KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8173 TL
  • 6.4479 TL
  • 7.6443 TL
Kocaeli Zirve
“Kurban pazarı halk sağlığını tehdit ediyor”
“Kurban pazarı halk sağlığını tehdit ediyor”
Güncel
Aktan Uslu
15 Temmuz 2019 Pazartesi 10:25
  • 2657
  • 1

“Kurban pazarı halk sağlığını tehdit ediyor”

Darıca’da Emek Mahallesi sınırlarındaki kurban pazarının yeri, 400 metre kaydırıldı yine meskun mahalde kaldı. Darıca Belediye Meclisi CHP Grubu pazarın halk sağlığını tehdit ettiğini söyledi.

Darıca Belediyesi CHP Meclis Üyeleri Darıca’da kurban pazarı olarak belirlenen alanda inceleme yaptı. Darıca Belediyesi’nin bu yıl kurban pazar yeri olarak belirlediği alanın geçen yıl kurulan alandan sadece 400 metre kaydırıldığını belirten Darıca Belediyesi CHP Meclis Üyeleri adına Grup Sözcüsü Şadi Güven konuyla ilgili şunları kaydetti:

“SADECE 400 METRE”

“Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık daha önce ‘Buranın en büyük sorunlarından biri hayvan pazarı. Hayvan pazarını Emek Mahallesi’nden kaldıracağız. Hayvan Pazarı artık burada kurulmayacak’ şeklinde konuşmasına rağmen; geçen yıl Emek Mahallesi sınırları içerisinde hayvan satış alanı olarak kullanılan alan, aynı arazi üzerinde Bayramoğlu Mahallesi tarafına doğru sadece 400 metre kaydırılarak yeni pazar alanı oluşturuluyor. Bu yer değiştirme işlemi Emek Mahalle sakinlerini sineklerden kurtarmıyor. Eğer hayvan satış alanından dolayı sinek ve koku rahatsızlığı yaşanıyorsa yeri neden başka bir yerleşim bölgesine yakın alana taşıyorsunuz?

“MESKUN MAHAL İÇİNDE”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Hayvan Satış Yerlerinin Ruhsatlandırılma ve Denetleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik’te (7.madde) ‘hayvan satış yerlerine çalışma izni verilmesi için gerekli asgari teknik ve hijyenik şartların sağlanması, şehir içinde meskûn mahalde olmaması; su, elektrik, telefon, kanalizasyon ve fosseptik çukuru bulunması gerektiği’ açıkça belirtilmiştir. Emek Mahallesi’nde yeni belirlenen kurban satış alanı ise meskun mahalde olup yönetmeliğe aykırıdır. Bölgede kurban pazarı nedeniyle sinek vb. kaynaklı salgınlar yaşanmakta olup, halkımızın sağlığı tehdit altındadır.

“KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Halk sağlığını tehdit eden ve mevzuata aykırı bunun gibi sorunlara uzun vadeli ve ekonomik çözümler üretilmesi gerekiyor. Darıca Belediyesi’nin hayvan satışı yapacak kendine ait uygun bir arazisi yok mudur? Tasarruf tedbirleri alan belediyemizin hangi sebep ile böyle bir harcamaya gerek duyduğunu da anlayabilmiş değiliz. Buradan Sayın Belediye Başkanımıza sormak istiyoruz. Buradaki sorunu çözmeden, gene önümüzdeki yıl başka bir yere, gene aynı masrafı yapacak mısınız? Darıca Belediyesi CHP Meclis Üyeleri olarak konunun takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum
default photo
Darıca kurban pazarı
Yazan: Ayhan Bagaç

Yürüme yolu, park yapılan deniz kanarına 100 metre mesafedeki yere ve evlerin hemen yanına hayvan pazarı kurdular. Kendi evlerinin yanı başında böyle bir yer kurulmasını kendileri istermi. "Kendin için istemediğini başkaları için isteme" hadisine ne oldu. Vizyon bu kadar işte.

0 Beğendim
0 Beğenmedim

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ