KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
Küheylan seyirci ile buluşuyor
Küheylan seyirci ile buluşuyor
Güncel
19 Ekim 2010 Salı 13:07
  • 1163
  • 1

Küheylan seyirci ile buluşuyor

Şehir Tiyatroları sezonun ikinci yeni oyunu ile seyircisini selamlayacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları “Resimli Osmanlı Tarihi” adlı oyunun ardından sezonun ikinci yeni oyunu ile seyircisini selamlamaya hazırlanıyor. Şehir Tiyatroları dünyanın en iyi 50 oyunu arasında gösterilen Peter Shaffer`ın “Küheylan” adlı eserini 21 Ekim Perşembe günü sahneleyecek. SDKM Büyük Sahne`de ilk gösterimini ve galasını yapacak olan oyun 20.00`de başlayacak.


OYUNUN KONUSU

“Küheylan”; karakterinin oturmaya başladığı, çok erken ve hassas bir dönemde, farklı toplumsal görüşlere sahip anne ve babasının arasında kalan ve 17 yaşına geldiğinde tutkularının esiri olması sebebiyle, 6 atın gözünü kör eden İngiliz genci Alan Strang`ın ve onu kurtarmaya çalışan doktoru Martin Dysart`ın hikayesini anlatıyor. Yargıç tarafından görevlendirilen Dr. Dysart tıpkı bir dedektif gibi sırrı çözmeye başlar. Bunu yaparken, anne ve baba arasındaki değer yargıları farklılığının, bir çocuğu yetiştirmekteki önemini sorgular ve bununla da kalmayarak toplumdaki değer yargılarının (Sosyal-Siyasal-Dini alandaki) bir insana neler yaptırabileceğini ve insanların bu baskılar sonucu çevresini ve kendi doğasını nasıl tahrip edebileceğini gösterir.
Dr.Dysart için sırrı çözmek, bu çocuğu Psikanaliz yöntemiyle iyileştirmektir. Onu "Normal" hale getirmek demektir.
Peki ama "Normal" dediğimiz şey nedir aslında?
Bir çocuğun tutkularını yok etmek midir doğru olan?
"Bir doktor tutkuyu yok edebilir ama bir tutkuyu asla yaratamaz" diye seslenen Dr.Dysart "kim kimi tedavi etmektedir? " diye sorar bizlere.OYUNCU KADROSU

Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçılarından Yunus Emre Bozdoğan`ın yönettiği oyunda Şehir Tiyatroları`nın başarılı oyuncuları rol alıyor. Oyunda psikolog Martin Dysart`ı Ufuk Aşar, Alan Strang`ı Fatih Sevdi, Dora Strang`ı Zeliha Çetinkaya, Frank Strang`ı İbrahim Şahin oynuyor. Oyunda ayrıca Şehir Tiyatroları oyuncuları Pınar Ünsal, Emel Pala, Onursal Yıldırım, Koray Onur, Seda Güven Şahin, Ferdi Yıldız, Ahsen Gül Ever, Destan Batmaz, Bülent Baytar ve  Aytek Mete Elgül rol alıyor.
Oyunun sahne arkası ekibi ise yine kendi alanında başarılı sanatçılardan oluşuyor. Koreografisi Cihan Yöntem`e ait olan oyunun dekor tasarımı Behlüldane Tor, kostüm tasarımı Funda Çebi, müzikleri Fatih Veli Ölmez ve ışık tasarımı ise Cafer Yiğiter`e ait. Daramaturjisi ve yönetmen yardımcılığını Sündüz Haşar`ın yaptığı oyunda ayrıca Ramazan Yumrutepe ve Veysel Çelikdemir de kum ressamları olarak görev yapıyor. 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ