KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
KSO’dan liman açılımı!
KSO’dan liman açılımı!
Güncel
16 Aralık 2011 Cuma 14:59
  • 3537
  • 2

KSO’dan liman açılımı!

KSO ve MARKA’nın işbirliğinde gerçekleştirilen liman çalıştayında, limanların tamamen demiryoluyla bağlantılı hale getirilmesi öngörüldü

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu  ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Genel Sekreteri Erkan Ayan, dün oda binasında bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda merkezi ve yerel yönetimler ile özel sektörün katılımıyla denizyolu taşımacılığına dair yapılan çalıştayın sonuçları açıklandı. Son günlerde limanların sıkça gündeme gelmesinin ardından yapılan toplantında,  limanların önemine bir kez daha vurgu yapıldı.
 

ÇOK MODLU TAŞIMACILIK
Toplantının ana gündemini Kocaeli`de bulunan limanlar oluştururken, Zeytinoğlu konuya ilişkin, “Bölge limanlarının kullanımıyla Derince Limanı`na ilişkin beklentileri ortaya koyan anket çalışması, Kocaeli limanlarının daha cazip ve aktarma merkezi niteliğine haiz yapıya kavuşturulmasını, ulaşım ağlarının limanlarda çok modlu taşımacılığa izin verecek şekilde dizayn edilmesini öne çıkarmaktadır” dedi.
 

ŞEHİR PLANLAMA HAMLELERİ
Zeytinoğlu, “Kocaeli`nin dış ticaretin 5`te 1`ini gerçekleştiren Avrupa`nın 10. büyük limanı olarak rekabetçi posizyonu sürdürülebilmesi limanların salt faaliyetleriyle mümkün değildir. Bu ancak, limanlarla paralel kıyı ve şehir planlama hamleleri ile ulaştırma konularındaki yatırım stratejisiyle mümkün olabilecektir. Yapılan çalışma sadece denizyolunu kapsamıyor. Çok modlu ulaşım yani denizyolunu demiryoluyla birleştirilmesi gerekmektedir.
 

MASTERPLAN YAPILMALI
Kentsel ve sanayi yapılaşma ile limanların yerleşimi, ulaşım yollarıyla bağlantıları, limanların kullanım alanları bilhassa yerel idarenin katılım ve önderliğinde netleşmelidir. Salt lojistik ve ulaştırma planları bu konuda yeterli değildir. Tüm tarafların görüş ve önerileri dahilinde bir masterplan çalışmasının merkezi idareyle koordineli olarak gerçekleştirilmesi bahsedilen hedeflere ulaşmak için zorunludur. Kocaeli`de yeni bir liman yapmak yerine mevcut limanların rehabilite edilmesi gerekir” dedi.
 

LİMANLAR REHABİLİTE EDİLSİN
Zeytinoğlu, “Liman bağlantıları iyileştirilmeli. Örneğin Derince`deki liman derin olmadığı için oraya yanaşan gemiler tonaj bakımından küçük olmak zorunda. Bunun yerine o liman derinleştirilip genişletilirse büyük tonajda gemiler yanaşabilir. Dilovası ve Derince Limanı`nda mevcut kapasiteyi artıracak şekilde modernizasyonlar yapılmalı. Bu limanların ana yol bağlantılarının düzeltilmesi ve demiryolu bağlantılarının geliştirilmesi Anadolu`da sanayileşmede hızlanacaktır” diye konuştu.
 

YURTİÇİNDE ÇOK PAHALI
Çin`e bir konteynerin 350 Dolar`a gittiğini ancak, ülke içinde bunun bin dolara mal olduğunu hatırlatan Zeytinoğlu, “Körfez`in güneyinden Gölcük`e kadar hizmet verecek bir demiryolu çok iyi olacaktır. En önemlisi ise global örnekleri bulunduğu üzere idari yapısının ‘liman otoritesi` şeklinde belirleyecek mevzuat adımları, limanların gereksinim duyduğu liman içi yatırımları ve limanlardan en etkin şekilde hizmet almak için yapılması gereken bir unsurdur” dedi.
 

NECMETTİN BİTLİSİ SAVUNDU
Şuana kadar yöneticilerin deniz ve demir yolunun birbiriyle bağlantısını gözden kaçırdıklarını da sözlerine ekleyen Zeytinoğlu, Polisan Fabrikası`nın sahibi Necmettin Bitlis`in Dilovası`nda bulunan Poliport Limanı`nı genişletme fikrini nasıl karşıladığı yönündeki soruyu, “Orada yanlış anlaşılma oldu. Gelişi güzel doldurma yapamayacağımızı hepimiz biliyoruz. Yaslar çerçevesinde bu işin iznini almak için çok uzun bir süreç gerekir. Tamamen yanlış anlaşılma yaşandı” diyerek Bitlis`i savundu.
 

ÜLKE YARARINA KARARLAR
KSO ve MARKA işbirliğiyle yapılan limanlarla ilgili çalıştay sonrası hazırlanan raporun kesinlikle ülke yararına olacağını defalarca tekrarlayan Zeytinoğlu son olarak, “Bu çalışmalar yapılırsa limanlara giren gemi sayısı değil gemilerin tonajı artacak. Hükümetin hedefinde yer alan 2023 planların gerçekleşmesine en büyük katkılardan birini bu raporda bulunan öngörüler sağlayacak. Bundan sonraki liman özelleştirilmelerinde bu şartların konulması gerekmektedir” diyerek sözlerine son verdi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ