KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6502 TL
  • 6.3550 TL
  • 7.0801 TL
Kocaeli Zirve
Lastik-İş’de seçimler yenilenecek
Lastik-İş’de seçimler yenilenecek
Güncel
08 Kasım 2010 Pazartesi 22:42
  • 1465
  • 2

Lastik-İş’de seçimler yenilenecek

Brisa’dan atılan işçilerin Lastik-İş Sendikası Kocaeli Şubesi kongresinin yenilenmesi talebiyle açtıkları davayı Yargıtay onayladı. Yeni seçim 11 Kasım’da olacak

Sendika yönetimine muhalif oldukları için işten atılan Brisa işçilerinin delegelikleri Üsküdar 1. İş Mahkemesi tarafından sendikanın tüzüğüne aykırı olduğu gerekçesiyle düşürülmüş, Yargıtay 9. dairesi ise bu kararı bozmuştu. Bu kararın ardından sendika şube kongresinin yenilenmesi için Kocaeli 2. İş Mahkemesi`ne başvuran işçilerin talebi haklı bulunmuş karara itiraz eden sendika yönetimi ise davayı Yargıtay`a taşımıştı. Yargıtay bir kez daha işçileri haklı bularak 8 Kasım`da gerçekleştirilen şube kongresinin yenilenmesine karar verdi.
 

SEVİNÇLE KARŞILANDI
Karar, atılan işçiler tarafından sevinçle karşılanırken Brisa`da çalışan işçiler ise sendika yöneticilerinin hukuk tanımaz tavrı olduğunu ve işçinin gerçek iradesinin seçimlere yansımayacağını iddia ederek 11 Kasım`da gerçekleştirilecek delege seçimlerinde aday olmayacaklarını ifade etti. Bir Brisa işçisi konuyla ilgili şunları söyledi: “Biz zaten geçtiğimiz yıl yapılan delege seçimlerinde arkadaşlarımızı seçerek tavrımızı göstermiştik. Türlü ayak oyunlarıyla bu süreci tersine çevirdiler. Şimdi arkadaşlarımızın çok büyük bir bölümü başka sektörlerde işbaşı yaptı. Yeniden aday olamayacaklar. Bu kadar entrikanın döndüğü bir yerde aday olmanın da anlamı yok.”
 

YETKİLİLER SESSİZ
Atılan işçilerden konuyla ilgili düşüncelerini söyleyen Yasin Bıçaklıoğlu, açtıkları davalarla sendika yöneticilerinin yaptıkları usulsüzlükleri tek tek açığa çıkardıklarını iddia ederek şunları söyledi: “Bu kadar hukuksuzluk karşısında rağmen ne DİSK merkezi ne de çalışma bakanlığı hiçbir şey yapmadı. Bu kadar hukuka aykırı durum var ortada neden hala harekete geçilmiyor anlamak imkansız.Şimdi bu yönetim bizim delegeliklerimizi tüzüğe aykırı diyerek iptal ettirdi. Biz de açtığtımız davayla bu tüzük maddelerinin hukuka aykırı olduğunu ortaya çıkardık. Şimdi hukuka aykırı bir tüzükle seçilen bu kişilerin yeni seçimleri düzenlemeleri ne kadar meşrudur?” diye konuştu.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ