KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
Laptoplara bakanlı dağıtım
Laptoplara bakanlı dağıtım
Güncel
29 Aralık 2009 Salı 15:31
  • 3939
  • 28

Laptoplara bakanlı dağıtım

İlköğretim 6. sınıf öğrencilerine yönelik 26 bin 587 laptopun dağıtımına yapılan törenle başlandı. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun katılımıyla gerçekleştirilen törene, başbakan Erdoğan telekonferansla bağlandı

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, 29 Mart yerel seçimleri öncesinde, seçilmesi durumunda, 5 yıl içerisinde tüm öğrencileri bilgisayar sahibi yapacağının sözünü vermişti. Karaosmanoğlu, verdiği sözün ilk adımını attı. İl genelinde 26 bin 587 ilköğretim 6. sınıf öğrencisine dizüstü bilgisayar dağıtımını kapsayan projeyi hayata geçirdi.
 

5 BİN KİŞİ KATILDI
Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Fuar Alanı`nda gerçekleştirilen törenle laptopların dağıtımına başlandı. Törene, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu konuk olurken, başbakan Recep Tayip Erdoğan telekonferansla törene bağlandı. Yaklaşık 5 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirilen törende, vali Gökhan Sözer, İzmit Kaymakamı Sabit Kaya, Derince Kaymakamı Cengiz Cantürk, İl Emniyet Müdürü Osman Çapalı ve İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli katıldı.
 

PROTOKOL İLGİSİ
AKP İl Başkanı Zeki Aygün, AKP İl Kadın Kolları Başkanı Oya Tunçel, AKP Kocaeli Milletvekilleri; Sibel Gönül, Fikri Işık, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Derince Belediye Başkanı Dr. Aziz Alemdar, Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, AKP İl yöneticileri, ilçe yöneticileri, milli eğitim şube müdürleri, öğrenciler ve veliler törende hazır bulundu.
 

NASİHATTA BULUNDU
Tören saygı duruşunda bulunulmasının ardından okunan İstiklal Marşı ile başladı, folklor gösterileriyle devam etti. Gösterilerin ardından konuşmalara geçildi. İlk sözü alan İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, bilgisayar sahibi olan öğrencilere nasihatlarda bulundu. Bilgisayarların gelişim ve eğitimlerinde büyük önem arz ettiğini dile getiren İspirli, bu önemli projede emeği geçen herkese teşekkür etti.
 

130 BİN ÖĞRENCİ
İsprili`nin ardından söz alan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, dağıtılan laptopların öğrencilerin eğitim ve gelişimleri için büyük önem arz ettiğini ifade ederek, 5 yıl içerisinde 130 bin öğrenciyi bilgisayar sahibi yapacaklarının sözünü verdi. Karaosmanoğlu`ndan sonra kısa bir konuşma yapan vali Gökhan Sözer, bu projeyi gerçekleştiren İbrahim Karaosmanoğlu`na, katılımlarından dolayı Nimet Çubukçu`ya ve projeye desteğinden ötürü Başbakan Recep Tayip Erdoğan`a teşekkür etti.
 

ÇUBUKÇU`DAN TEŞEKKÜR
Son olarak söz alan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Türkiye`de eğitim alanında 7 yılda önemli projelere imza attıklarını belirterek, bu hizmetlerin hızla devam edeceğini söyledi. Çubukçu, Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu`na bu önemli projesinden dolayı teşekkür etti. Nimet Çubukçu`nun konuşmasının ardından, protokol üyeleri de sahneye çıkarak, başbakan Recep Tayip Erdoğan`nın barkovizyondan görüntülü telefon bağlantısı kurmasını bekledi.
 

15 DAKİKA BEKLEDİLER
Yaklaşık 15 dakkika beklemenin ardından bağlantı kuruldu. Başbakan Erdoğan, salondakileri selamlayarak başladığı konuşmasında, Büyükşehir Belediyesi`nin verdiği sözü yerine getirdiğini belirterek; sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu proje eğitim için çok önem arz eden bir hizmettir. 7 yıl önce iktidara geldiğimizden bu yana eğitim konusunda tarihi adımlar attık.
 

BAŞBAKAN BAĞLANDI
Bütçede en büyük payı Milli Eğitim`e verdik. Şu ana kadar 133 bin derslik açtık. Okullara 731 PC gönderdik. 29 bin 428 bilişim teknolojisi sınıfı kurduk. 63 yeni üniversite açtık. Bugün hangi şehire gitsem, çocuklar benden dizüstü bilgisayar istiyor. Karaosmanoğlu`nun başlattığı bu proje tüm yerel yönetimlerimize örnek olmalı. Kendisini kutluyorum.
 

BANA E-MAİL ATIN
Karaosmanoğlu`ndan bir de ricam olacak. İlinizdeki tüm okulların bahçelerine, spor alanları ve kapalı spor salonları yapın. Çocuklar sizlerden de şunu istiyorum, bilgisayarlarınızı oyun için değil, kendinizi geliştirmek ve eğitim için kullanın. Arkadaşlarınızla sosyal ilişkilerinizden kopmayın. Bir de internet bağlattıktan sonra, düşüncelerinizi yazarak, bimer@basbakanlik.gov.tr adresine e-mail atmanızı isitiyorum.
 

BARIŞ VE KARDEŞLİK
Hepinize barış ve kardeşlik geçecek nice yıllar diliyorum.” Daha sonra, Nimet Çubukçu`ya çiçek takdim eden, Nuh Çimento İlköretim Okulu 6. sınıf öğrencisi Dilanur Aşkın, başbakanla kısa bir konuşma gerçekleştirdi. Erdoğan`a laptopları kendilerine hediye edilmesine vesile olduğu için teşekkür eden minik Aşkın, “Bizim milletimiz köklü bir millet, herşeyin en güzelini hak ediyor” dedi.
 

BAŞBAKANLA KONUŞTU
Konuşmaların ardından, 12 ilçeyi temsilen öğrencilere laptopları takdim edildi. İlk laptop Nimet Çubukçu tarafından, Nuh Çimento İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencisi  Dilanur Aşkın`a, ikinci laptop vali Gökhan Sözer tarafından Darıca Mustafa Kemal İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencisi Furkan Koç`a takdim edildi.
 

OKULLARDA DAĞITILACAK
3 laptop ise İbrahim Karaosmanoğlu tarafından Yuvacık İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencisi  Esmanur Üstüner`e verildi. Daha sonra protokol Nimet Çubukçu ile birlikte törenden ayrıldı. Törenin ardından katılımcılara kumanya dağıtıldı. Kumanyaların dağıtımı sırasında, kısa süreli izdiham yaşandı. Laptopların dağıtımı ise, fuar alanında görevlilerce yapıldı. 2004 öğrenciye laptopu teslim edildi. Geriye kalan laptoplar ise, Milli Eğitim Müdürlüğü vasıtasıyla okullarda 6. sınıf öğrencilerine dağıtılacak.
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ