KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
Kurban satıcıları satışlardan memnun
Kurban satıcıları satışlardan memnun
Güncel
18 Kasım 2010 Perşembe 14:36
  • 1608
  • 0

Kurban satıcıları satışlardan memnun

Geçtiğimiz yıl ekonomik kriz nedeniyle zarara girdiklerini belirten kurban satıcıları bu sene yapılan satışlardan dolayı memnun olduğunu söyledi

Yaşanan ekonomik kriz nedeniyle geçtiğimiz yıl kurbanlıklara yanaşmayan vatandaş, bu bayram kurban satıcılarını sevindirdi. Kırmızı et fiyatlarının tavan yapmasının ardından et fiyatlarının düşürülmesi için getirilen ithal anguslar, yerli hayvanların tekrar kıymete binmesini sağladı. Bu nedenle özellikle satışların son gününe doğru fiyatlar düştü, hayvanların neredeyse hepsi satıldı. Kurban satıcıları satışlardan memnun kalarak satılmayan kurbanlıkları almak isteyen Et ve Balık Kurumu`na da rest çekti. Satıcılar, “Kurbanlıklarımızı yok pahasına kimseye vermeyiz” dedi. Kurban satıcıları bayramın üçüncü günü dahi kurban satmaya devam etti.
 

BAKAN YANLIŞ YAPTI
Kurban satıcısı Yusuf Günaydın, 10 yıldır hayvan pazarlarında satış yaptığını belirterek, geçen yıllara oranla bu yıl çok hayvan sattığını söyledi. Günaydın, “Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker, kurbanlık fiyatının düşmesi için vatandaşa arefe gününe kadar kurban almamaları yönünde çağrı yaptı. Ancak bu çok yanlış bir açıklamaydı. Zaten elimizde hayvanımız az. Hayvan az olmasına rağmen piyasası çok olduğu için fiyat düşmedi. Ben 500 liraya satacağım hayvanı şimdi 750 liraya satıyorum. Fiyatları hiç düşürmedim. Çok şükür işlerimiz iyi. İlk 3 gün 300 tane kurban sattım ve elimde 15 tane kurban kaldı” dedi.


ZARARINA ALMAK İSTİYORLAR

Et ve Balık Kurumu`nun elde kalan kurbanlara talip olmasına da tepki gösteren Günaydın, “Bizden kurbanlıklarımızı zararına almak istiyorlar. Ben kurbanımı vermem, kimsenin de vereceğini düşünmüyorum” diye konuştu. Bir başka kurban satıcısı Cafer Akbaba ise, piyasada ithal kırmız et bulunmasına rağmen halkın az miktarda olan yerli hayvan etini tercih ettiğini, bu nedenle de fiyatlarının yüksek tutulduğunu belirtti. Bayramın ilk iki günü çok iyi iş yaptığını ve 120 kurbanlık sattığını kaydeden Akbaba şunları söyledi:
 

YERLİ ETE HÜCUM ETTİLER
“Geçtiğimiz yıl Kurban Bayramı`nda 20 bin lira zarar yaptım. 100 koyundan 20`sini ancak satabilmiştim. Ama bu bayram çok bereketli geçti. Yerli hayvan o kadar azdı ki çoğu ilde tükenmişti. İstanbul ve Bursa`dan kurbanlık almaya gelenler oldu. Et ve Balık Kurumu şimdi hayvanlara talip olmuş. Ama hayvancılık karlı iş. Bu yıl olmazsa seneye satarsınız. O yüzden ben hayvanlarımı vermem. O kadar yetiştirip her türlü derdini çektikten sonra kimseye yok pahasına satmam.”

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ