KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7372 TL
  • 6.3027 TL
  • 7.1361 TL
Kocaeli Zirve
KPSS tercihinde bunlara dikkat
KPSS tercihinde bunlara dikkat
Güncel
23 Kasım 2009 Pazartesi 13:29
  • 1023
  • 0

KPSS tercihinde bunlara dikkat

2009 yılının son KPSS yerleştirmesi öncesi tercih yapacak adaylar için önemli uyarılar. Adaylar nelere dikkat etmeli?

6 bin 259 kişinin atanacağı, 399'a tabi sözleşmeli pozisyonlar ile 657'e tabi memur kadrolarının yer aldığı KPSS'de tercih yapacaklar için son günler.

Tercihler 18-25 Kasım 2009 tarihleri arasında yapılacak. Tercih sırasında hata yapmamanız için, için gerekli bazı önemli noktalar biraraya getirildi.

 

Adaylar tercihlerini nasıl yapmalıdır?

Adaylar açılan kadrolara internet üzerinden başvuracaktır.Adaylara toplam 15 tercih yapabilme hakkı verilmiştir.Tercih listesinin sıralaması önemli değildir. Bir adayın tercih listesinde yer alan kadro veya pozisıona, adaydan daha düşük puan almış birisi kesinlikle atanamayacaktır. Bu nedenle tercih yapacak adaylar kurumları inceledikten sonra en çok çalışmak istedikleri kadroları tercih sırasının en üstüne, en az çalışmak istedikleri kadroyu ise tercih listesinin en altına yazması gerekmektedir.

 

Yerleştirmelerde torpil olabilir mi?

Adaylar puan ve tercih üstünlüğüne göre yerleşmektedir. Yerleştirme sonrasında ise her kadro için oluşan taban puanlar ÖSYM tarafından yayınlanarak adaylara, kendilerinden daha düşük puan almış aday olup olmadığını sorgulama imkanı verilecektir. Bu açıdan bakıldığında torpil girişimlerinin hiçbir anlamı yoktur.ÖSYM tarafından yapılan yerleştirmelerde torpil olamaz.

 

Sözlü sınav veya Mülakat yapılacak mı?

Yerleştirme işlemleri internet üzerinden yapıldıktan sonra, sonuçlar ÖSYM tarafından açıklanacak ve kimlerin hangi kadroya veya pozisyona yerleştiğibelirlenecektir. Bir kamu kurumuna yerleşen adaya, tercih kılavuzunda istenen belgeler dışında herhangi sözlü sınav ve/veya uygulamalı sınav ile mülakat yöntemi yapılmayacaktır.Adaylar yerleştikten sonra kurum tarafından güvenlik soruşturması yapılacaktır.

 

Yerleştirmelerde Taban Puan Uygulaması var mı?

Genellikle taban puan uygulaması KPSS-A grubu kadrolar için uygulanmaktadır. KPSS-B Grubu kadrolara başvurabilmek için Yönetmelikte belirli bir puan sınırı getirilmemiştir. Bu nedenle KPSS-B grubu boş kadrolarına sınava giren tüm adaylar başvurabilecektir.

Yayımlanan kadrolar çok sınırlı olduğundan her adaya 15 tercih hakkı tanınacağı hususları göz önüne alındığında yüksek puan almayan adaylarının pek bir şansı yok.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ