KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
Küheylan’a ünlü sanatçılar akın etti
Küheylan’a ünlü sanatçılar akın etti
Güncel
22 Ekim 2010 Cuma 10:25
  • 3795
  • 9

Küheylan’a ünlü sanatçılar akın etti

Dünyaca ünlü yazar Peter Shaffer’in yazdığı ünlü film yönetmeni Yunus Emre Bozdoğan’ın yönettiği “Küheylan”ın galasına ünlüler akın etti.

Dünyaca ünlü yazar Peter Shaffer`in 35 yıl önce yazdığı ve ünlü film yönetmeni Yunus Emre Bozdoğan`ın yönettiği “Küheylan” adlı görkemli bir galayla sahnelendi. Kocaeli Şehir Tiyatroları tarafından oynan oyun Süleyman Demirel Kültür Merkezi`nde yüzlerce tiyatro severden tam not aldı. Oyunun galasına Büyükşehir Belediyesi başkanvekili İlyas Şeker, Genel sekreter Ersin yazıcı, Genel sekreter yardımcısı Tahir Büyükakın, Vali yardımcıları, kaymakamlar, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat ispirli, Kültür Turizm il Müdürü Adnan Zanburkan ve çok sayıda tiyatro sever katıldı.  
 

SANATÇI GEÇİDİ
Şehir tiyatroları Genel Sanat yönetmeni Nejat Birecik`in hazır bulunduğu oyuna ünlü sanatçılar ve tiyatro eleştirmenleri de akın etti. Tiyatrocu dostlarını yalnız bırakmayan “Yedi Tepe İstanbul” dizisi ile yıllar önce gönüllere taht kuran  yakışıklı oyuncu Uğur Polat, ünlü oyuncu ve sunucu Cem Davran, “Adanalı” dizisi ile karşımıza çıkan Oktay Kaynarca, ünlü tiyatro eleştirmeni Üstün Akmen ve 40 yıl önce Kocaeli`de bir film çeken yönetmen Yavuz Özkan 40 yıl sonra Küheylan`ı seyretmeye gelen isimler arasındaydı. “Aşk`ı Memnu`daki performansı ile göz dolduran Selçuk Yöntem`de oyunun koreografı eşi Cihan Yöntem`e destek olmak için galada yerini aldı.
 

GÜNCELLİĞİNİ HALA KORUYOR
Sanatçılar oyun öncesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Nejat Birecik ile bir araya gelerek moral verdi. 35 yıl önce yazılmasına rağmen konusu itibari ile güncelliğini hala koruyan başrollerini Ufuk Aşar ve Fatih Sevdi`nin paylaştığı 15 kişilik oyun Küheylan;  baskılarla empoze edilen siyasi ve dini ritüellerin kendisini bulmaya çalışan bir çocukta yarattığı tahribatı, arada kalmışlığı en iyi şekilde anlatıyor. Karakterini oturtmaya çalıştığı bir dönemde ateist baba ve dindar annesin arasında kalan ve 17 yaşında tutkularının esiri olarak 6 atın gözünü kör eden İngiliz genci Alan Strang`in ve  onu kurtarmaya çalışan doktor Martin Dystar`ın hikayesi hepimize bir yerlerden tanıdık gelecektir. 
 

KUMLARIN DANSI
Zaman zaman bir at çiftliğini zaman zamansa bir mahkeme salonunu andıran sahne dekoru ile tutkular, inançlar, siyaset,  ailevi ilişkiler ve genelde bir toplumun değer yargılarının bir insana neler yaptırabileceği sorgulanıyor. Oyun da arka fonda kum sanatçıları Ramazan Yumrutepe`nin ve Veysel Çelikdemir`in oyunla bütünlük sağlayan, oyunun seyircinin kafasında şekillenmesine yardımcı olan çizimleri de oyunun farklı bir boyut kazanmasını sağladı.  Yaklaşık 2 buçuk saat süren oyunun sonunda oyuncular ve sanatçılar sahneye çıkaracak seyircileri selamladı.
 

10 YILIN YORGUNLUĞU VARDI
Oyunun yönetmeni Yunus Emre Bozdoğan, Kocaeli halkının şehir tiyatrolarına sahip çıkması gerektiğini söylerken Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Nejat Birecik, Şehir Tiyatroları`nın 14. yılında olduğunu söyleyerek, “Saçlarımın yeninde çıkması bile beni bu kadar sevindiremezdi. Ben Şehir Tiyatroları`na geldiğimde dağınıktı diyemem ama 10 yılın yorgunluğu vardır. Bugün ise başarılı olmanın mutluluğu içindeyim. Daire başkanımız ve genel sekreterimiz bu anlamda büyük destek verdi” dedi. 
 

BUZ GİBİ BİR HAVA
Birecik, konuşmasının ardından duygu v düşüncelerini belirtmesi için başkanvekili İlyas Şeker`i sahneye davet etti. Şeker`in sahne de yaptığı 2004 yılından önceki tiyatro etkinliklerini, tiyatro yapma ve kente kabul ettirme çabasını yok sayan konuşması salonda buz gibi bir hava estirdi. Şeker,  oyundan benzetmeler kullanarak yaptığı konuşmasında AKP`li belediye ile tiyatronun değer kazandığını ima ederken Şeker`in konuşması seyirciler arasında “oyuna gölge düşürdü” şeklinde yorumladın. 
 

DÖRT NALA KOŞUYORLAR
Şeker şunları söyledi:  “Oyunu seyrederken 2004 senesine gittim. o dönem tiyatro küheylan`ın ayaklarının altındaydı. 2004`ten sonra ise küheylanın sırtında yol aldık. Arkadaşlarımız dolu dizgin dört nala koştu. 2004 öncesi tiyatro sadece bu sahnede oynanıyordu. 2004`ten sonra ise pek çok sahnede oynanamaya başladı. Tiyatro ekibimiz yurtdışında dahi oyunlar sergilemeye başladı. Tebrike diyorum” dedi. konuşmanın ardından konuk sanatçılar ve katılımcılar fuayedeki kokteylde bir araya geldi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ