KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
Kültürler pekişti
Kültürler pekişti
Güncel
24 Kasım 2012 Cumartesi 12:51
  • 547
  • 0

Kültürler pekişti

KOÜ’nin düzenlediği ‘Uluslararası Orta Asya Çalıştayı’nda kültürler pekişirken Türkiye’nin Orta Asya için yoldaş olduğu vurgulandı
Kocaeli Üniversitesi (KOÜ)`nin düzenlediği ‘Uluslararası Orta Asya Çalıştayı` Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi`nde ‘Orta Asya'da Değişim ve Yönelimler` başlığıyla önceki gün yapıldı. Çalıştaya KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sezer Ş. Komsuoğlu, rektör yardımcısı Prof. Dr. Hasret Çomak, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Büyükelçi Prof. Dr. Darhan Hıdırali, Yeditepe Üniversitesi`nden Prof Dr. Cengiz Okman, Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü`nden Prof. Dr. Jean Louis Bacque Grammont, Kazakistan Avrasya Ulusal Üniversitesi Uluslararası ve Bölgesel Araştırmalar Merkezi Direktörü Doç. Dr. Aygerim Shilibekova, Türk ve yabancı bilim adamları ve öğrenciler katıldı.
 
İLETİŞİM ÖNEMLİ
Kalben dost olduğumuz Orta Asya ile ilgili böyle bir çalıştay yapılmasının memnun edici olduğunu belirten Komsuoğlu, “Orta Asya çok önemli bir bölge. Türkiye ile ortak tarih ve kültürel bağları bulunuyor. Uluslararası ilişkilerin geliştirilmesine yönelik bu tür bilimsel etkinliklerin düzenlenmesi, kültürel ve bilimsel gelişmelere katkı sağlayacaktır. Uluslararası ilişkilerde sık sık bir araya gelmek kültürleri ve gelenekleri tanımak önemli” dedi. Çalıştay hakkında bilgi veren Hasret Çomak ise, Orta Asya`nın önemine değinerek, “Kafkaslarda ve Orta Doğu`daki istikrarsızlık, Orta Asya`yı daha ön plana çıkarmaktadır. Dünya, Orta Asya`daki barış ve istikrarı kendine örnek almalıdır” açıklamasında bulundu.
 
TÜRKİYE YOLDAŞ
KOÜ`nin önemli bir çalışma yaptığını belirten Hıdırali, “Türk Konseyi, KOÜ`ni bundan sonraki çalışmalarında da destekleyecektir. Özellikle gençlerin çalıştaylara ilgi göstermesi bizi sevindirdi” dedi. Doç. Dr. Aygerim Shilibekova da, Türkiye`nin dostluğunun kendileri açısından çok önemli olduğuna vurgu yaparak, “Türkiye bizim için yol gösterici değil yoldaş olmuştur. KOÜ en fazla işbirliği yaptığımız üniversiteler arasında yer alıyor. Umuyorum akademik alanda işbirliklilerimiz daha da artar” dedi. Çalıştaya Orta Asya ve Türk dünyası üzerine yapılan oturumlarla iki ayrı salonda devam edildi.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ