KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7216 TL
  • 6.4298 TL
  • 7.1277 TL
Kocaeli Zirve
Kurban satıcıları mutsuz
Kurban satıcıları mutsuz
Güncel
09 Ekim 2012 Salı 08:50
  • 1656
  • 1

Kurban satıcıları mutsuz

Kurban bayramına günler kala kurban pazarında müşterilerini bekleyen üreticiler, satışların azlığından şikâyetçi

Memleketlerinde yetiştirdikleri kurbanlık hayvanları satmak için kilometrelerce uzaktan ilimize gelen üreticiler, Yeşilova Kurban Pazarı`nda alıcılarını bekliyor. Kurban bayramına günler kala, kurban pazarlarındaki hayvanların sayısı da arttı. Yeşilova`daki kurban pazarında bulunan üreticiler, fiyatların aynı olmasından, yurt dışından gelen hayvanların satışlarını engellediğinden, yem ve saman fiyatlarındaki yüksek artıştan ve belediyenin kurban pazarı için verdiği sözleri tutmamasından şikayetçi oldu.

 
SATIŞLAR DURGUN
Yetiştirdiği kurbanlık boğaları satmak için Yozgat`tan ilimize gelen Bünyamin Aytekin, yurt dışından getirilen angusların kurbanlık satışlarını baltaladığını söyledi. Aytekin, “Biz pazara hayvanlarımızı getirmek için 2 bin 500 TL, bulunduğumuz barakalar için ise 2 bin TL kira ödüyoruz. Hayvan satışları çok durgun. Ülkemize ithal hayvan girdiği sürece biz burada hayvan satamayız. Kendi ürettiğimiz malı satamazsak bu neye yarar. Dışarıdan gelen hayvan burada yarı fiyatına satılıyor, ama bunların çoğu sağlıksız, hormonlu hayvanlar. 
 
GEÇEN YILLA AYNI
Buraya geleli 10 gün oldu ancak sadece 6 tane hayvanımı satabildim. Fiyatlar geçen yıl ile aynı, geçen yıl 25 TL olan yem fiyatı bu yıl 45 TL`ye çıktı. Yemciye 30 bin TL borcum var ne yapacağımı bilmiyorum” dedi. Kurban pazarı ile ilgili sıkıntılarını da dile getiren Aytekin, “Bulunduğumuz kurban pazarında banyo ve tuvalet yok. Bize burayı kiralarken her hizmetin dört dörtlük olacağını söylediler” diye konuştu. Ardahan Göle`den gelen Mehmet Demir ise, satışların çok durgun olduğunu belirterek, hayvanları burada satamazlarsa yarı fiyatına kasaba satmak zorunda kalacaklarını belirtti. 
 
KASABA SATACAĞIZ
Vatandaşların yalnızca fiyat sorduğuna dikkat çeken Demir, “Fiyatların geçen yıl ile aynı olmasına rağmen, satışlarımız çok düşük. Eğer hayvanlarımızı burada satamazsak tekrar memlekete götüremeyeceğimiz için, 5 bin TL`lik hayvanımızı 2 bin TL`ye kasaba satacağız” dedi.  Diğer satıcılar pazarda banyonun olmadığını iddia ederken, Demir ise küçük bir banyo kabini kurulduğunu ancak kabinde sıcak su bulunmadığını ve soğuk suda duş aldıklarını söyledi.
 
VAKIFLAR ENGEL
Kurban pazarındaki satışlarını, vakıflar tarafından toplanan kurban paralarının etkilediğini belirten İzmitli üretici Fahrettin Karamak, vakıfların 150 kilogramlık bir hayvanı 7 hisseye böldüğünü iddia etti. Karamak, “Vakıflar çıktı, satışlarımız azalmaya başladı. Vakıflar 150 kiloluk bir hayvanı 7 hisseye bölüp satıyor ve etleri vatandaşlara dağıtacaklarına kasaplara satıyorlar. Milletin alım gücü kalmadı. Bu yıl kurban fiyatları 3 yıl önceki fiyatlardan daha ucuz. Geçen yıl 6 bin 500 TL`ye verdiğimiz hayvanları bu yıl, 6 bin TL`ye ancak satabiliyoruz” dedi. 
 
MEDYA YÜZÜNDEN
Kurbanlık satışlarındaki azlığı medyaya bağlayan Ağrılı Nedim Adıgüzel ise, “Vatandaşların çoğu kararsız, sadece sorup gidiyorlar. Medya hayvanların çok olduğundan bahsediyor ve vatandaş da bu nedenle kurban alımını ağırdan alıyor. Üreticinin en sıkıntılı olduğu konu yem konusu. Hayvanlarımı satmasam da bakmaya devam edeceğim ama altından nasıl kalkacağım bilemiyorum” dedi. İlimize Ardahan`dan Artvin Koçu getiren Tekin Pomba da satışların azlığından yakındı.
 
KÜÇÜKBAŞ DA AYNI
Pomba, “Fiyatlarımızın önceki yıllardan hiçbir farkı yok, hatta daha düşük olduğu bile söylenebilir. Ortalama bir koçu 550-600 TL arasında satıyoruz. Yurt dışından getirilen hayvanlar bizi de etkilemiş bulunuyor” dedi. Belediyeyle anlaşırken kira bedelinin içerisinde elektrik bedeli de ödediklerini belirten Pomba, “Barakalarımızda elektrik dahi yok. Belediyeyle anlaşırken kira bedeliyle birlikte elektrik bedellerimizi de ödedik. Belediye`nin su almamız için çektiği borulardan su bile akmıyor” diye konuştu. 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ