ülkemizdeki akademik yaşamın kalitesi ve üniversitelere duyulan güven üzerinde tamiri güç bir tahribat yaratabileceğinden endişe ediyoruz. Öğretim elemanları olarak,  güncel-siyasal konjonktüre endekslenmiş protestonun altında imzası olan meslektaşlarımızı ve hocalarımızı çok geç olmadan bu hatadan geri dönmeye davet ediyoruz” diyerek açıklamasını sonlandırdı. 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ