KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
KYÖD, yasağa rağmen çelenk koyacak
KYÖD, yasağa rağmen çelenk koyacak
Güncel
26 Ekim 2012 Cuma 12:34
  • 1020
  • 1

KYÖD, yasağa rağmen çelenk koyacak

KYÖD Başkanı Haşmet Belen, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda çelenk yasağına rağmen pazar günü Atatürk anıtına çelenk koyacaklarını açıkladı

Kısa adı KYÖD olan Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği`nin üyeleri bayramlaşmak için ikinci günü seçti. Dernek başkanı Haşmet Belen`in ev sahipliği yaptığı bayramlaşmaya başta eski milletvekili Bekir Yurdagül olmak üzere Genç Kocaelililer Derneği Başkanı Ayhan Varol, ÇYDD İzmit Şube Başkanı Gülşen Müstecaplıoğlu, ADD Kocaeli Şube Başkanı Mustafa Küpçü, ÇEKÜL Kocaeli Temsilcisi Numan Gülşah ve Kocaeli Tabip Odası Başkanı Kemal Kemşer de katıldı. KYÖD`ün eski başkanları Hakan Tanta ve Semra Başlak da bayramlaşmada hazır bulundu.

 
DAYANIŞMA RUHU
Samimi bir ortamda gerçekleşen bayramlaşma merasiminin ardından söz alan KYÖD Başkanı Haşmet Belen herkesin bayramını kutladı, “Bayramlar birlik ve beraberliğin, dayanışmanın üst noktada olduğu önemli günlerdir. Bu vesilesiyle KYÖD ailesi olarak burada olmaktan gurur duyuyoruz. Sizlerle buluşmak, kent halkına mesajlarımızı iletmek bizim için çok önemli. Mayıs ayında seçilen yönetim kurulumuz 1 Ekim tarihinde 2012-2013 çalışma dönemine girmiştir. Kente faydalı çalışmalar yapacağımıza inanıyoruz” dedi.
 
65 YIL ÖNEMLİ
Konuşmasında KYÖD`ün 65. yılına girdiğini hatırlatan Belen, “Türkiye gibi yapıların çok uzun ömürlü olmadığı bir yerde, demokrasiye ara verildiği ülkelerde 65 yılı doldurmak çok önemli. 751 üye ve 10 komisyonla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Her Pazartesi günü toplanıp kent ve ülke sorunlarıyla ilgili beyin fırtınası gerçekleştiriyoruz. Kocaeli`deki eksikliklerin giderilmesi için çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.
 
GERİYE GİDİŞ VAR
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı`nı tüm yasaklara karşı kutlayacaklarını da söyleyen Belen, şöyle devam etti: “Cumhuriyet ciddi sınıktılar yaşıyor, özgürlük ve demokraside geriye gidiş var. Milli bayramlar halkın özgürce kutladığı günler olması gerekirken özellikle çelenk koyma etkinliğinin sadece 3 kurumla sınırlı tutulmasını yadırgıyoruz, yanlış buluyoruz. Çelenk koyma bizce özgürce, rahatlıkla ve yoğun katılımla olmalıdır. Türkiye`yi bir arada tutan en önemli değerdir Atatürk. Pazar günü saat 14.00`te vilayetin bahçesindeki Atatürk anıtında olacağız ve çelenk koyacağız.” 
 
KÖTÜ GÜNLER YAŞANIYOR
KYÖD Başkanı Haşmet Belen`in konuşmasının ardından katılımcılar da bayramla ilgili görüşlerini dile getirirken, KYÖD üyesi olmaktan duyduklarını mutluluğu da ifade ettiler. ADD Başkanı Mustafa Küpçü, “Türkiye ciddi ve kötü günler yaşıyor. Maddi, madeni bütün mirası yıktılar. Yıkılanı yeniden yapacak iradeyi kendimizde görüyoruz. İnsanları tabulara tutsak etmeye çalışan bir ahlaksız harekatın karşısındayız. Ülkede ve dünyada barış maalesef bozuldu. Kardeş kavgasının içerisindeyiz” dedi.
 
İÇLER ACISI DURUM…
ÇYDD İzmit Şube Başkanı Gülşen Müstecaplıoğlu ise yapacakları etkinlikler hakkında bilgi verdi: “3 Kasım tarihinde Kocaeli Ticaret Odası`nda saat 14.00`te İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal`ın katılımıyla Türkiye`nin demokratik bir ülke olup olmadığını tatışacağız. 10 Kasım tarihinde ise SDKM`de oda orkestrası ve İzmitli gençlerile Atatürk`ü anma gecesi yapacağız.” Eski milletvekili Bekir  Yurdagül de konuşmasında şu görüşlere yer verdi: “Cumhuriyet kutlamalarının yasaklandığı bir bayram yaşayacağız. Atatürk cumhuriyeti ile hesaplaşmak istiyorlar. Türkiye`nin içinde bulunduğu içler acısı durumu gösteren somut örneklerle karşı karıyayız.” 
 
CİDDİ BİR BASKI VAR
Son olarak söz alan KYÖD eski başkanlarından Semra Başlak, Cumhuriyet Bayramı`nı kutlayarak, “Dini bayramların dahi büyük kitlesel kutlama şeklinde olmasını isterim. Bu değişim bizi geriye götüren bir değişim” dedi. Eski başkanlardan Hakan Tanta ise, “Zor dönemlerden geçiyoruz. Türkiye`de ciddi bir baskı var. Biz bunlardan çekinmiyoruz. Artık önümüze bakmamız lazım. Birlik ve beraberlik içinde olmalıyız” diyerek herkesi dayanışmaya davet etti. 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ