KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8603 TL
  • 6.5681 TL
  • 7.3457 TL
Kocaeli Zirve
Kullanılmış eşyalar enerjiye dönüşüyor
Kullanılmış eşyalar enerjiye dönüşüyor
Güncel
29 Kasım 2012 Perşembe 10:25
  • 812
  • 0

Kullanılmış eşyalar enerjiye dönüşüyor

Eski mobilya ve kullanılmış eşyalar, gönderildiği çimento fabrikalarında yakılarak enerjiye dönüştürülüyor
Körfez Belediyesi katı atık tesisinde toplanan mobilya ve kullanılmış eşyaların enerjiye dönüşümünü sağlıyor. Kullanım ömrünü tamamlamış mobilyalar, çimento fabrikalarına gönderilerek orada yakılıp enerjiye dönüşüyor. Hızlı nüfus artışı ve gelir seviyelerindeki yükselme atık miktarı ve çeşitlerinde artışa neden olurken, bu atıkların etkin ve verimli bir şekilde toplanması ve atık tesislerine taşınıp bertaraf edilmesi zorunluluğunu bereberinde getiriyor. Bu konuda Körfez Belediyesi Çevre Koruma ve Temizlik İşleri Müdürlüğü hummalı bir şekilde çalışma yürütüyor. 
 
200 TON CİVARINDA
Körfez`de yılda 36 bin ton evsel atık, 200 ton civarında mobilya ve kullanılmış ev eşyası ortaya çıktığını söyleyen Körfez Belediyesi Çevre Koruma ve Temizlik İşleri Müdürü Ali Osman Yıldırım, “Evsel atıklar İZAYDAŞ Düzenli Depolama Sahası`na gönderiliyor. Mobilya ve ev eşyaları özel araçlarla ev ve iş yerlerinden toplanarak belediyemize ait atık getirme merkezine getiriliyor. Buradan da yine belediyemize ait tır ve kamyonlarla çimento fabrikalarına yakılıp enerjiye dönüştürülmek amacıyla sevkiyatı yapılıyor” dedi.
 
ALO ATIK HATTI
Enerjide dışa bağımlı olan ülkemiz için bu atıkların sanayi tesislerinde yakıt olarak kullanılmasının; çevre kirliliğini önleme ve enerji ithalatını azaltma açısından çok önemli ve doğru bir bertaraf yöntemi olduğunu söyleyen Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan, “Körfez`de yaşayan vatandaşlarımız mobilya, kullanılmış ev eşyaları gibi atıkları oluştuğunda bu atıkları boş arsalara ve yol kenarlarına atmak yerine 527 0 700 no`lu Alo Atık Hattı`nı arayarak yetkililerden yardım almaladırlar” dedi.
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ