KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6871 TL
  • 6.3796 TL
  • 7.0960 TL
Kocaeli Zirve
Kubilay’ı bir tek Kazancı hatırladı
Kubilay’ı bir tek Kazancı hatırladı
Güncel
25 Aralık 2012 Salı 09:08
  • 1551
  • 1

Kubilay’ı bir tek Kazancı hatırladı

Zamanında ADD genel başkanlığı da yaparak kentimizde önemli görevlere imza atmış Av. Ertuğrul Kazancıyı tanımayan yok gibidir.

 

Kazancı bu günlerde Ulusal Eğitim Derneği`nin, Kocaeli şube başkanlığı görevini yürütüyor. Tarihte Menemen olayı olarak bilinen Kubilay`ın katledilmesine ilişkin bir açıklama yapmış dernek başkanı olarak. 

Ancak burada dikkat edilmesi gereken başka bir ayrıntı var. 

Kubilay`ın ölüm yıldönümü ile ilgili açıklama yapan tek kişi, tek dernek, tek kurum Ertuğrul Kazancı. 

Türkiye Gençlik Birliği üyeleri Kubilay`ı anmak için bir yürüyüş düzenlemek istemiş ama buna izin verilmemişti.

Cumhuriyet adına canından olmuş cumhuriyet şehitlerinden biri olan Kubilay`ı kimsenin hatırlamamış olması bize acı bir kayıp olarak geldi. 

Ertuğrul Kazancı`yı düşünceli davranışından ötürü kutluyor ve açıklamasını aynen yayınlıyoruz.

Açıklama şöyle;

23 Aralık 1930 tarihinde Menemen`de şehit edilen Yedek subay Öğretmen Kubilay, değer tanır insanların belleklerinde kuvvetle yaşamaktadır.

Cumhuriyet`in ilanından 7 yıl geçmeden ve Anadolu devriminin safhaları henüz yerleşmeye başlarken aydınlanma düşmanları, 1925`den itibaren yıllarca sürecek bir kalkışma başlattılar. 1930`daki Menemen, ikinci girişim oldu.

Cumhuriyet`in ilk kuşağından ve Atatürk`ün: ”Toplumda ellerinin izleri kalacak olanlar öğretmenlerdir” özdeyişine bağlı olarak görev yapan Kubilay, katledildi. Suçu, kalkışmayı önlemeye çalışmaktı.

Öğretmenler, tarihsel süreçte çileler çekmişlerdir. Bilimsel aydınlığı tahsil etmiş, öğrencilerine ve topluma da böylesi bir ölçüyü vermeye çalışan bir öğretmenler, siyaset oyunlarıyla; sürgün, görevden alınma ve kıyasıya cezalandırılmayı çok yaşamışlardır. Ama aydınlanma meşalesini ellerinden hiç bırakmamışlardır. Öğretmen Kubilay, bir onur simgesidir. Saygıyla anıyoruz.

 

 

 
Bizim Kocaeli Gazetesi olarak Kubilay`ı saygıyla anıyoruz…
 

 

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ